اخبار گردشگری

مناطق گردشگری در ماه رمضان

۳۱

اردیبهشت
۱۳۹۷

مناطق گردشگری در ماه رمضان

Posted By : غزال طهماسبی/ 438 0

ماه مبارک رمضان یکی از پرفضیلت‌ ترین ماه‌های قمری است که همه‌ی مسلمانان در این ماه به روزه‌داری و عبادت خالق خود می‌پردازند. اما سفر کردن در این ماه غیرممکن نیست.

ماه رمضان، روند زندگی و کار مردم را تحت تاثیر قرار داده و در برخی از کشورها دانشگاه‌ها و مدارس نیز تعطیل می‌شوند.

شب‌های ماه رمضان معمولا پررونق‌تر از روزهای آن است و مردم بعد از افطار به کوچه و خیابان می‌آیند، مغازه‌ها باز می‌شود و کافه‌ها میزبان کسانی هستند که با نوشیدنی‌ های خنک، خود را برای روزه‌ ی روز بعد آماده می‌کنند.

در این مقاله شما را با تعدادی از مقاصد گردشگران در ماه رمضان آشنا می نمائیم.

مقاصد گردشگری در ماه رمضان

استانبول ترکیه

پایتخت فرهنگ اسلامی در دوران امپراطوری عثمانی شهر باستانی استانبول بود.

شهر استانبول تا به امروز هم به سنت ها و مراسمات ماه رمضان پایبند است.

دولت‌های محلی یارانه‌ای را صرف ساخت چادرها و جاهایی در فضاهای عمومی شهر می‌کنند تا شب‌ها هنگام اذان و افطار، روزه‌داران و حتی کسانی که روزه نیستند، کنار هم روزه‌ی خود را باز کرده و افطار کنند.

مغازه‌ها باز هستند و خوراکی‌های سنتی، کتاب‌های مذهبی و زیورآلات می‌فروشند. بعد از افطار اجراهای خیابانی عروسک‌های خیمه شب بازی و رقص محلی سنتی آغاز می‌شود. علاوه بر این، ماه مبارک رمضان زمان ایده‌آلی برای بازدید از مسجد کبود استانبول است. از غذاهای خوشمزه‌ای که در استانبول می‌توانید نوش جان کنید، می‌توان به سوجوک، یوفکا، کاوورما، سیمیت، لاهمعجون، دوروم، ایشلی کوفته، بال (عسل)، کونفه و … اشاره کرد.

استانبول رمضان سفرسازان

دبی امارات متحده عربی

دبی در تمامی طول سال یکی از مهم ‌ترین مقاصد گردشگری است اما در ماه مبارک رمضان، این شهر جذاب‌تر از همیشه است. علاوه بر امکانات رفاهی گردشگری که در دبی ارائه می‌شود، گردشگران در ماه رمضان می‌توانند در رویدادهایی شرکت کنند که دولت محلی سازمان‌دهی کرده است. این رویدادها با هدف آموزش و یادآوری معنا و اهمیت این ماه مقدس برای عموم مردم برگزار می‌شود.

افطار در دبی با صدای توپ اعلام می‌شود. هتل‌ها معمولا هر روز در وقت افطار مجلس رمضان (چادر عربی) برپا کرده و با پشتی و فرش‌های ایرانی آن را تزئین می‌کنند. در این وعده‌ی غذایی، انواع غذاها سرو می‌شود که منعکس‌کننده‌ی فرهنگ عربی است. این غذاها معمولا بعد از برگزاری نماز مغرب سرو می شود. هریس (غذایی که با گوشت بره و گندم پخته می‌شود) معمولا در سفره‌ی اعراب دبی دیده می‌شود. همچنین دبی خدمات بیشتری نسبت به سایر مقاصد به غیر مسلمانان و افرادی که روزه نیستند، ارائه می‌دهد.

دبی رمضان سفرسازان

 کوالالامپور مالزی

در مالزی مخصوصا برپایی بازارهای غذا شهرت دارد که در آن انواع مختلفی از تنقلات سنتی، خوراکی‌ها و دسرهای مختلف به فروش می‌رسد.

بسیاری از این خوراکی‌ها منحصر به مالزی و نتیجه‌ی تنوع فرهنگی ملی این کشور است. مردم محلی اغلب به این بازارها می‌روند و این امر سبب شده که گردشگران و کسانی که روزه نیستند، علاقه‌ی زیادی برای بازدید از این بازارها و تعامل با مردم محلی آن پیدا کنند.

گردشگران همچنین همراه با مرم محلی و روزه‌داران، وقت افطار را همچون جشن برگزار می‌کنند. جشن‌ها  شامل اجراهای ویژه مانند رقص‌های سنتی نیز می‌شود. مساجد کوالالامپور، با داشتن معماران مدرن بیشتر، تلفیقی از طراحی سنتی و مدرن است. از خوشمزه‌ترین غذاهایی که در کوالالامپور برای افطار سرو می‌وشد، می‌توان به Bubur Lambuk، ناسی داگانگ، ساتای، ناسی کاندار و … اشاره کرد.

مالزی رمضان سفرسازان

ایران

در سال‌های اخیر مردم کشورمان در آب و هوایی گرم روزه می‌گیرند و ساعات روزه‌داری حدود ۱۵ الی ۱۶ ساعت است. در ماه رمضان خیابان‌ها و مغازه‌ها نیز شکل و حال و هوای خاص ماه مبارک رمضان را دارد و کارهای خیرخواهانه از برجسته‌ترین اعمال این ماه در میان مردم است. رستوران‌ها در طول روز بسته بوده و بعد از افطار، تا آخر شب فعال هستند. هر منطقه از ایران، آداب و رسوم خاص خود را در این ماه دارند و هر کدام به شیوه‌ی خود، فرا رسیدن ماه خدا را گرامی می‌دارند.

ایران رمضان سفرسازان

 فاس مراکش

شهر  قدیمی فاس یکی دیگر از مقاصد گردشگری در ماه رمضان است. گردشگران می‌توانند با قدم زدن در اطراف شهر با دیوارهای قرون وسطایی، تاریخ و فرهنگ را در میان زندگی مدرن تجربه کنند. اینجا همچنین قدیمی‌ترین دانشگاه جهان، با نام al-Qarawiyyin قرار دارد؛ مساجد متعدد این شهر نیز مانند دروازه‌ای به فرهنگ غنی اسلامی هستند.

افطار زمان مناسبی برای پیوستن به مردم محلی و امتحان کردن غذاهای سنتی مراکشی است که ممکن است از جایی به جای دیگر متفاوت باشد. بعد از افطار میدان‌های عمومی مملو از خانواده است و موسیقی ملایم و رقص نور هم در برخی مکان‌ها دیده می‌شود. مانند دبی، اینجا هم برای اعلام آغاز و پایان روزه‌داری، از صدای توپ استفاده می‌شود. در این ماه مبارک، می‌توانید غذاهایی مثل سلو، چبکیا، سوپ باقلا، تاجین با کوسکوس، ماکودا و پاستیلیا برای افطار یا سحر میل کنید.

مراکش رمضان سفرسازان

 قاهره مصر

شهر قاهره جایی است که بسیاری از تمدن‌های باستانی به یکدیگر رسیدند و باعث شدند تلفیقی از میراث فرهنگی شکل بگیرد. با این حال در طول ماه مبارک رمضان، مصری‌ها ریشه‌ی فرهنگی اسلامی خود را به نمایش می‌گذارند و گردشگران فانوس‌های جشن رمضان را می‌بینند که خانه‌ها، رستوران‌ها و خیابان‌های قاهره را آراسته است. این فانوس‌ها به هنگام غروب آفتاب روشن می‌شوند که نشان از پایان روزه‌داری دارند. و زمانی که خورشید طلوع می‌کند و مردم در حال آماده شدن برای گرفتن روزه هستند، چراغ فانوس‌ها  خاموش می‌شود. بعد از افطار، مردم به خیابان‌های شهر و فروشگاه‌ها می‌آیند  و همه جا پرجنب و جوش می‌شود.

جاذبه های گردشگری اصلی قاهره در طول ماه رمضان باز هستند اما اکثر آن‌ها ممکن است به خاطر عید فطر کمی زودتر بسته شوند. در قاهره نمونه‌هایی از زیباترین معماری‌های اسلامی و تاریخی وجود دارد که گردشگران با بازدید از این بناها، شکوه جشن رمضان را ستایش می‌کنند. از غذاهایی که می‌توانید در ماه رمضان در قاهره نوش جان کنید، می‌توان به ماهشی، آتایف و کونفه اشاره کرد.

مصر رمضان سفرسازان

اردن

ماه‌های ژوئن و ژوئیه در این کشور با آب و هوایی با حرارت خشک و طوفان‌های شن همراه است. رستوران‌ها و کافه‌ها تا آخر شب باز هستد و تزئینات خاصی دارند و با سرگرمی‌ها و موسیقی‌های مخصوص، رمضان را گرامی می‌دارند. در سطح شهرها، چادرهای رمضان دیده می‌شود که انواع غذا و نوشیدنی سرو می‌کنند. در این چادرها انواع بازی و سرگرمی نیز وجود دارد.

اردن رمضان سفرسازان

عمان

اگر در ماه رمضان به عمان سفر کردید، مکان‌های زیادی برای افطار کردن پیدا خواهید کرد، مانند بوفه‌های افطار که به صورت منظم در هتل‌ها و رستورن‌ها برقرار هستند. در مراکز خرید بزرگ و اصلی عمان تخفیف‌های مخصوص ماه رمضان اعمال می‌شود که می‌توانید از خرید در این مراکز لذت ببرید. جاهایی که تخفیفات زیادی دارند، معمولا بسیار شلوغ است و مغازه‌ها در این ماه تا پاسی از شب باز هستند. قبل از طلوع خورشید، خیابانهایی که مسجد در آن قرار دارد، ترافیک تقریبا سنگینی وجود دارد. امسال رمضان در مسقط آب و هوا بسیار گرم و آفتابی خواهد بود و مسلمانان این کشور حدود ۱۴ الی ۱۵ ساعت روزه می‌گیرند.

عمان سفرسازان

مالدیو

امسال در مالدیو، ماه مبارک رمضان همزمان با فصل باران‌های موسمی، با بارش ‌ها مکرر، روزهای ابری و گرم و شب‌های خنک است. مسلمانان این کشور امسال حدود ۱۲ الی ۱۳ ساعت روزه می‌گیرند. گردشگران مسلمان شانس این را دارند که در هتل‌ها و اقامتگاه‌ها، غذاهای محلی برای افطار نوش جان کنند. در مالدیو بسیاری از رستوران‌ها غذاهای خانگی برای افطار سرو می‌کنند. در این کشور چندین رویداد فرهنگی و سرگرم‌کننده در ماه رمضان برگزار می‌شود و این زمان، بهترین وقت برای بازدید از مالدیو است.

آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی یکی از مقاصد در ماه رمضان است که مدت روزه‌داری در آن نسبت به سایر مقاصد، کوتاه‌تر است. مسلمانان این کشور در آب و هوای خنک، به ویژه در شب‌ها حدود ۱۱ الی ۱۲ ساعت روزه می‌گیرند. در جاهایی مثل کیپ تاون هیچ محدودیتی برای افطار در یافتن رستوران‌هایی که غذای حلال عرضه می‌کنند، وجود ندارد. همچنین عبادت‌کنندگان می‌توانند در تمامی مراکز خرید بزرگ، در نمازخانه نماز خود را به جا آورند. مساجد نیز به راحتی در دسترس هستند و برای افطار نیز غذا سرو می‌کنند.

سفرسازان

برونئی

سنت برپایی بازار ماه رمضان با غرفه‌های فروش مواد غذایی شب‌ها در برونئی هم وجود دارد. در کنار این بازارها، غذاهای سنتی و غربی در رستوران‌ها و کافه‌هایی که غذای مخصوص افطار عرضه می‌کنند، وجود دارد. رسمی وجود دارد که طبق آن مساجد محلی بوفه‌های افطاری آماده می‌کنند تا میزبان روزه‌داران باشند. امسال رمضان، ساعات روزه‌داری در بروئنی حدود ۱۳ ساعت است. رمضان امسال در بروئنی هوا بسیار گرم، به همراه بارش باران و رعدو برق خواهد بود.

سنگاپور

مسلمانان در سنگاپور امسال حدود ۱۲ الی ۱۳ روزه می‌گیرند. اگر امسال در ماه مبارک رمضان قصد سفر به سنگاپور را دارید، باید خود را برای گرما و رطوبت بالا، از جمله بادهای موسمی جنوب غربی آماده کنید. مساجد سنگاپور، به هنگام افطار بسته‌های مواد غذایی برای مسلمانان، گردشگران افراد غیرمسلمان و حتی کسانی که توانایی گرفتن روزه را ندارند، عرضه می‌کنند تا همه کنار هم افطار کنند.

مکانهایی که در آن افطار عرضه می‌شود، بسیار شلوغ بوده و علاوه بر افطاری‌های ویژه، در کافه و رستوران‌هایی که برای افطار غذا سرو می‌کنند، سحری نیز عرضه می‌کنند. بازارهای ماه رمضان مواد غذایی و دیگر محصولات غذایی نیز به فروش می‌رسانند. این بازارها شب‌ها باز بوده و در تمام طول ایام ماه مبارک برگزار می‌شود.

سنگاپور سفرسازان

اندونزی

ماه ژوئن در این کشور،  ماهی خشک به ویژه در بالی است. در این ماه شانس کمی برای بارش وجود دارد و اغلب در این موقع از سال، آسمان اندونزی صاف و آفتابی است. ماه مبارک رمضان با رویدادهای جذاب و سرگرم‌کننده‌ای مورد استقبال مردم این کشور قرار می‌گیرد.

در هر یک مناطق مختلف این کشور، شیوه‌های سنتی خاصی برای جشن گرفتن آغاز ماه رمضان وجود دارد که ماه قبل (یعنی ماه شعبان) برگزار می‌شود. این مراسم‌ با اجتماع کودکان در جای جای شهر شکل می‌گیرد. بسیاری از مراکز خرید و رستوران‌ها پیشنهادهای ویژه همراه با تبلیغات ارائه می‌کنند و برخی نیز خوراکی‌های لذیذ مخصوص ماه رمضان و افطار را آماده می‌کنند.

اندونزی سفرسازان

نظر دهید و جایزه بگیرید