فرانکفورت

۱۹

دی
۱۳۹۸

فرانکفورت Frankfurt

ارسال شده توسط: دپارتمان کروز/ 93 0

فرانکفورت Frankfurt

فرانکفورت ، به انگلیسی Frankfurt یا به آلمانی Frankfurt am main ، با 690000 نفر جمعیت و مساحت 2800 کیلومتر مربع، در ساحل رود ماین ، پنجمین شهر بزرگ آلمان و اولین شهر بزرگ ایالت هسن محسوب می شود.ریشه نام این شهر به Franconofurt بر میگردد ( Franco nofurt) که Franco به قوم نژاد ژرمن فرانک ها اطلاق می شد و Furt میز به معنای رود کم عمق یا نهر می باشد و ادغام این دو با هم یعنی قوم ژرمن-فرانکی که در کنار رود ساکن گشته اند.نام آلمانی آن نیز در یکی از متن های شارلمانی استفاده گردیده است.شهر فرانکفورت به دلیل موقعیت جغرافیایی خویش به یک مرکز بزرگ تجاری و اقتصادی در جهان تبدیل شده است و آسمان خراشهای بزرگ تجاری و بانکی این شهر سمبل تجارت جهانی این شهر می باشند.بسیاری ساختار شهری فرانکفورت را با منهتن یا شیکاگو یکسان می دانند.این شهر در لیست ده شهر برتر دنیا با کیفیت زندگی بالا قرار دارد.

فرانکفورت

تاریخچه

نخستین بار نام این شهر ( نام کامل این شهر به آلمانی ) در متنی که به تاریخ 22 فوریه 794 میلادی بر می گردد و توسط شارلمانی نگاشته گردیده است ، به چشم میخورد. لاکن شواهد به دست آمده از تپه ای که کلیسای جامع این شهر بر روی آن قرار دارد ، حاکی از قدمت دیرینه تمدن در این ناحیه ( 3000 سال قبل از میلاد مسیح ) می باشد . همین تپه در سال 83 میلادی و در زمان امپراطوری روم باستان یه قلعه نظامی یکی از پادشاهان فرانکی تبدیل گشت.در سال 1562 ، آخرین امپراطور هابسبورگ ، فرنتس دوم در این منطقه تاجگذاری نمود .پس از پایان دوره امپراطوری او ، فراکنفورت به کنفدراسیون راین پیوست و از سال 1815 میلادی به بعد و با پایان حکومت کارل تئودور دالبرگ ، فرانکفورت به یک شهر آزاد و محل استقرار دولت فدرال تبدیل گشت.
رشد و شکوفایی فرانکفورت از اوایل قرن 19 و با الحاق برونهایم به این شهر آغاز گردید به دنبال ان سایر قصبات و مراکز شهری کوچک نیز به این شهر ملحق شده و بین سالهای 1879 تا 1926 موسسات مهمی چون : موسسه بورس اوراق بهادار فرانکفورت ( 1879) ، خانه اپرای فرانکفورت ( 1880 ) ، ایستگاه مرکزی قطار فرانکفورت (1888 ) ، دانشگاه فرانکفورت ( 1914 ) و اولین فرودگاه فرانکفورت ( 1926 ) در این شهر ساخته شد. با ظهور رژیم ملی سوسیالیست در آلمان و آغاز جنگ جهانی دوم ، 9000 یهودی از فرانکفورت تبعید گشت.در جنگ جهانی دوم حملات هوایی تقریبا تمام قسمتهای قدیمی و مرکزی شهر را ویران نمود و منظره شهری که تا سال 1944 کاملا به سبک قرون وسطایی ساخته شده بود ، از بین رفت.پس از پایان جنگ جهانی و تلاشهای بی وقفه ساکنین فرانکفورت ، این شهر دوباره به یک معیار تجاری بزرگ تبدیل گشت.

جاذبه های گردشگری فرانکفورت

میدان رومربرگ

میدان رومربرگ ، در مرکز شهر قدیمی فرانکفورت با قواره ای نامنظم و فواره های آبی وسط آن ، عرض اندام میکند.این ناحیه نه تنها زیبا ترین میدان فرانکفورت ، بلکه به لطف وجود رستورانهای محلی و مغازه های روباز ، که زمانی در این شهر معمول بوده اند ، یکی از پر نشاط ترین و شلوغ ترین مراکز این شهر می باشد.سبک خیابانی و سنگ فرش این میدان و سبک معماری خانه هاو مغازه های موجود در آن ، هموراه گردشگران زیادی را به خود جذب می نماید.

منطقه موزه های فرانکفورت

منطقه موزه فرانکفورت ( Musemsufer) در ساحل جنوبی رودخانه ماین ، مجموعه ای از موزه ها می باشد که برخی از آنها دارای جایگاه بین الملل هستند که از جمله معروفترین انها می توان به موزه فرهنگ جهانی (Museum der weltkulturen) اشاره نمود که به عنوان یکی از بهترین موزه های مردم شناسی اروپا محسوب می گردد.این موزه که در سال 1904 تاسیس گردیده است بیش از 65000 اثر هنری از آسیا ، آفریقا ، آمریکای شمالی و جنوبی را در خود جای داده است.از سایر موزه های این منطقه می توان به موزه مجسمه های باستانی اشاره کرد که مجموعه ای بزرگ از مجسمه های آسیای ، مصری ، یونانی و رومی و همچنین آثار باستانی از دوره قرون وسطایی اروپا ، رنسانس و باروک را شامل می شود . موزه آیکون فرانکفورت نیز موزه باستانی در همین منطقه است که بیش از هزار تصویر و نقاشی ارتدکس مسحیت را در خود گنجانده است.

ادامه مطلب  غار سون دونگ ویتنام

موزه معماری آلمان (Deutch Architektur Museum ) ، موزه فیلم آلمان ( Deutch filminstitut ) ، موزه هنرهای کاربردی ( Angen wandte kunst )و موزه هنری stadel با نقاشی های مربوط به قرن 14 و شامل شاهکارهای هنری هنرمندان بزرگ جهان چون پیکاسو و چند موزه دیگر نیز در همین ناحیه واقع کشته اند.

باغ پالم

باغ پالم ، این باغ زیبای 54 هکتاری ، بزرگترین باغ گیاه شناختی آلمان محسوب میشود و شامل گلخانه هایی از از نادر ترین و زیبا ترین گیاهان روی زمین می باشد.این باغ که به یک مجموعه سیاحتی تبدیل گشته است ، علاوه بر گلخانه ها شامل مجموعه ای از زمین های بازی کودکان ، شهر بازی ، مراکز تفریحی ، قایقرانی و رستورانها می باشد.

موزه تاریخ طبیعی سنکنبرگ

در باغ های سانچنبرگ فرانکفورت ، موزه تاریخ طبیعی سنکنبرگ یکی از مدرن ترین موزه های تاریخ طبیعی اروپا و دومین موزه تاریخ طبیعی آلمان ، عرض اندام میکند.این موزه با به نمایش گذاشتن انواع تنوع زیستی و سیر تکامل گونه ها ، موجب جذب گردشگران به خود گردیده است.از طرفی بزرگترین نمایشگاه بقایای باقی مانده از دایناسور ها جهان نیز در این موزه قرار دارد که بر محبوبیت این موزه تاریخ طبیعی می افزاید.( برخی از این دایناسور ها در سایز و اندازه واقعی خود به نمایش گذاشته شده اند) همچنین بزرگترین مجموعه پرندگان جهان نیز در این موزه قرار دارد و تقریبا شامل تمام گونه پرندگان حال حاضر دنیا و حتی گونه های منقرض شده نیز میگردد.

کلیسای جامع سنت بارتولوموی

کلیسای جامع سنت بارتولوموی شهر فرانکفورت که به نحوی نماد قدمت این شهر نیز محسوب می گردد ، به سبک معماری گوتیک و با ارتفاع 95 متری خود بین قرن های 13 الی 15 میلادی و با سنگ های قرمز ساخته شده است که خود یکی از آسمان خراشهای فرانکفورت محسوب میشود و یکی از معدود کلیساهای موجود در آلمان است که به عنوان یک کلیسای جامع امپریالیستی محسوب می گردد.تمام تاجگذاری های بین سال های 1562 تا 1792 میلادی در این کلیسا به وقوع پیوسته است.صلیب با شکوه هانس و تخته سنگ قبر پادشاه گونتر فون شوارتزبورگ که در سال 1349 در فرانکفورت در گذشته است ، در این کلیسا قرار دارد.

خانه و موزه گوته

فرانکفورت زادگاه بزرگترین نویسنده آلمان ، یوهان ولفگانگ فون گوته می باشد.خانه گوته ، جایی که وی در 28 اوت 1749 در آن به دنیا آمد و تا سال 1765 در آن زندگی نموده است با تمام اجسام و وسایل درون آن و بدون کوچکترین تغییری در چیدمان اثباب ، امروزه به موزه منحصر به فردی تدیل گشته است که از دید گردشگران گوته دوست ، به هیچ وجه دور نمی ماند.از گوته در همین شهر یک برج 43 متری چوبی نیز به یادگار مانده است که یکی دیگر از جاذبه های گردشگری فرانکفورت محسوب می شود.

موزه هنرهای نوین فرانکفورت

موزه هنرهای نویین فرانکفورت که به شهر هنر نیز شهرت دارد به عنوان یکی از مهم ترین گالری های هنری اروپا در زمینه هنرهای معاصر همواره مورد توجه بوده است.این موزه در سال 1991 در قالب یک ساختمان پست مدرن در قلب شهر فرانکفورت افتتاح شد و شامل 5000 اثر هنری معاصر از 450 هنرمند و نقاش می باشد.

باغ وحش فرانکفورت

باغ وحش فرانکفورت با داشتن 4500 حیوان در 450 گونه مختلف در زمینی به مساحت 32 هکتار از تمام نوع جانداران روی زمین ( آبزیان ، پرندگان ، خزندگان و … ) همراه یکی دیگر از مقاصد گردشگری برای گردشگران محسوب گشته است.

خانه اپرای فرانکفورت

در قلب میدان اپرای فرانکفورت ، خانه قدیمی اپرای این شهر با سبک معماری رنسانس در سال 1880 تاسیس گردید.در طول جنگ جهانی دوم تقریبا ویرانه ای از این ساختمان باقی نماند ولی بقایای آن در سال 1981 بازسازی گردید و تا به امروز مرکز اصلی ترین تئاتر ها و همایش ها و موسیقی های کلاسیک در فرانکفورت محسوب می گردد.

ادامه مطلب  بزرگترین کشتی کروز دنیا

 

برج اشن هایمر

این برج در اوایل دهه 1400 میلادی ساخته شده است و به عنوان برج دیدبانی با ارتفاع 47 متری که بر دیوارهای قدیمی شهر فرانکفورت قرار داشته ، استفاده می گردیده است.امروزه برج اشنهایمر و فضای داخلی آن به عنوان یک کافی شاپ دنج و آرام ، مورد توجه گردشگران می باشد.
[تعداد: 0   میانگین:  0/5]

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید