کلیسای وانک اصفهان

۱۶

آذر
۱۳۹۸

کلیسای وانک اصفهان

ارسال شده توسط: بلاگر/ 244 0

کلیسای وانک اصفهان

اصفهان یکی از استان‌های پرجاذبه و مملو از آثار تاریخی و نقاط گردشگری تفریحی است. زیبایی ها و جاذبه های متنوعی  که هر کدام از آنها در بطن خود تاریخی کهن  دارند. در قلب این شهر جاذبه تاریخی آرام گرفته است که در عین زیبایی، محلی برای حفاظت از عده‌ای شد و آنان را از جبر روزگار در امان نگه داشت.

همین ابتدا باید گفت که اگر به اصفهان رفته باشید و پا در محله جلفای اصفهان نگذاشته باشید، قطعا سفرتان لذت چندانی برای شما نخواهد داشت، زیرا اصفهان گردی بدون بازدید از این محله و آثار تاریخی مستقر دراین محله  ممکن نیست.

زمانی که پا در این محله می گذارید، گویی ناخواسته به دوران نه چندان دور خواهید رفت .

قبل از پایان قرن ۱۷ میلادی، اصفهان تنها ۶ کلیسا داشت، اما در منطقه جلفا به تنهایی ۲۴ کلیسا وجود داشت! البته متاسفانه تنها ۱۳ کلیسا از آن‌ها تا به امروز دوام آورده وپابرجا مانده اند.

در میان تمامی این کلیساها، کلیسای وانک همچون الماسی در این محله می درخشد! این جذابیت شما را به درون دنیای خود می کشاند.

کلیسای جامع وانک (آمنا پرکیچ) متعلق به زمان شاه عباس دوم است. این کلیسا مرکزی برای تربیت کشیش‌ها و خلیفه‌ها بوده و راهبان بسیاری را پرورش داده و به عالی‌ترین مقام‌های مذهبی رسانیده است. امروزه این کلیسا برای ارمنیان جایگاه ویژه و اهمیت بسیاری دارد.

کلیسای وانک اصفهان

 

در هنگام بازگشت شاه عباس به ایران، او در شهرها و روستاهایی که سر راهش به ایران قرار داشتند، اهالی ارامنه را با خود همراه کرد و تمامی منازل و سایر متعلقات آن‌ها را از بین برد تا از سرعت سپاهیان عثمانی در تعقیب کردن آن‌ها بکاهد.

ادامه مطلب  جزیره کورفو Korfu

وی به همراه سپاهیانش، ارامنه را تا منطقه‌ جلفا در اصفهان همراهی کرد. و این چنین شد که بعد از اسکان ارامنه در منطقه کلیسای وانک، این کلیسا نخستین بنای مذهبی ساخته شده در آن زمان بود.

کلیسای وانک اصفهان  که مجموعه‌ای شامل دیر، کلیسای اصلی و صحن، ناقوس خانه، کتابخانه، موزه، برج ساعت، اتاق‌های مخصوص اقامت اسقف و همچنین تالارهای اجتماعات و چاپخانه است، مساحتی بالغ بر ۸۷۳۱ متر مربع دارد.

از این مساحت، ۳۸۵۷ متر مربع آن مربوط به ساختمان‌ها و بقیه متعلق به فضای سبز و باغ وانک است. به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتما در سفرتان به اصفهان، به محله‌ی جلفا رفته و از کلیسای وانک بازدید کنید و تجربیاتتان را نیز با ما به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

ارسال دیدگاه