ایرانگردی

سفر به یزد

۱۱

خرداد
۱۳۹۷

سفر به یزد

Posted By : غزال طهماسبی/ 357 0

یزد در منطقه فلات مرکزی ایران قرار دارد.

این شهر بین رشته‌های شیرکوه و خرانق و در دشتی پهناور به نام یزد، اردکان واقع شده است.

اتابکان یزد از مهم‌ترین عوامل پیشرفت این شهر در سال‌های گذشته بوده‌اند که ۱۴۰ سال بر یزد حکومت کردند.

واژه یزد به معنی پاک و مقدس است و شهر یزد نیز به مفهوم شهر خدا و سرزمین مقدس است. در برخی از منابع، بنای اولیه یزد و برخی از شهرهای همجوار را به سلیمان پیامبر، ضحاک، اسکندر مقدونی و ابراهیم پیامبر نسبت داده‌اند.

یزد از سرزمین‌های کهن و تاریخی ایران محسوب می‌شود.

یزد اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان بعد از شهر ونیز ایتالیا است.

این شهر در تیر ماه ۱۳۹۶ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

در این مطلب شما را با این شهر تاریخی و زیبا بیشتر آشنا می سازیم.

اطلاعات ضروری یزد

کد یزد: ۰۳۵

فاصله از تهران:  ۶۳۱ کیلومتر

مدت سفر زمینی از تهران: ۶ ساعت و ۳۳ دقیقه

مدت سفر هوایی از تهران: حدود یک ساعت و ۷ دقیقه

مدت سفر با قطار تندرو از تهران: ۶ ساعت

مسیر زمینی از تهران به قم، کاشان و به یزد می‌رسد.

اگر با هواپیما به یزد سفر کنید، فرودگاه شهید صدوقی یزد میزبان شما خواهد بود. فرودگاه در ۱۰ کیلومتری مرکز شهر قرار دارد و از تهران پرواز مستقیم به یزد برقرار است.

آب و هوای یزد

آب و هوا در یزد گرم و خشک و بیابانی است. تغییر و نوسان دما در طی روز و شب زیاد است. گرم‌ترین دمای آن ۴۵ درجه و سردترین آن ۱ درجه‌ی سانتیگراد ثبت شده است.

جاذبه های گردشگری یزد

مسجد جامع فهرج

روستای فهرج در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی یزد و در کنار راه اصلی یزد- بافق قرار دارد. از آثار تاریخی این روستا به یک قلعه باستانی، آب انبار قدیمی، مجموعه شهدا و مسجد جامع می توان اشاره کرد.

مسجد جامع فهرج از بنای قدیمی و کم نظیر فرهنگ و تمدن اسلامی است که متعلق به نیمه اول قرن اول هجری است.

.مسجد جامع فهرج

چاپارخانه میبد

پیشینه چاپارخانه در ایران به دوره هخامنشیان می رسد. از این مراکز به عنوان ایستگاه های مبادلات نامه ای استفاده می شده است.

وظیفه چاپارخانه ها نگهداری و تیمار تعدادی اسب تیزرو و پیک تازه نفس جهت ارسال و مبادله سریع نامه ها و امانت های مهم بوده است. از این رو چاپارخانه ها به  صورت قلعه ساخته  شده اند تا دفاع و حفاظت از آن میسر باشد.

.چاپارخانه میبد

آتشکده (آتش ورهرام)

بنای فعلی آتشکده در سال ۱۳۱۳ خورشیدی با همت و کمک مالی زرتشتیان یزد و پارسیان هندوستان احداث گردیده است. ساختمان آتشکده با معماری زیبایی برگرفته از هنر معماری هخامنشیان در مرکز حیاطی بزرگ و سرسبز و بر بلندی قرار گرفته و برپیشانی عمارت نقش «فروهر» جلوه گر است.

اهمیت آتشکده به قدمت آتش درون آن است که گفته شده از حدود ۱۵۲۰سال پیش تاکنون فروزان مانده و حفاظت گردیده است.

“آتش ورهرام” درون مجری برنجی و در اتاقی مخصوص، در میان ساختمان آتشکده و در سطحی بالاتر از سطح زمین به دوراز باد و باران و تابش خورشید نگهداری می شود.

آتشکده (آتش ورهرام)

آتشکده. (آتش ورهرام)

آتشکده.. (آتش ورهرام)

مجموعه امیر چخماق

امیر جلال الدین چخماق شامی در دوره تیموریان، از طرف شاهرخ به حکومت یزد منصوب گردید و با کمک همسرش فاطمه خاتون در این مکان میدان‌گاهی و در اطراف آن آب انبار، خانقاه، مدرسه، کاروانسرا، چاه آب، بازار و از همه مهم تر مسجد امیر چخماق را بنا نهاد.

این مسجد دارای گنبدی عظیم و صفه ای عالی و دو شبستان زمستانی و تابستانی است. محراب مسجد دارای سنگ مرمرین زیبایی است که اطراف آن نقش گردیده است.

مجموعه امیر چخماق

مجموعه امیر چخماق.

مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر)

مدرسه ضیائیه معروف به زندان اسکندر از آثار «مولانا ضیاء الدین حسین رضی» است که در سال ۶۳۱ قمری آن را بنیان نهاد و بنای آن در سال ۷۰۵ قمری توسط پسرانش به اتمام رسید.

شبستان مدرسه دارای محراب است و در اطراف مدرسه، رواق هایی ساخته شده است. گنبد خشتی این بنا با تزئینات گچبری و نقاشی آبرنگ بر بلندای این ساختمان خود نمایی می کند که نمونه ای از معماری دوره مغول در ایران است.

مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر).

مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر)

باغ دولت آباد

محمد تقی خان مشهور به خان بزرگ که سر سلسله خان های یزد در زمان زندیه بود ابتدا قناتی با نام دولت آباد بوجود آورد پس از آن، عمارت «باغ دولت آباد» را در امتداد آن احداث کرد. این ساختمان، محل اقامت این حاکم مقتدر نیز بوده است.

این بنا مجموعه ای از چندین عمارت شامل: هشتی و بادگیر، بهشت آیین، تالار آیینه، سردر اصلی و سردر جنوبی است. فضای سبز این باغ شامل درختان کاج، سرو، گل سرخ محمدی، درختان میوه به خصوص انگور و انار است. چشمگیر ترین ویژگی این بنا بادگیر ۳۳٫۸ متری آن است که بلندترین بادگیر جهان محسوب می شود.

باغ دولت آباد.

باغ دولت آباد

باغ دولت آباد..

یخچال خشتی میبد

این یخچال با قدمتی که به پیش از دوره قاجار می رسد یکی از معدود یخچال های به جای مانده در استان یزد است که از خشت و گل ساخته شده است. بخش های عمده این بنای باشکوه عبارتند از: دیوارهای سایه‌انداز حوض یخ‌بند مخزن یخچال و گنبد.

دیوارهای شرقی و غربی و جنوبی آن در زمستان سایه سار سردی در محوطه شمالی یخچال  فراهم می ساخته که در شب های چله با انداختن آب قنات به حوض پهناور و کم عمق آن محوطه و تکرار این کار در شب های متوالی قطعات بزرگ یخ ساخته می شده و پس از شکسته شدن به مخزن یخ در زیر گنبد یخچال منتقل می گردیده است. گنبد خشتی بزرگ یخ های انباشته را نگه می داشته که در تابستان از آن برای استفاده کاروانیان و مردم بهره برداری می کردند.

یخچال خشتی میبد

یخچال خشتی میبد.

نارین قلعه (نارنج قلعه)

این بنا در زبان عامه به نارنج قلعه معروف است یکی از مهمترین آثار تاریخی پیش از اسلام استان محسوب می شود. این دژ قدیمی که برفراز تپه مشرف بر شهر میبد احداث شده، تمامی بنای آن از خشت و گل ساخته شده و معماری آن به شکل مطبق است.

نارین قلعه (نارنج قلعه).

نارین قلعه (نارنج قلعه)

خانه لاری ها

تاریخ بنای این خانه تاریخی متعلق به دوره قاجار است و در محله خهادان شهرستان یزد قرار دارد. ساختمان خانه لاری ها با توجه به سبک کلی منزل اعبانی دوره خود ساخته شده، یعنی خانه ای است با دو قسمت اندرونی و بیرونی، حیاط در مرکز و قسمت های شمالی به عنوان زمستانه و از قسمت جنوبی به عنوان تابستانه استفاده می شود که شامل تالار و بادگیر است.

از ضلع شرقی که شمال اتاق آیینه، مطبخ، سرداب و سایر فضاها است به عنوان پاییزه و از ضلع غربی به عنوان بهار خواب استفاده می شود. این خانه اکنون موزه اسناد و مدارک است.

خانه لاری ها

خانه-لاری-ها۲

خانه لاری ها.

آب انبار شش بادگیری

آب انباری است قدیمی با شش بادگیر که در محله تپه یزد قرار گرفته است. این بنا دارای دو ورودی در شمال و جنوب و مخزن است و مخزن آب انبار گنبد تخم مرغی شکلی دارد.

این آب انبار ۵۵ پله دارد که بین پله های ۲۵ و ۲۶ آن از بالا، یک هشتی با سنگ فرش آجری قرار دارد و طاق آب انبار بعد از هشتی شروع می شود. طاق ضربی خشتی با نمای آجری و سقف بزرگ مخزن آب از ویژگی های مهم این آب انبار است که در سال ۱۳۷۹ هجری قمری به سعی حاجی حسین میرالله ساخته شده است .

آب انبار شش بادگیری..

آب انبار شش بادگیری.

آب انبار شش بادگیری

غذاهای معروف یزد

آش شولی یزد , آش گندم یزدی , آش آلو یزدی, آش آبغوره, آش ماش یزدی,  آش کدو, آش انار, قیمه‌نخود یزد, خورشت به‌آلو, قلیه کدو یزدی, کوفته لپه یزدی, کوفته نخودچی یا کوفته یزدی.

غذاهای یزد

سوغات یزد

صنایع دستی یزد

سفال و سرامیک, دارایی‌بافی, ترمه, شعربافی, شمد, چادرشب, زیلو

صنایع دستی یزد

شیرینی های یزد

حلوا ارده اردکان, کیک یزدی, قطاب یزدی, باقلوا, پشمک یزدی, نقل, شیرینی حاج بادومی یا حاجی بادام, نان برنجی, نان پنجره‌ای, سوهان‌ آردی و سوهان خانی, انواع لوز

مراکز خرید یزد

مجتمع تجاری ستاره یزد

آدرس : میدان آزادی، روبروی پارک باغ ملی

مجتمع تجاری صدف

آدرس : صفائیه، مابین میدان اطلسی و امام حسن

مجتمع تجاری علاءالدین یزد | Alaeddin Shopping Mall

آدرس : خیابان تیمسار فلاحی

مرکز خرید آریا | Aria Shopping Center

آدرس : صفائیه ، میدان اطلسی ، بلوار شهید قندی ، روبروی مجتمع مسکونی نگین

بازار مسگرها

آدرس : خیابان قیام

مجتمع تجاری شهاب | Shahab Complex

آدرس : خیابان کاشانی

بازار خان | Bazaar-e Khan

آدرس : خیابان قیام

مرکز خرید الحمراء | Alhamra Mall

آدرس : خیابان شرق

پاساژ کویتی ها

آدرس : میدان شهید بهشتی، نزدیک شهید فتوحی

بازار زرگرها

آدرس : خیابان قیام

مجتمع تجاری، تفریحی الماس

آدرس : آزادشهر, بعد از فلکه اول

مرکز خرید شقایق | Shaghayegh Shopping Center

آدرس : خیابان فرخی، روبروی دادگستری

 

 

نظر دهید و جایزه بگیرید