ایرانگردی

۰۴

تیر
۱۳۹۷

سفر به کرمانشاه

Posted By : غزال طهماسبی/ 458 0

کرمانشاه از شمال به کوه فرخشاد و از شمال غربی به کوه طاق‌بستان و از جنوب به سفیدکوه منتهی می‌شود.

ارتفاع کرمانشاه ۱۲۰۰ متر بالاتر از سطح دریا است و مساحتی برابر با ۹۷٫۹۵ کیلومترمربع دارد. کرمانشاه یکی از مسیرهای اصلی عبور زائران به سمت عتبات عالیات است و این موقعیت در طول تاریخ باعث شده تا کرمانشاه همیشه در مرکز توجه قرار داشته باشد.

فاصله کرمانشاه تا بغداد ۳۹۰ کیلومتر است و این شهر زیبا تا تهران ۵۹۰ کیلومتر فاصله دارد.

کرمانشاه آب و هوایی معتدل کوهستانی دارد.

در سده چهارم میلادی شهر کرمانشاه به‌عنوان دومین اقامتگاه پادشاهی ساسانیان انتخاب شد.

کرمانشاه به‌عنوان نهمین شهر پرجمعیت ایران شناخته شده و مساحتی برابر با ۷۸۴۶۰۲ نفر است. کرمانشاه یکی از شهرهای زلزله‌خیز فلات ایران است و در ۲۱ آبان ماه سال ۱۳۹۶ زلزله‌ای به بزرگی ۷٫۳ دهم ریشتر در این منطقه رخداد.

کرمانشاه

تاریخچه کرمانشاه

قدمت کرمانشاه چیزی حدود ۸ تا ۱۲ هزار سال تخمین زده شده و در دوره‌های مختلف، محل سکونت بسیاری از اقوام بوده است.

کرمانشاه در عصر ساسانی و اشکانی یکی از مهم‌ترین شهرهای ایران بود. بناهای زیادی در دوران حکومت خسروپرویز در کرمانشاه ساخته شد.

کرمانشاه در حمله اعراب به ایران در امان نماد و این شهر بدون هیچ نبردی فتح شد.

اعراب ویرانی‌های زیادی در کرمانشاه به بارآورند، ولی این شهر در عصر عباسیان و سلجوقیان دوباره اهمیت پیدا کرد.

در حمله مغول به ایران، کرمانشاه بار دیگر ویران شد و هلاکوخان در راه فتح بغداد این شهر زیبا را با خاک یکسان کرد.

در عصر صفوی به دلیل جنگ و درگیری عثمانی‌ها و حکومت صفویه، کرمانشاه در کشمکش‌های زیادی بود و در هر برهه‌ای از زمان در دست یکی از این دولت‌ها قرار می‌گرفت.

اماکن گردشگری کرمانشاه

معبد آناهیتا

معبد آناهیتا، که از آن به عنوان دومین بنای سنگی ایران یاد می‌شود، یکی از آثار تاریخی برجسته و ارزشمند ایران باستان است که در شهر کنگاور کرمانشاه، قرار دارد. این بنای تاریخی، عبادتگاهی است ساخته شده بر سکویی بلند که قدمت احداث آن به دلایل نبود مستندات تاریخی مشخص نیست، اما از مورخان پیشینه‌ی ساخت آن را به دوران حکومت ساسانیان یا اشکانیان نسبت می‌دهند.

معبد آناهیتا

بیستون

مجموعه‌ای عظیم و ارزشمند که از دل تاریخ قد برافراشته و همچون میراثی باعظمت، شکوه و جلال فرهنگ ایرانی را به جهانیان عرضه می‌دارد. این عمارت تاریخی در دل و دامنه‌ی کوهی به همین نام و در شهر بیستون کرمانشاه قرار دارد. اثری ماندگار از دوران حکومت هخامنشیان که امروزه میزبان جمع زیادی از گردشگران از سراسر جهان است.

بیستون

طاق بستان

مجموعه‌ی باشکوه از شکارگاه‌ شاهان ایرانی، که متشکل از سنگ‌‌نگاره‌ها و سنگ‌نبشته‌های حکومت ساسانیان است، در شمال غربی کرمانشاه به یادگار مانده است که به طاق بستان شهرت دارد. این اثر تاریخی دارای دو بخش به نام‌های طاق بزرگ و طاق کوچک و چند سنگ نبشته است که یکی از اصلی‌ترین مقاصد گردشگری کرمانشاه را تشکیل می‌دهد.

طاق بستان

گور دخمه صحنه (گور دخمه دربند)

از دیگر مناطق گردشگری کرمانشاه، می‌توان به گوردخمه صحنه یا گوردخمه‌ی دربند اشاره کرد. این اثر شگرف تاریخی، در شهر صحنه قرار دارد و مسیری که برای رسیدن به آن طی‌ می‌شود، مملو از درختان میوه و جنگلی متعددی است که آن را بسیار زیبا کرده است.

گور دخمه اسحاق وند

گوردخمه‌ی اسحاق‌وند، اثری تاریخی از دوران مادها است که طبق نظر برخی از باستان‌شناسان، قدیمی‌ترین آرامگاه‌های صخره‌ای شناخته می‌شود. این مقابر، در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی شهر هرسین و روی صخره‌هایی در شمال شرقی روستای ده‌نو واقع شده‌ است.

گور دخمه دکان داوود

یکی دیگر از مکان‌های توریستی کرمانشاه، گوردخمه‌ای است به نام دکان داوود یا کل داوود، که در سه کیلومتری جنوب شرقی سرپل ذهاب قرار دارد. قدمت این اثر متعلق به دوران حکومت مادها یا هخامنشیان است.

طاق گرا (طاق شیرین)

در گردنه‌ای به نام پاتاق که در حد فاصل جاده‌ی کرمانشاه به سرپل ذهاب قرار دارد، بنایی تاریخی به نام طاق گرا به چشم می‌خورد که با استفاده از بلوک‌های سنگی ساخته شده است. طبق مدارک تاریخی، قدمت آن به اواخر سلطنت ساسانیان و پادشاهی خسرو دوم، بازمی‌گردد.

طاق گرا (طاق شیرین)

غار قوری قلعه

در ۲۵ کیلومتری شهر پاوه کرمانشاه، غاری مشاهده می‌شود که در دامنه‌ی رشته‌کوه شاهو و درون کانی‌های آهکی قرار دارد. مسئولان، این جاذبه‌ی گردشگری طبیعی را به کمک دری آهنی، به دو بخش مجزا تقسیم کرده‌اند. در این مکان گردشگری و در بخش غیر توریستی، می‌توان شاهد یکی از زیباترین پدیده‌های غارسنگی بود.

غار قوری قلعه

تالاب هشیلان

تالابی با تعداد ۱۱۰ جزیره در فاصله‌ی ۳۰ کیلومتری شمال غربی کرمانشاه وجود دارد که به تالاب هشیلان شهرت دارد که در گویش محلی به معنای لانه‌ی ماران است. وجه تسمیه این مکان، به دلیل حضور مارهای متعددی همچون مار آبی و مار چلیپر است.

تالاب هشیلان

سر آب نیلوفر

در ۲۰ کیلومتری شمال غرب شهر کرمانشاه، دریاچه‌ی کوچکی قرار دارد که تعداد زیادی از گل‌های نیلوفر آبی در آن مشاهده می‌شود. این دریاچه‌ی زیبا در بین مردم به سرآب نیلوفر شهرت یافته و یکی از زیباترین مناطق گردشگری به ویژه در فصل بهار و تابستان است.

سراب-نیلوفر-کرمانشاه

باغ گلها

می‌توان شهر کرمانشاه را پس از اصفهان، به عنوان دومین شهری که از باغ گل‌ها بهره‌مند است، معرفی کرد. باغ گل‌های کرمانشاه، یکی از منحصربه‌فردترین‌ها در نوع خود است که در کشور قرار دارد. زمینی به مساحت ۵ هکتار، زیستگاه ۴ هزار نوع گونه‌ی گیاهی است که در خود ۴ باغ گل‌های ایرانی، ایتالیایی، فرانسوی و ژاپنی را جای داده و منطقه‌ای کاملا زیبا و چشم‌نواز در فصول بهار و تابستان است.

موزه پارینه سنگی زاگرس

در شهر کرمانشاه، موزه‌ای ویژه و مربوط به پیش از تاریخ، دایر شده است که به موزه‌ی پارینه سنگی زاگرس شهرت یافته است. این موزه‌ی ارزشمند، اولین موزه‌ی پارینه سنگی در خاورمیانه محسوب می‌شود که توسط فریدون بیگلری و مرادی بیستونی در اواسط دهه‌ی هشتاد، تاسیس شد.

موزه پارینه سنگی زاگرس

موزه پوشاک و زیورآلات

یکی دیگر از مکان‌های دیدنی شهر کرمانشاه، موزه‌ی پوشاک و زیورآلات این شهر است که در تکیه‌ی معاون‌الملک و بخش عباسیه قرار دارد. در این موزه می‌توان لباس‌های محلی مردم هرسین، قصر شیرین، گیلان‌غرب، پاوه و شهرهای دیگر استان کرمانشاه را مشاهده کرد.

موزه مردم شناسی

موزه‌ی مردم‌شناسی، یکی دیگر از موزه‌های موجود در کرمانشاه است که حافظ اشیای تاریخی، پوشاک، صنایع دستی، ابزارآلات قدیمی دامپروری، شکار، کشاورزی، نگارش، روشنایی، نساجی، بافت گیوه و آثاری با مضامین فرهنگی است.

غذاهای سنتی کرمانشاه

دنده کباب کرمانشاه , ونوشک پلو, آش دوغ, آش عباسعلی, خوشت کنگر, آش سورانه, کوکوی پاغازه, آش کشک و بادمجان, شلمین, والک پلو

غذاهای کرمانشاه

سوغات کرمانشاه

گیوه, موج‌بافی, قالی، گلیم و جاجیم, روغن حیوانی, نان خرمایی, کاک, نان برنجی

سوغات کرمانشااه

مراکز خرید کرمانشاه

بازار کرمانشاه

آدرس: خیابان شهید نوابی

بازار توپخانه

این بازار بزرگ از دروازه چغاسرخ آغاز شده (آغاز بازار توپخانه) و تا انتهای پل سید جمعه کشیده شده است.

بازار زرگرها (بازار طلای اطلس)

آدرس:  خیابان مدرس، نرسیده به سه راه نواب، خیابان جلیلی

بازار مسگرها

بازار روز کرمانشاه

نشانی: میدان آزادی، بلوار شهید بهشتی

جمعه بازار

نشانی: جاده قدیم تهران، قسمت شرقی کوه طاق بستان، پارک شرقی

بازار نان برنجی

نشانی: خیابان مدرس، بالاتر از مسجد جامع

بازار روز گل‌ها

نشانی: بلوار گل‌ها، خیابان نماز

پاساژ آنجلس

نشانی: شهرک آبادانی و مسکن، بلوار گل‌ها، خیابان لاله

مرکز خرید الهیه

نشانی: شهرک الهیه، خیابان کاشانی

پاساژ قصر

نشانی: میدان آزادی

مرکز خرید ارگ کرمانشاه

مرکز خرید نوبهار پلازا

نشانی: ۲۲ بهمن، چهاراه نوبهار

مرکز خرید لیلیوم

نشانی: خیابان کسری

مرکز خرید سروش

نشانی: خیابان آیت الله کاشانی، دبیر اعظم

پاساژ کیش

نشانی: میدان شهرداری، خیابان معلم شرقی

از دیگر مراکز خرید کرمانشاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مرکز خرید عدالت در  خیابان معلم

مرکز خرید ملت در میدان دکتر مصدق

مرکز خرید معاون الملک در خیابان مدرس

مرکز خرید پردیس ۱ در خیابان کاشانی

مرکز خرید پردیس ۲ در منطقه چهار

مرکز خرید سینا در خیابان مدرس

پاساژ هلال احمر (عرضه کننده لوازم یدکی خودرو) در خیابان کارگر

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

نظر دهید و جایزه بگیرید