ماجراجویی

۱۷

خرداد
۱۳۹۷

درخت عجیبی که مومیایی میکند!

Posted By : غزال طهماسبی/ 227 0

به طور حتم برای افرادی که درختان جنگل را میبرند دیدن صحنه هایی مانند لانه پرندگان ویا اشیائی که در لابلای شاخه درختان گیر کرده اند چیز عجیبی نباشد, اما مطمعنا دیدن سگی در میان درخت که مومیایی شده باشد صحنه ای غافلگیرکننده خواهد بود!

دیدن این صحنه برای اولین بار برای گروهی که در سال ۱۹۸۰ به جنگل برای بریدن درختان رفته بودند, اتفاق افتاد.

آن ها سگی شکاری را دیدند که انگار تازه مرده بود اما در واقع ۵۰ سال از مرگش می گذشت!

با سفرسازان همراه باشید تا شما را با این ماجرای عجیب آشنا سازیم.

درخت عجیب.

سگ مومیایی

در حدود تقریبا ۵۰ سال قبل سگی شکاری به دنبال یک راکون یا سنجاب به بالای یک درخت عجیب رفت و دیگر هرگز به پایین برنگشت!

۲۰ سال بعد از این ماجرا گروهی برای قطع درختان بلوط به جنگل ایالت جورجیا در آمریکا رفتند، آن ها وقتی تنه درخت را با اره برقی بریدند با صحنه عجیبی روبرو شدند: لاشه مومیایی سگی در حفره درخت!

این سگ شکاری قهوه ای با چشمانی باز به آن ها نگاه می کرد و از دندان هایش کاملا مشخص بود که چقدر برای زنده ماندن تقلا کرده اما به خاطر تنگی بیش از حد حفره درخت نتوانسته خود را از آن نجات دهد.

سگ برای شکار به داخل لانه ای در درخت رفته ولی گیر کرده و چند روز بعد در اثر گرسنگی و تشنگی مرده است.

به طور طبیعی سگی که در وسط جنگل می میرد بعد از مدتی پوسیده می شود و یا توسط دیگر حیوانات خورده می شود اما یک سری شرایط مساعد دست به دست هم دادند تا این سگ به طور طبیعی مومیایی شود و امروز بعد از ۵۰ سال باز هم سالم باشد و فراموش نشود.

در شرایطی که هیچ کدام از فوت و فن های مومیایی مصریان در کار نبوده چرا بدن این سگ مومیایی شده و کاملا سالم مانده است؟ این سوال فکر همه آن هایی که جنگل رفته بودند را مشغول کرده بود. کار، کار درخت است!

درخت عجیب...

از آنجایی که این حیوان در داخل درخت مرده, حیوانات دیگر نتوانستند خودشان را به آن برسانند و به خاطر ارتفاع احتمالا حیوانات دیگر حتی متوجه بوی لاشه هم نشده اند.

موقعیت و شکل درخت که جریان هوا را رو به بالا می برد به مومیایی شدن این سگ کمک کرده است. در واقع این درخت درست مثل دودکش عمل کرده؛ بالا رفتن هوا از تنه درخت و خارج شدن آن از بالا باعث شده تا هیچ بویی از لاشه سگ در اطراف منتشر نشود و هیچ حیوانی سر در نیاورد که در اینجا لاشه ای برای خوردن است.

جریان رو به بالای هوا باعث شده بود تا بوی بد حیوان مرده پراکنده شود و حشرات و دیگر موجودات برای خوردن آن هیچ اقدامی نکنند.

برای اینکه همچین مومیایی ای به وجود بیاید نوع درخت خیلی مهم است! «تانیک اسیید» درخت بلوط که یک خشک کننده طبیعی است .

رطوبت بدن سگ را جذب کرده و باعث شده که پوست حیوان سفت و سخت شود. اگر این سگ در درخت دیگری به غیر از بلوط گیر می افتاد هیچ وقت مومیایی نمی شد چون درخت بلوط ویژگی های منحصربفردی دارد که باعث فرآیند طبیعی مومیایی شدن می شود.

درخت عجیب

تانن ماده مومیایی کننده

ماده اصلی که باعث این اتفاق شده «تانن» است که از درخت بلوط به وجود می آید و برای تاکسیدرمی استفاده می شود و بر روی پوست بدن حیوانات مالیده می شود تا پوسیده نشوند و از بین نروند.

تانن از داخل تنه درخت به روی بدن سگ ریخته شده و از پوسیدگی و از بین رفتن بدن سگ جلوگیری کرده است.

محیط خشک داخل تنه درخت پناهگاه امنی را به وجود آورده بود تا دست دیگر موجودات به سگ نرسد و رطوبت بدنش خشک شود.

هوایی که از طریق ریشه ها به داخل تنه درخت می آمد یک نوع خلاءی را به وجود آورده که به فرآیند خشک شدن بدن حیوان بیشتر کمک می کرد.

رطوبت کم محیط، فعالیت های میکروبی را متوقف کرده و نبودن فعالیت های میکروبی هم به معنای آن است که هیچ پوسیدگی ای در کار نیست!

کسانی که این درخت را بریده بودند بعد از دیدن این صحنه عجیب به جای تکه تکه کردن چوب بدنه درخت، آن را به همراه سگ که همچنان در همان لانه گیر کرده بود به موزه تاریخچه جنگلداری اهداء کردند

بر روی این سگ مومیایی تحقیقاتی انجام شد و اینطور نتیجه گیری شد که احتمالا این سگ از سگ های شکاری دهه ۱۹۶۰ بوده است که برای شکار حیوانی مثل سنجاب یا راکون به بالای درخت و داخل حفره درخت رفته اما هر چه بیشتر به داخل این حفره رفته حفره تنگ تر شده و در نهایت در داخل آن گیر افتاده است.

در.خت عجیب مومیایی

این سگ که در موزه به نمایش گذاشته شده به مدت ۲۰ سال «سگ مومیایی» نامیده می شد تا اینکه در سال ۲۰۰۲ موزه از مردم دعوت کرد تا بهترین اسم را برای این سگ پیدا کنند اینجا بود که اسم سگ را «استاکی» گذاشتند و از آن زمان تا به حال این سگ ۴ ساله را با این اسم می شناسند.

Leave your comment