جهانگردی

میدان بازاراصلی کراکوف سفرسازان

۰۴

اردیبهشت
۱۳۹۷

میدان های معروف جهان

Posted By : غزال طهماسبی/ 508 0

میدان بزرگ بروکسل (Grand Place)

میدان بزرگ ، میدان مرکزی شهر بروکسل در بلژیک است که عمارت شهرداری، تالار شهر و نانوایی در اطراف آن است. هر دو سال یکبار، در ماه اوت (مرداد و شهریور)، برای چندین روز “فرشی از گل” در این مکان قرار می گیرد. یک میلیون بگونیای رنگارنگ در طرح های مختلف، بخش بزرگی از میدان را می پوشاند.

این میدان مهم ترین ، جاذبه توریستی شهر است و در نزدیکی بنای اتومیوم و مجسمه پسر بچه  واقع شده است . گراندپلیس ، پس از ساخت بنای تالار شهر(بنای تاریخی سبک گوتیک که در سال های ۱۴۲۰ – ۱۴۰۲ م ، توسط معماری به نام جاکوب ون تیننساخته شد . برج ۹۷ متری این بنا معماری به نام یان ون رایسبروک ساخته است. ، بین سال های ۱۴۵۵ – ۱۴۲۰ که در مرکز قسمت تجاری شهر ساخته شد و خیابان های اطراف هنوز نام فروشندگان کالاها را دارد.

بروکسل سفرسازان

 

میدان سن مارکو ونیز(Piazza San Marco)

میدان سن مارکو ، میدان اصلی شهر ونیز  است که به طور کلی،  آن را به پیازا  می شناسند. به گفته ای که منتسب به ناپلئون است، اغلب به این محل، اتاق طراحی اروپا می گویند. این میدان، یکی از میدان های بزرگ اروپاست که در آن صدای انسان بیشتر از صدای ترافیک وسایل نقلیه است و  کلیسای سن مارکو  که یکی از نقاط برجسته ونیز  است، در انتهای شرقی آن است. این میدان پایین ترین نقطه ونیز است، در نتیجه اولین مکانی است که در طوفان و باران سنگین طغیان می کند.

میدان سن مارکو سفرسازان

میدان تیان آنمن پکن (Tiananmen Square)

میدان تیان آنمن در پکن چین، بزرگترین میدان جهان است که بناهای تاریخی به سبک شوروی و ساختمان های دولتی در اطراف آن است. این مکان حیرت انگیز جایی است که مردم چین به عشق دیدن آن، برای اولین بار به بایتخت می آیند. پرچمی در انتهای شمالی میدان است که در سپیده دم و هنگام غروب بالا و پایین می آید. روی در ورودی آن چهار شیر مرمری است که یکی از آن ها که در شمال غربی قرار گرفته، در شکم خود سوراخ گلوله ای از قتل عام میدان تیان آن من  در سال ۱۹۸۹ دارد.

میدان تیان آنمن سفرسازان

میدان شهر قدیم  پراگ(Old Town Square)

میدان شهر قدیم در پراگ  چک، که بین میدان ونسسلاس  و پل چارلز قرار دارد، در تابستان پر از گردشگر و مردم محلی است و به دلیل داشتن سبک های مختلف معماری مثل کلیسای جامع گوتیک تین  و کلیسای باروک سنت نیکلاس ، محل دنجی برای مسافران خسته از کوچه های باریک پراگ صربستان است. گردشگران از بین کلیساها هم می توانند ساعت نجومی بالای برج عمارت شهرداری، در حالی که یک نمای پانوراما از شهر قدیم را نشان می دهد، ببینند.

میدان شهر قدیم پراگ سفرسازان

میدان زوکالو مکزیکوسیتی (Zócalo)

میدان زوکالو  یکی از بزرگترین میدان های جهان است که در قلب مرکز تاریخی مکزیکوسیتی (Mexico City) قرار دارد. شمال آن، کلیسای جامع متروپولیتن  و شرق آن، کاخ ملی و چند بنای تاریخی دیگر قرار دارد. یک پرچم بزرگ مکزیک در مرکز آن است، که هر روز به مناسبت های مختلف، بالا و پایین می رود. این میدان، از زمان آزتک ها ، مکان برگزاری جشن های مکزیکی و محل تجمع مکزیکی ها بوده است.

میدان زوکالو مکزیکوسیتی سفرسازان

میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان از بزرگترین میدان های قدیمی اصفهان است که در گذشته اعتبار شهر اصفهان به حساب می آمده و بعد از میدان تیان آنکمن در پکن چین، دومین میدان بزرگ جهان است. این میدان از اولین آثار ایرانی بود که به‌ عنوان میراث جهانی یونسکو، ثبت جهانی شد.

میدان نقش جهان اصفهان سفرسازان

میدان جامع الفنا مراکش (Djemaa el Fena)        

 میدان جامع الفنا یکی از برجسته ترین جاذبه های توریستی مراکش  است. این روزها میدان در قلب شهر قرار دارد و پر از مارگیرها، مردم با میمون ها و چند غرفه است. از وقتی پیشرفت تفریحات را تغییر داد، مارگیرها، کم کم آنجا را ترک کردند و در بعد از ظهرها و عصرها با داستان گویی پیشگوها، شعبده بازها و دستفروش های داروهای سنتی، میدان شلوغ تر می شود. هنگامی که هوا تاریک می شود، با غرفه های مواد غذایی زیادی شلوغ می شود و جمعیت به اوج شلوغی خود می رسد.

میدان جامع الفنا مراکش سفرسازان

میدان سرخ  مسکو(Red Square)

میدان سرخ  در قلب مسکو  قرار دارد و مقصد اول بسیاری از گردشگران این شهر است. این میدان توسط کلیسای جامع سنت باسیل ، موزه تاریخی، آرامگاه لنین  و یکی از دیوارهای آجری کرِملین  احاطه شده است. نام میدان سرخ هم از رنگ آجری اطراف آن و هم از ارتباط بین رنگ قرمز و کمونیسم گرفته شده.  همچنین واژه روسی کراسنایا  می تواند به معنی قرمز یا زیبا باشد. این واژه در اصل برای کلیسای سنت باسیل استفاده می شد که بعد از آن به میدان نزدیک آن منتقل شد.

میدان سرخ مسکو سفرسازان

میدان دِل کامپو توسکانی (Piazza del Campo)

میدان پیازا دل کامپو  یکی از بزرگترین میدان های قرون وسطی در اروپا و فضای عمومی اصلی مرکز تاریخی سینا  توسکانی ایتالیا است. این میدان برای زیبایی و یکبارجگی معماری آن، کاخ عمومی ، برج مشهور آن و همچنین کاخ های مختلف اطراف پیازای صدفی شکل، متعلق به ثروتمندترین خانواده های سیِنا  در جهان مشهور است. سالی دوبار، مسابقه اسب دوانی ، در اطراف پیازا انجام می شود که معمولا لایه ضخیمی از خاک دور آن می ریزند و مسابقه شامل سه بار دور زدن در اطراف آن است و معمولا کمتر از ۹۰ ثانیه طول می کشد.

میدان دِل کامپو توسکانی سفرسازان

میدان تایمز نیویورک  (Times Square)

میدان تایمز ، میدان معروف نیویورک است که در تقاطع برادوی و خیابان هفتم واقع شده و از خیابان ۴۲ تا ۴۷ غربی امتداد دارد. این محل پر از صفحات نمایش ویدیوئی، تابلوهای ال ای دی (LED sign) و چراغ های چشمک زن است؛ میدان جدید تایمز بسته به دیدگاه شما یک جاذبه برتر و یا یک کابوس گردشگری است، که دارای پارک تفریحی خانوادگی، رستورانهای تفریحی، تئاترها، هتل ها و همچنین مناطق تجاری در حال توسعه است. چراغ ها و تابلوها را می توان همیشه دید، اما دلرباترین تجربه، دیدن میدان تایمز در شب است، وقتی که همه صفحه های نمایشِ رنگی، درخشان می شوند. میدان تایمز  برای رها کردن توپ در شب سال نو هم معروف است.

میدان تایمز نیویورک سفرسازان

میدان سن پیتر واتیکان (Saint Peter’s Square)

میدان سن پیتر ، درست روبروی کلیسای سن پیتر در واتیکانِ رُم قرار دارد. ستون های عظیم توسکانی، چهار ستون عمیق، چارچوب ورودی ذوزنقه ای کلیسا و یک میدان بزرگ بیضی شکل، جلوتر از آن هستند. در مرکز این بیضی، ستون هرمی شکل مصری قرار دارد که سال ۱۵۸۶، زمان حکومت امپراطور آگستوس  به دستور سیکتوس پنجم  از مصر به رُم، یعنی از سیرک به محل کنونی آن منتقل شد. در طول قرون وسطی، فکر می کردند خاکستر ژولیوس سزار درون توپ طلاییِ بالای ستون هرمی شکل است اما زمانی که توپ فلزی باستانی برداشته شد، چیزی به جز گرد و غبار، در آن پیدا نشد.

میدان سن پیتر واتیکان سفرسازان

میدان بازاراصلی کراکوف (Main Square)

میدان بازار اصلی ، محبوب ترین جاذبه توریستی لهستان است و بزرگترین میدانِ شهر قدیمی کراکوف ، در قرون وسطی اروپا است که قدمت آن به قرن ۱۳ برمی گردد و چند ساختمان تاریخی، کاخ و کلیسا در اطراف آن است. مرکز میدان، در سال ۱۵۵۵ زمانی که تحت سلطه کلاث هال  بود، به سبک رنسانس با یک اتاق زیر شیروانی زیبا بازسازی شد. بالای میدان شهر، برج گوتیک  از کلیسای مریم مقدس قرار دارد.

میدان بازاراصلی کراکوف سفرسازان

میدان پلازا مایور یا میدان بزرگ مادرید (Plaza Mayor)

میدان پلازا مایور  شناخته شده ترین میدان در مادرید اسپانیا  است که مهم ترین جاذبه توریستی آن هم است. در اصل این میدان خارج از شهر ساخته شده و میزبان گاوبازی، بازارها، سمفونی، بازی های فوتبال و اعدام بوده است. در وسط آن، روبروی ساختمان کاسادلا پانادِریا  مقر سابق اصناف نانواها، مجسمه فیلیپ سوم  قرار دارد.

میدان پلازا مایور یا میدان بزرگ مادرید سفرسازان

میدان ترافالگار لندن( Trafalgar)

میدان ترافالگار ، یک میدان بزرگ و مشهور در شهر لندن است که یادمان پیروزی لرد هوارشیو نلسون بر نیروی دریایی ناپلئون ، در نبرد ترافالگار در سال ۱۸۰۵ است که داخل آن، مجسمه نلسون  روی یک تک ستونِ بلند که اثری تاریخی-مرکزی است، خیره به لندن ایستاده است و چهار شیر عظیم و چند چشمه بزرگ در اطراف آن وجود دارد. میدان ترافالگار ، نه تنها میدانی باز، بلکه  مکانی سیاسی اجتماعی برای گردشگران و همینطور اهالی لندن است.

میدان ترافالگار سفرسازان

 

نظر دهید و جایزه بگیرید