جهانگردی

عجایب هند

۰۹

اردیبهشت
۱۳۹۷

عجایب هندوستان

Posted By : غزال طهماسبی/ 268 0

عجایب هندوستان ، با توجه به جذابیت های خاصی که در زمینه های هنر و معماری دارند، بسیاری از افراد و گردشگران را از سراسر جهان به خود جذب می کنند.کشور هندوستان اماکن دیدنی و قدیمی بسیاری دارد و همچنین فرهنگ, هنر و معماری آن جز خاص ترین ها در دنیا می باشد.

حقایقی درباره هندوستان

نام ایندیا ( هندوستان) برگرفته از نام رودخانه ایندوس است ، محلی که اولین ساکنان این کشور خانه های خود را حول و حوش آنجا ساختند .

سانسکریت ، زبانی که در هندوستان صحبت می شود ، به عنوان مهم ترین زبان فراگیر شناخته شده است و جالب آن که ریشه اغلب واژه ها به این زبان بر می گردد و حتی بسیاری از واژه های نرم افزار کامپیوتری برگرفته از این زبان است .

امپرطوری در هند همیشه بعداز مرگ پدر به پسر ارث می رسید .

هندوستان بزرگترین مرکز دموکرات جهان است .

هندوستان هفتمین کشور بزرگ جهان است .

یکی از باستانی ترین تمدن های بشری دنیا را دارد که شهرنشینی در آن حداقل به ۱۰ ده هزار سال پیش باز میگرد

بازی مار و پله در هندوستان خلق شد که نام اصلی اش موکشیات است, پله ها به مثابه راهی برای رسیدن به خدا و مارها نیز همچون خطاهای انسانی در این مسیر شناخته شده است .

هندوستان بیشترین تعداد ادارات جهان را دارد .

سیستم خط آهن هندوستان بیش ازیک میلیون کارمند و کارگردارد که به عبارتی بزرگترین مرکز کارکنان اداری دنیاست.

زمانی با ارزشترین کشور دنیا , هندوستان بود و حتی کریستف کلمب به امید رسیدن به این سرزمین سر از محل ناشناخته ای که بعد ها آمریکا نامیده شد در آورد .

Navigator  دریا نورد, واژه ای است که در اصل از هندوستان آمده و برگرفته ازنام مردی است که در پی یافتن راهی به سوی رودخانه سینگ بود و این واژه نیز از لغت سانسکریتی ناویگات آمده است .

تا سال ۱۸۹۶ تنها محلی در جهان بود که در آن الماس کشف می شد .

عجایب هندوستان

معبد طلایی پنجاب

در سفر به هند مقدس ترین مکان مذهبی پیروان آئین سیک، “معبد طلایی” یا “دربار صاحب” رو خواهید دید ، این مکان در جهان نیز در حوزه خود اولین است. پنجمین سیخه گورو ( گورو ارجن) شهری به نام امریتسار در ایالت پنجاب طراحی کرده است، که این معبد در همین شهر قرار دارد. در این معبد، کتاب مقدس سیخ ها به نام “آدی گرانت” و همچنین “تاج و تخت خدای جاودان” که بت سیخ ها است، قرار دارد. این معبد برای بازدید تمامی ادیان آزاد است. روزانه تقریبا ۱۰۰ هزار نفر از طبقات بالایی این معبد که از طلا پوشیده شده است، بازدید می کنند.

معبد-طلایی

تاج محل

تاج محل نماد عشق است و افراد کمی هستند که این محل را با این نماد معروف نشناسند. پنجمین امپراتور گورکانی هند، شاه جهان، برای یادبود همسر ایرانی خود، ارجمند بانو، دستور ساخت تاج محل را داده است.

همان‌طور که مشخص است، نام این بنا، ایرانی است. این ساختمان بر پایه مخلوطی از معماری ایرانی، هندی و اسلامی بنا شده‌است و در ساخت آن ۲۰۰۰۰ هنرمند و معمار از نقاط مختلف آسیا به ‌خصوص ایران، شبه قاره هند، آسیای میانه و آناتولی شرکت داشته‌اند.

ارجمند بانو در سال ۱۶۳۱ هنگام وضع حمل از دنیا رفت, همچنین آرامگاه ممتاز محل و شاه جهان نیز در تاج محل قرار دارد. سال ۱۶۵۳ میلادی این محل تکمیل شده است. تاج محل جزء  میراث ثبت شده در یونسکو می باشد و نه تنها جز عجایب هند است، بلکه جز عجایب هفتگانه جهان نیز می باشد.

تاج محل

مجسمه بزرگ گوماتارایا

مجسمه عظیم گوماتارایا (Gomateswara) که ۲۱ متر طول دارد متعلق به پیروان بودا می‌باشد که در سراوانابلگولا (Sravanabelagola) در کارناتاکای هند واقع است. بر اساس افسانه های هند، گوماتارایا، پسر ریشابهانتا بوده که بعد از یک سال بی حرکت ماندن و ژرف اندیشی به رستگاری رسیده و در این مدت گیاهان و درختان بسیاری در اطراف پای او سبز شدند.

این مجسمه به عنوان ادای احترام به مردم در ایام  هند باستان، ساخته شده است. این مجسمه در سال ۹۸۱ میلادی، توسط چاوندارایا، وزیر و فرمانده جنگ سلسه گانگا، ساخته شد.

مجسمه بزرگ گوماتارایا

 

دانشگاه نالاندا

این دانشگاه بین قرن ۷ پیش از میلاد تا سده ۱۲۰۰ پس از میلاد، یک صومعه بودایی و مرکز آموزشی بوده است. این مکان از جمله میراث فرهنگی ثبت شده در یونسکو نیز می باشد. نالاندا در ۹۵ کیلومتری پاتنا، مرکز ایالت بهار قرار دارد. این دانشگاه از معروف ترین دانشگاه های هند باستان است که از آموزه های زبان سانسکریت و بودایی تاثیر گرفته است.

طی سلطنت گوپتا، این دانشگاه به شکوفایی رسیده است و در زمان اوج خود، دانش آموختگانی از آسیای مرکزی، تبت، چین و کره نیز داشته است. در سده ۱۲۰۰، سلسله مملوکیان، این دانشگاه را غارت کردند و باعث شد تا این دانشگاه به فراموشی سپرده شود. بعد از مدت ها و سال های بسیار زیادی، دولت هند در حال حاضر آن را مرمت کرده است و افراد بسیار زیادی به دیدن آن میروند.

دانشگاه نالاندا

پرستشگاه خورشید کونارک

این پرستشگاه در اوریسای هند قرار دارد و در سال ۱۲۵۵، ناراسیمهادوا، یکی از فرمانروایان سلسله گانگا، دستور ساخت آن را داده است. این پرستشگاه معماری شگفت انگیز و مجسمه های زیبایی دارد و بیشترین شهرت آن  نیز به همین دلیل است. جاذبه ی گردشگری اصلی این مکان، معبد ارابه مانندی است که چرخ ها و دیواره ها و ستون های حکاکی شده دارد. بیشتر قسمت های این پرستشگاه  متاسفانه تخریب شده است. این معبد به خدای خورشید هندیان باستان تقدیم شده است.

پرستشگاه خورشید کونارک

مجموعه یادمان های کاجوراهو

این مجموعه شامل معابد هندویی و جین گرایی است، و در ایالت مادیه پرادش هند قرار دارد. شهرت این مجموعه به خاطر مجسمه ها و معماری خاص آن می باشد.

بین سال های ۹۵۰ تا ۱۰۵۰ میلادی با دستور سلسله چاندلا، این معابد و یادمان ها ساخته شده اند که تا قرن ۱۲ میلادی، این مکان ۸۵ معبد داشته که در حال حاضر ۲۹ معبد از آنها باقی مانده است. تمامی مجسمه ها و جزئیات و پیچیدگی و طراحی هایی که در این مجموعه وجود دارد، هنر غنی هند باستان را به نمایش می گذارد.

مجموعه یادمان های کاجوراهو

مجموعه تاریخی هامپی

هامپی دهکده کوچکی است که پر از معابد و مقبره های شگفت انگیز و قدیمی است و در ایالت کارناتاکای هند قرار دارد. این دهکده، در اوج شکوفایی خود، جزء ثروتمندترین شهرهای جهان بوده است. هامپی قسمتی از ویجایاناگارا، یکی از امپراطوری های باستانی هند بوده است.

فرمانروایان این امپراطوری معروف به عشق، هنر، علم، فرهنگ و حکومتی کارآمد، بوده اند. از مهم ترین یادمان های هامپی، حمام ملکه، مجموعه معابد ویتالا و معبد ویروپاکشا، می باشد.

مجموعه تاریخی هامپیی

 

Leave your comment