شهر ممنوعه چین

۱۸

تیر
۱۳۹۷

شهر ممنوعه چین

ارسال شده توسط: بلاگر/ 661 0

شهر ممنوعه چین یکی از ۳ کاخ قدیمی است که هنوز هم در چین مدرن وجود دارد و بزرگ ترین کاخ تاریخی جهان محسوب می شود.

اگر چه دو کاخ دیگر نقش بسیار مهمی در تاریخ چین دارند اما با این حال شهر ممنوعه تا ۵۰۰ سال محل فرمانروایی سلسله پادشاهی بوده است و همچنین یکی از معدود بناهای باستانی چین است که به خوبی محافظت شده است.

این مکان در بین مردم چین از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و نه تنها در بین چینی ها بلکه در دنیا مشهور است و در فهرست میراث های جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده است.

به خاطر منحصر بودن هم از ظاهر و هم از نظر فرهنگی، شهر ممنوعه چین هم در بین چینی ها و هم توریست ها بسیار مشهور است به طوری که سالانه حدود ۱۴ میلیون بازدید کننده دارد!

شهر ممنوعه

شهر ممنوعه چرا ممنوع شد؟

همان گونه که در بالا هم گفته شد، شهر ممنوعه نه واقعا یک شهر بلکه مجموعه ای از کاخ ها با هزاران اتاق است و ساختمان است. در آن دوران هیچ کس به جز پادشاه و خاندان سلطنتی حق ورود به این شهر را نداشت و به همین خاطر به آن شهر ممنوعه می گفتند.

جالب است بدانید که امروزه ۹۹۹۹ اتاق آن مملو از صنایع دستی است. وقتی که وارد این مکان می شوید تازه به عظمت آن پی می برید و در هر گوشه و کناری از آن می توانید تکه ای از تاریخ و فرهنگ کشور چین را ببینید. در هر اتاق آن هم گوشه ای از زندگی های باستانی چین با مجسمه ها و بقیه ی تزیینات به نمایش کشیده شده است و در واقع ۹۹۹۹ اتاق شهر ممنوعه چین در ۹۸۰ ساختمان چوبی عظیم آن جا شده اند.

ادامه مطلب  چگونه ویزای شینگن بگیریم؟

یکی دیگر از مواردی که دانستنش بازدید از شهر ممنوعه چین را جالب تر می کند این است که این مجموعه در گذشته محل اقامت ۲۴ امپراطوری بوده است مثلا امپراطوران سلسله مینگ، ساخت و ساز را در سال ۱۴۰۶ شروع کرده و این مجموعه در سال ۱۴۲۰ تکمیل شد. بعد از آن ۲۴ امپراطور چین در آن حکومت و زندگی کرده اند.

شهر ممنوعه

شهر ممنوعه.موقعیت جغرافیایی شهر ممنوعه

مجموعه شهر ممنوعه در شمال میدان تیانانمن که تقریبا مشهورترین میدان شهر پکن است قرار گرفته است و فرمی مستطیلی شکل دارد و بزرگ ترین مجموعه کاخ جهان با وسعت ۷۴ هکتار است. دیوار اطراف این مجموعه در هر سمت خود یک گیت ورودی دارد که فاصله ی بین گیت جنوبی تا گیت شمالی، حدود ۹۶۱ متر است در حالی که فاصله ی بین گیت شرقی و غربی ۷۵۳ متر است. در هر چهار گوشه ی این مجموعه برج های بسیار زیبایی وجود دارد که از بیرون هم قابل دیدن هستد و نمایی فوق العاده دارند.

شهر ممنوعه.

شهر ممنوعه.

ساختمان شهر ممنوعه

شهر ممنوعه به دو قسمت تقسیم بندی می شود که شامل بخش جنوبی و بخش شمالی است که در بخش شمالی پادشاه به همراه خاندان سلطنتی زندگی می کرده است.

این مجموعه حدود ۵ قرن محل اقامتی پادشاهان و امپراطوران چین بوده است و به همین خاطر گنجینه های زیادی را در بردارد. در سال ۱۹۸۷ این مجموعه پر ارزش در فهرست میراث های جهانی یونسکو به ثبت رسید و حالا هم که شهرت جهانی دارد.

یکسال بعد از تکمیل شدن ساخت این بنای منحصر بفرد یعنی یک سال بعد از سال ۱۴۲۰، پایتخت از نانجینگ به پکن تغییر داده شد.

ادامه مطلب  دیوار چین ، بزرگترین سیستم دفاعی نظامی جهان

گفته می شود که یک میلیون کارگر و صدها و حتی هزاران هنرمند به صورت تمام وقت در ساخت این مجموعه کار کرده و کمک کرده اند. تمام مواد و مصالحی که در این بنا به کار رفته اند از جاهای دور و نزدیک و گاهی حتی از استان های دیگر به آن جا برده شده اند. از آن جایی که رنگ زرد نماد و سمبلی از خاندان سلطنتی است،

رنگ به کار رفته ی اصلی در ساختمان های شهر ممنوعه در چین است. در سقف ها هم از کاشی های زرد رنگ استفاده شده است و در دکوراسیون داخلی مجموعه کاخ ها هم رنگ زرد، رنگ بیسیک است.

شهر ممنوعه.

شهر ممنوعه.

[تعداد:    میانگین: /5]

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید