شهرهای نامرئی جهان

۲۱

بهمن
۱۳۹۸

شهرهای نامرئی جهان

ارسال شده توسط: بلاگر/ 885 0

شهرهای نامرئی جهان:کره زمین از ابتدا تا حال محل زندگی انسان ها بوده و تمام امورات زندگی و رویدادها بر روی این سطح اتفاق افتاده است.

اما جالب است بدانید که عده ای از مردم نیز بوده اند که به زیر زمین پناه برده  و باعث بوجود آمدن شهر های زیر زمینی و یا همان شهرهای نامرئی معروف جهان شده اند.

ممکن است از دلایل بوجود آمدن این نوع شهرهای زیر زمینی در امان ماندن از شر دشمنان و یا نگهداری از وسایل ارزشمند و یا مهما ت بوده باشد.

شهرهای نامرئی در سراسر دنیا و همچنین ایران وجود دارند که در این مقاله می خواهیم به شهرهای نامرئی جهان بپردازیم.

شهرهای نامرئی جهان

شهر زیر زمینی پکن

شهری زیرزمینی در پکن چین در سال ۱۹۶۹ به دستور ماو زدونگ ساخته شد.

از این شهر برای شرایط خاص و ضروری استفاده می شد.

حدود ۱۰۰۰ محفظه برای تامین اکسیژن و هوای این شهر زیرزمینی در پکن در نظر گرفته شده است که بتوانند ظرفیت نگهداری نیمی از جمعیت پکن را داشته باشد.

شهر زیر زمینی کاریز ایران (کیش)

یکی از شگفت انگیزترین شهرهای نامرئی, شهر زیرزمینی کاریز است که در جزیره کیش واقع می باشد. قدمت این شهر به ۲۵۰۰ سال پیش بر میگردد و سالانه گردشگران بسیاری از سراسر دنیا برای بازدید از این شهر به جزیره کیش می آیند.

با توجه به قدمتی که این شهر زمینی دارد بخش هایی از آن از بین رفته است اما بازسازی های فراوانی بر روی آن انجام شده است.

شهر زیر زمینی کاریز ایران (کیش)

 

شهر زیر زمینی کاریز ایران ۲(کیش)

شهر زیرزمینی نوش‌آباد ایران (کاشان)

در شمال شهر کاشان و غرب شهر آران و بیدگل شهر زیرزمینی به نام نوش آباد واقع می باشد.

کشف سازه های این شهر توسط فردی که قصد حفر چاه در منزل خود را داشت صورت گرفت. طبق آماری که زمین شناسان بیان کردند قدمت این شهر به ۱۵۰۰ سال پیش یعنی زمان ساسانیان می رسد. شهر نوش آباد پایتخت انوشیروان پادشاه ساسانی بوده است. معماری این شهر زیرزمینی ، پیچیده  چون دالانهای باریک تودرتو و اتاقهایی با ابعاد کوچک می باشد.

شهر زیرزمینی نوش آباد که به اصطلاح به آن (اویی) می گویند، در زیر بافت قدیم شهر نوش‌آباد شکل گرفته و تا سطح کنونی شهر نیز گسترده شده‌است.

وسعت این شهر به دلیل ارتباط میان محلات و حفاظت از جان و مال مردم در مواقع نا امن زیاد بوده و در دو سطح افقی و عمودی گسترش یافته ‌است.

غیر از ورودی اصلی ارتفاع تمام قسمتهای اویی به قد طبیعی یک انسان و بین ۱۷۰ تا ۱۸۰ سانتیمتر است. بر سطح دیوارها و در فواصل اندک، جای پیه ‌سوز به چشم می‌خورد.

در بعضی قسمتها نیز درون دیوار، سکوهای کوتاهی جهت نشستن ایجاد شده‌است که در بعضی از اتاقها تبدیل به تاقچه جهت قراردادن اشیا می‌شود.

شهر زیرزمینی نوش‌آباد ایران .

شهر زیرزمینی نوش‌آباد ایران ..

شهر زیر زمینی Burlingtonانگلستان

رازآلودترین شهر زیر زمینی مربوط به کشور انگلستان می شود، شهر زیر زمینی Burlington که برای جنگ های سرد در سال ۱۹۵۰ ساخته شده است و در زمان وقوع خطر پناهگاهی برای سران انگلیسی می باشد.

این شهر بسیار پیچیده است و دارای تمامی امکانات رفاهی و حتی یک دریاچه مصنوعی نیز هست. دیواره های آن از چندین جداره سنگ پوشیده شده است و آسیبی به افراد داخل آن در اثر حمله و جنگ وارد نخواهد شد.

شهر زیر زمینی Burlingtonانگلستان

شهر زیر زمینی سامن ایران (ملایر)

شهر زیرزمینی سامن در جنوب غربی شهرستان ملایر همدان واقع می باشد. این شهر هم به طور اتفاقی در سال ۱۳۸۴ همانند شهر زیرزمینی نوش آباد کشف شد.

شهر نامرئی سامن یکی از مقاصد گردشگری هیجان انگیز استان همدان به شمار می رود.

باستان شناسان قدمت این شهر را به دوره اشکانیان نسبت داده اند، و وسعت آن بیش از ۳ هکتار برآورده شده است که در حال حاضر حدود ۲۵ اتاق این شهر در زیر منطقه‌ای موسوم به سرقلا کشف شده است. به علت رطوبت زیاد بخش عظیمی از این مکان هنوز در دل سنگ‌ها پنهان باقی‌مانده است.

بخش‌های کشف نشده عموماً در عمق ۶ متری و بعضاً بیشتر قرار دارند که کار را برای باستان شناسان سخت می‌کند. این مجموعه زیر زمینی در سال ۸۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

شهر زیر زمینی سامن ایران (ملایر).

شهر زیر زمینی سامن ایران (ملایر)

شهر زیرزمینی Cappadocia ترکیه

یکی از معروف ترین و جالب ترین شهرهای زیرزمینی دنیا است که در منطقه  ” Cappadocia” در ترکیه واقع شده است. قدمت این شهر به قرن های پیش و زمان حکومت رومی های باستان می رسد. شهر زیرزمینی کاپادوکیا از  ۷ طبقه تشکیل شده و تمامی امکانات رفاهی نیز در آن یافت می شود. خانه های آن ها تنها غارهای کوچک نبوده است بلکه کاملا مهندسی شده و به مانند خانه های امروزی بوده است. ان ها در زیر زمین مغازه، کلیسا و حتی مدرسه هم داشته اند.

شهر زیرزمینی Cappadocia ترکیه۳

شهر زیرزمینی Cappadocia ترکیه۲

شهر زیرزمینی Cappadocia ترکیه

 

معدن نمک Wieliczka ، لهستان

این معدن نمک در شهر پولات لهستان قرار دارد .این شهر برای اولین بار در قرن ۱۳ باز شده است, بنابراین می توان آن را یکی از قدیمی ترین شبکه های زیرزمینی جهان دانست.

در این معدن چندین مجسمه و  چهار سالن  وجود دارد که همگی از جنس نمک هستند و توسط معدنچیان ساخته شده اند.

معدن نمک Wieliczka ، لهستان۲

معدن نمک Wieliczka ، لهستان

کوبر پدی ( Coober Pedy ) – استرالیا

این شهر در جنوب استرالیا قرار داشته و ۱۵۰۰ نفر جمعیت داشته است.

علت ساخت این شهر فرار مردم از گرما بوده.

تمام امکانات  اعم از فروشگاه, کتابخانه,آشپزخانه و کلیسا در این شهر وجود دارد.

کوبر پدی ( Coober Pedy ) – استرالیا۲

کوبر پدی ( Coober Pedy ) – استرالیا

شهر زیرزمینی نائورس ( Naours ) – فرانسه

اولین مردمانی که شروع به کندن این شهر زیرزمینی کردند رومیان در قرن سوم بودند.

پس از رومیان در دوره های مختلف مردم خود منطقه اقدام به ادامه حفر این شهر کردند.

در جنگ جهانی دوم این شهر فرانسه مکان مناسبی برای پنهان شدن مردم بود و در زمان حال به یک گالری هنری تبدیل شده است و بازدید از آن برای عموم مردم آزاد می باشد.

۲زیرزمینی فرانسه

شهر زیرزمینی فرانسه

آتلانتای زیرزمینی ( Undeground Atlanta ) – جرجیا – آمریکا

این شهر در زیر شهر آتلانتا قرار دارد و در سال های ۱۸۶۶ و ۱۸۷۱ ساخته شد.

هدف از ساخت این شهر اسکان جمعیت رو به رشد شهر آتلانتا بوده است.

این شهر زیر زمینی تا سال ۱۹۶۹ کشف نشده بود و بعد از کشف نام آن به آتلانتای زیر زمینی تغییر کرد.

این شهر دارای شش بلوک است که در سه طبقه طراحی  شده, همچنین فروشگاه و رستوران و اماکن تفریحی نیز در این شهر زیرزمینی وجود دارد.

آتلانتای زیرزمینی ( Undeground Atlanta ) – جرجیا – آمریکا

Edinburgh Vaults – اسکاتلند

ادینبرگ والتس مجموعه ای از چند اتاق است که در سالهای ۱۷۰۰ بعنوان فضایی برای ذخیره و نگهداری مواد غیرقانونی استفاده می شد. افسانه های  محلی ها اینگونه می گویند که در این شبکه زیرزمینی اجساد مقتولینی نگهداری می شد که توسط یک قاتل زنجیره ای که به روی بدنهای آنها آزمایش انجام می داد کشته می شد. حتی برخی از محلی ها گفته اند که در این اتاقک ها و تونل های باریک زیرزمینی روح مرد بدون سری را دیده اند که به سمتشان می آمده.

Edinburgh Vaults – اسکاتلند

 

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

ارسال دیدگاه