پراگ Prague

۱۴

دی
۱۳۹۸

پراگ Prague

ارسال شده توسط: دپارتمان کروز/ 241 0

پراگ Prague

بزرگترین شهر جمهوری چک و پانزدهمین شهر قاره اروپا ، چه از نظر تاریخی ، چه از دیدگاه سیاسی و چه از لحاظ فرهنگی همواره از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است.

پایتخت جمهوری چک نه تنها برای خود چکی ها با ارزش است ، بلکه یک مرکز مهم اروپایی نیز محسوب می شود.اگر هنوز به پراگ سفر نکرده اید و قصد مسافرت به اروپا را دارید ، حتما این شهر را در لیست ” شهرهایی که باید دید” اضافه کنید.

زندگی در پراگ

جمهوری چک تقریبا در مرکز اروپا قرار دارد، پایتخت آن پراگ ، در شمال غربی کشور و در کنار رودخانه ولتوا واقع گردیده است . این شهر حدودا زمینی به مساحت 5000 کیلومتر مربع را شامل می شود . پراگ در منطقه آب و هوایی معتدل در نیم کره شمالی کره زمین قرار دارد و میانگین دمایی آن کمی بالاتر از سایر مناطق با همان عرض جغرافیایی است.درست همانند سایر شهر های بزرگ ، پراگ نیز اغلب با مشکلی کیفیت هوا مواجه می شود ، با این وجود میزان آلاینده ها به طور مرتب در حال بررسی می باشند و شهروندان ساکن پراگ نیز همیشه اقدامات مناسب را جهت کاهش آلایندگی هوا انجام می دهند.
این شهر جمعیتی بالغ بر 2 میلیون نفر را در خود جا داده است. واحد پول رسمی جمهوری چک ، “کرون چک” است که بطبع در پراگ نیز از همین واحد پولی استفاده می گردد و اغلب با نماد ( CZK ) نمایش داده می شود.با این وجود در اغلب مراکز توریستی و تفریحی می توانید از واحد پولی رایج در اتحادیه اروپا ( یورو) نیز استفاده نمایید.
ساکنین پراگ همانند مردم جمهوری چک از نژاد قومیتی اسلاو غربی محسوب میگردند و همانند سایر مناطق جمهوری چک ، مردمان این شهر نیز به زبان چکی سخن میگویند.
ریشه زبان چکی به زبان اسلاوی غربی باز میگردد ( که بسیار تحت تاثیر لاتین و آلمانی قرار دارد) و یادگیری آن نیز بسیار دشوار است و تنها در جمهوری چک از این زبان استفاده می شود هرچند بسیاری از کلمات این زبان با گویش خاص از زبان انگلیسی قرض گرفته شده است ولی با این همه قوانین ساختاری زبانی کاملا متفاوتی با انگلیسی دارد.زبان چک تنها شباهت زیادی به زبان کشور همسایه این جمهوری ، یعنی اسلواکی دارد.

تاریخچه پراگ

تحقیقات محققان ثابت کرده است که در دوره های ماقبل تاریخ اغلب قبایلی در محدوده مکانی جایی که امروزه پراگ نامیده می شود ، زندگی می کرده اند.همچنین تحقیقات ثابت کرده است که حدود 200 سال قبل از میلاد مسیح در این محدوده یک شهر سلتی وجود داشته است. در قرن 2 میلادی نیز مطابق اسناد و شواهد به دست آمده در منطقه پراگ کنونی شهری با ریشه جرمن ( آلمانی) وجود داشته است.مهاجرت اسلاو ها به پراگ از اوایل قرن 6 میلادی صورت گرفته است.
افسانه ها و روایات بی شماری در مورد اینکه چرا این شهر پراگ Prague نام گذاری شده است وجود دارد اما محتمل ترین نظریه این است که نام این شهر از به دلیل گذر رودخانه که امروزه از زیر پل چارلز میگذرد و در زبان محلی “prah” نام دارد ، گرفته شده است.
تاریخ واقعی پراگ Prague از اواخر قرن نهم میلادی آغاز میشود. زمانی که Barivoj اولین دوک بوهمیا ( که از نظر تاریخی نیز کاملا مستند است) یک کلیسای بزرگ را در کنار رودخانه والتاوا می سازد  در زمان حکومت پسرش Spytihner این کلیسا  توسط یک دیوار دفاعی در برابر هجوم دزدان و غارتگران احاطه می شود و یک کاخ سلطنتی نیز در کنار کلیسا بنا می گردد.به مرور ساخت و ساز و مهاجرت پیرامون کلیسا و کاخ سلطنتی آغاز شده و پراگ کنونی تاسیس می گردد.
امروزه پس از تلاطم های تاریخی چشم گیر، پراگ یک کلان شهر با شکوه در اروپا و با توجه به محبوبیت و زیبایی ها و جذابیت هایی که دارد مقصد گردشگری گردشگران بسیاری قرار گرفته است.در واقع میتوان پراگ امروزی  را یک شهر مدرن با تاریخی پر پیچ و خم خواند که هر دو مورد مدرینته بودن و تاریخ به خوبی در فضای این شهر محسوس می باشد.

شهر پراگ

پراگ یک شهر صنعتی-اقتصادی است که از سطح رفاه و کیفیت زندگی بسیار بالایی برخوردار می باشد ودر واقع جایگاه نهم را در اروپا در زمینه ثروت و سطح اشتغال به خود اختصاص داده است.
در پراگ Prague بالغ بر 10 دانشگاه معتبر می توان یافت که سطح علمی بسیار بالایی دارند. در واقع پراگ به عنوان یکی از زیبا ترین شهرهای اروپا شناخته می شود .مراکز تاریخی این شهر به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شده و همه ساله میلیونها توریست از سراسر جهان از این شهر بازدید می کنند.
پراگ همچنین یک مرکز مهم فرهنگی ، دانشگاهی ، علمی و تجاری در اروپا قلمداد میشود و همه ساله کنفرانسهای بزرگ علمی ، رویدادهای فرهنگی و نمایشگاهای بین المللی در این شهر برگزار می شود.

توریست و گردشگری پراگ

اگر با هواپیما به پراگ Prague سفر کنید از طریق فرودگاه پراگ ( فرودگاه واسلاو هال) وارد این شهر خواهید شد.جهت جابه جایی از فرودگاه به هتل خود می توانید از تاکسی استفاده کرده و یا از سیستم حمل و نقل عمومی بهره مند گردید.با این تفاوت که سیستم حمل و نقل عمومی در پراگ برای گردشگران رایگان است.لازم به ذکر است که حمل و نقل عمومی پراگ ، یکی از بهترین و منظم ترین سیستمهای حمل و نقل در اروپا محسوب می گردد.
ساعت مشهور نجوم در میدان قدیمی شهر ( که قدیمی ترین وتاریخی ترین میدان پراگ محسوب میشود و به گفته بسیاری از گرشگران یکی از زیبا ترین میدانهای اروپا می باشد) ، قلعه پراگ و باغ های شگفت انگیز آن ، پل چارلز ، محله یهودیان با گورستان ها و کنیسه های یهودیان قدیمی ساکن این شهر ، میدان Wenceslas با موزه ملی واقع در همین میدان و باغ وحش پراگ که در واقع یکی از بهترین باغ وحش های جانور شناسی جهان قلمداد می گردد.
جدای از کلیه مراکز توریستی و دیدنی این شهر غذاهای سنتی چک نیز یکی از مهم ترین دلایل سفر گردشگران به پراگ است.این غذا ها اغلب در رستورانهای سنتی  پراگ سرو میگردند و از جمله آنها میتوان به سیرلیون با سس به همراه نوشیدنی ، کوفته های گوشت معروف چک ، اردک کباب شده با کلم قرمز پراگی ، اشتودل ، ژامبون و … را نام برد که البته در کنار همه اینها نباید از نوشیدنی های مخصوص و محلی پراگ نیز غافل شد.
به منظور راحتی کار ، دولت جمهوری چک به منظور استفاده شما از حداکثر وقتتان در پراگ و تجربه مسافرتی دلچسب و مقرون به صرفه، کارتهای مسافرتی خاصی برای گردشگران تعبیه نموده است که به “پراگ کارت” معروفند و شما به کمک این کارت ها میتوانید از مزایایی چون حمل و نقل عمومی رایگان ، ورودی رایگان یه اماکن دیدنی و سایر تخفیفات مخصوص در خرید و اماکن تفریحی و رستورانها بهره مند گردید.این کارتها اغلب به صورت آنلاین و یا از طریق مراکز عرضه کننده خدمات توریستی در پراگ قابل تهیه می باشد.
[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

ارسال دیدگاه