ناپل Naples

۱۸

دی
۱۳۹۸

ناپل Naples

ارسال شده توسط: دپارتمان کروز/ 207 0

ناپل Naples

ناپل Naples و به ایتالیایی Napoli ، زیبا ترین شاهکار ایتالیا و گل سر سبد اروپا ، جهانیست که زبان از وصف زیبایی آن واقعا عاجز است.جایی که تاریخ ، فرهنگ ، هنر و معماری همگی زبان به سخن گشوده اند و پا به پای شما در حال حرکتند.هیچ کس مطلقا نمیتواند منکر ظرافت غیر قابل انکار این شهر باشد.شهری که زمان در آن هیچ معنایی ندارد و به هر طرف که سر برمیگردانید ، چیزی شما را غافل گیر و متعجب می کند.هرچند در سالهای اخیر کتاب ها و مقالات بی شماری در مورد این شهر نوشته شده است ولی با این همه باز حق مطلب به خوبی ادا نگردیده است. چرا که زیبایی ناپل مطلقا در کلام نمیگنجد.از آثار باستانی پر شکوه آن گرفته تا ساختار منحصر به فرد شهری و معماری خارق العاده بناهای این شهر و وجود بزرگان شعر و ادبیات و فلسفه و موسیقی و … همگی شهری غنی و رویایی را پیش روی شما قرار می دهند.

چنین فرض کنید که شهری از بدو پیدایش تاکنون ، هر آنچه را که تجربه نموده را با نهایت ظرافت و زیبایی و در کمال امانت داری و توجه به ریزترین و دقیق ترین جزئیات در خود نگه داشته باشد.حال آنکه ناپل فراتر از اینهاست.از دوران امپراطوری روم باستان تاکنون ، ناپل هیچگاه هیچ خاطره تلخ و شیرین ، هیچ فرهنگ و هیچ رسومی را در کنار ادبیات و فلسفه و … به فراموشی نسپرده است.

ناپل Naples

درباره ناپل

ناپل Naples با 3 میلیون نفر جمعیت ، سومین شهر پر جمعیت ایتالیا محسوب می شود.مساحت این شهر چیزی در حدود 117.27 کیلومتر مربع می باشد و در جنوب ایتالیا واقع گردیده است.ناپل ابتدا یک شهرک یونانی به نام نئوپولیس بود که بعد ها به تسلط امپراتوری روم در آمد.ساکنان ناپل زبان ایتالیایی را به شدت و با لهجه ای بسیار غلیظ و متفاوت با زبان ایتالیایی رایج در کشور صحبت می کنند.این شهر بر کوه پایه های رشته کوهی قرار گرفته که توسط دریای مدیترانه محصور گشته است.آتشفشان معروف وزوو از این شهر به راحتی قابل مشاهده است.فوران این کوه آتشفشانی در سال 79 میلادی باعث دفن کامل شهر پمپی زیر گدازه های آتشفشانی گردید.نام شهر ناپل نیز از ریشه یونانی خود ( نئوپولیس به معنای شهر جدید ) گرفته شده که به مرور زمان تغیر حالت داده و از نئوپولیس به ناؤپوله ، ناپوله و ناپولی رسیده است.

شهر ناپل در جرگه شهرهایی است که آب وهوای آن مدیترانه ای است. بدین معنی  که در زمستان متعادل و بارانی است و هوای آن در فصل تابستان گرم و خشک خواهد بود. آب و هوای نیمه گرمسیری نیز در ناپل جریان دارد و دمای متوسط آن در روزهای تابستانی ۲۳ درجه سانتی گراد می باشد.

ادامه مطلب  سفر به پاریس

مهمترین جاذبه های گردشگری ناپل

هماگونه که اشاره شد ، ناپل Naples یک شهر با سابقه تاریخی و فرهنگی بسیار غنی می باشد.این شهر مملو از اماکن باستانی و آثار تاریخی و موزه ها و سایر اماکن فرهنگی هنری است که همواره توجه طیف وسیعی از گردشگران را به خود جلب نموده است.علاوه بر این غذاهای سنتی ناپل و کافی شاپ ها و رستورانها نیز جایگاه خاصی در بین گردشگران داشته است .در این مقاله سعی داریم شما را با بارزترین و اصلی ترین ویژگی های شهری ناپل که مورد توجه گردشگران در سفر به این شهر می باشند ، آشنا کنیم.

موزه باستان شناسی ملی ناپل

موزه باستان شناسی ملی ناپل یکی از مهم تری مکانهای دیدنی جهان می باشد که آثار هنری و باستانی بینهایت زیبایی را به عرصه نمایش می گذارد.معروف ترین مجسمه موجود در این مجموعه ، مجسمه رومی Farnese Bull می باشد که در واقع مرگ دیرکه توسط پسرانش آمفیون و زئوس را بیان میکند  و مدل باز سازی شده از نسخه یونانی آن است که در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

خانه اپرای ناپل

تاسیس خانه اپرای ناپل Naples به سال 1737 میلادی بر میگردد و از این حیث قدیمی ترین سالن اپرای جهان محسوب میشود.فصل اپرا در این شهر از ماه ژانویه شروع شده و تا ماه می ادامه میابد و اغلب گروهای مطرح موسیقی کلاسیک جهان برنامه های خود را در این سالن به اجرا می گذارند.علاوه بر این این سالن مرکز اجرای رقص های باله نیز می باشد و اغلب گروه های باله ، اجراهای خود را در این سالن در معرض نمایش می گذارند.اما اگر چنان چه علاقه ای به موسیقی کلاسیک یا تماشای رقص باله ندارید ، خود ساختمان با معماری بی نظیرش ، با سقف نقاشی شده و گچ بری های منحصر به فرد و فضای آگوستیک ، شما را مجذوب زیبایی خود می نماید.

کاپلا سانزوورو

کلیسا و صومعه در همه جای ایتالیا به وفور یافت میشود ، ولی کاپلا سانزوورو بر خلاف همه کلیساهای دیگر است.اول اینکه در اعماق این کلیسا پیکر هایی وجود دارند که از اسکلت واقعی انسان ساخته شده و توسط موم زنبور عسل فرم دهی شده اند.و دوم اینکه در محوطه نماز خانه این کلیسا مجسمه مرمری از حضرت مسیح و بدن شکنجه شده وی وجود دارد که بسیار واقع بینانه و با توجه به ریزترین جزئیات طراحی گشته است.گویی که خود حضرت مسیح با بدنی دردمند در آنجا خفته باشد که در کنار قدمت تاریخی این کلیسا ، جلوه ای فوق العاده خاص به این کلیسا می بخشد.

پیتزای ناپلی

پیتزا جز غذاهای سنتی ایتالیا محسوب می شود و دقیقا مطابق دستور العمل اولین پیتزای ساخته شده در ایتالیا به سال 1870 میلادی تهیه میگردند.در ایتالیا هر شهر پیتزای مخصوص خود را داراست و ناپل نیز از این قاعده مستثنی نیست و همین موضوع به یک جاذبه توریستی در ناپل تبدیل گشته است . چرا که پیتزای ناپلی یکی از لذیذ ترین و محبوب ترین نوع پیتزاها در جهان محسوب می گردد . پیتزای مارگاریتا با گوجه فرنگی و موزارلا با ریحان یا مارینارا با گوجه فرنگی ، پونه کوهی وسیر ، پیتزاهای مخصوص ناپل محسوب می شوند.

کاخ سلطنتی ناپل

ساخت کاخ سلطنتی ناپل در سال 1600 میلادی آغاز گشت.در ابتدا قرار بود کاخ سلطنتی شاه فیلیپ سوم اسپانیا که در آن زمان بر ناپل حکمرانی میکرد باشد . اما این شاه هرگز حتی نتوانست از آن بازدید کند .بعدها این کاخ به محل اقامتی خاندان سلطنتی بوربونز تبدیل گشت.کاخ سلطنتی ناپل مجموعه ای از مبلمان باروکی مربوط به همان دوره با معماری باروکی و آثارهنری و تابلو دیواری های نفیس و گران قدری است که از همان دوران به یادگار مانده است.همچنین کتابخانه Biblioteca Nazionale نیز دز همین بنا قرار دارد . از این مجموعه 1800 کتیه پاپیروس گشف شده که یکی از اصلی ترین گنجینه های این کتابخانه محسوب میگردد.

قلعه نو

قلعه نو ناپل ، همان گونه که از اسم آن پیداست در سال 1282 به علت تمایز با قلعه دیگری که با فاصله یک مایلی از آن واقع گشته بود ( قلعه Castel dell’Ovo) چنین نامگذاری شد و از همان زمان نیز با همین نام شناخته میشود.تا آن را از نوع قدیمی متمایز کند.امروزه میتوان در این مجموعه که به موزه تبدیل گشته است ، آثاری از هنرمند بزرگ Giotto و سایر تابلوهای نقاشی از هنرمندان و نقاشان بزرگ ناپلی را در این موزه مشاهده نمود.

کاخ موزه کاپودیمونته

کاخ کاپودیمونته یکی از بزرگترین گالری های هنری ایتالیا محسوب میشود . این مجموعه گسترده در بیش از 3 طبقه شامل آثار کلاسیک بزرگانی چون رافائل ، تیسن و کارواجیو و آثار هنرمندان معاصری چون آلبرتو بوری ، اندی وارهول و ویلیام کنتریج می باشد.همچنین قدم زدن در سالنها و اتاقهای سلطنتی این کاخ شما را مجذوب زیبایی خود خواهد ساخت.

دخمه سان ژانارو

دخمه سان ژانارو ،گورستان زیر زمینی بزرگی که مورخین قدمت آنرا به قرن 4 الی 5 میلادی نسبت می دهند و تاکنون 3000 قبر در این مجموعه کشف شده و به ثبت رسیده است و تخمین زده می شود مقدار واقعی آن بیش از این مقدار باشد. این گورستان بزرگترین و قدیمی ترین گورستان در کل ایتالیا می باشد.از بقایای به جا مانده چنین بر می آید که که افراد مرفه و ثروتمند در اتاقهای بزرگ و تزیین شده با نقاشی دفن گشته اند ، در حالی که فقرا اغلب در سوله های کوچک یا در قبرهای طبقاتی و بدون کوچکترین تزیینی به دفن می رسیدند.دخمه زیر زمینی سان ژانارو ، یکی از جذاب ترین جاذبه های گردشگری ناپل Naples محسوب میگردد.

کلیسای سان فرانسسکو

کلیسای سان فرنسسکو ، با محوطه نیم دایره ای و داشتن گنبدی به ارتفاع 52 متری و ستونهای قطور یکی از آثار بارز معماری نئوکلاسیک در ناپل به شمار میرود که در چند دهه اخیر در حال تبدیل به نماد نئوکلاسیک شهر ناپل می باشد.

ایستگاه های متر ناپل

تا بحال دیده نشده که ایستگاه مترو جزئی از جاذبه های گردشگری برای یک شهر محسوب شود ، اما ایستگاهای مترو ناپل واقعا سزاوار این جایگاه هستند. شرکت معماری اسپانیایی اسکار توتسکت بلانکا با طراحی منحصر به فرد خویش این ایستگاه ها را به فضایی رویایی برای مسافران تبدیل نموده است.زیبایی ایستگاه های مترو ناپل ، گردشگران را تشویق به استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی در این شهر نموده است.

تونل بوربون

تونل بربون یکی دیگر از جاذبه های زیر زمینی ناپل می باشد .این قنات باستانی در واقع مسیر فرار اضطراری پادشاه فردیناند دوم ، در صورت بروز شروش در شهر ، از کاخ Reale بود.لاکن با فروپاشی حکومت بربونها ، این مسیر فرار هیچگاه به پایان نرسید.در طول جنگ جهانی دوم نیز از این تونل به عنوان پناهگاه در مقابل حملات هوایی و به عنوان بیمارستان استفاده می شد.امروزه این تونل به نمایشگاهی از اتومبیل های کلاسیک پوسیده و موتور سیکلت ها تبدیل گشته است.
در نهایت اینکه همانطور که در ابتدا نیز ذکر گردید ، مراکز باستانی و اماکن دیدنی و مراکز فرهنگی در ناپل Naples بیشمار است ، علاوه بر همه اینها طبیعت جنگلی حاکم بر کوه پایه و برنامه های پیاده روی و کوه پیمایی و جنگل نوردی و بازدید از شهر سوخته پمپی و … همگی از جمله جاذبه های گردشگری این شهر محسوب میگردد. لاکن در این نوشته سعی نمودیم بیشتر به مراکزی که در چند سال اخیر بیشتر از سایر اماکن ، مورد توجه گردشگران بوده است پرداخته شود.
[تعداد:    میانگین: /5]

ارسال دیدگاه