عمارت-عالی-قاپو

۰۳

خرداد
۱۳۹۷

سفر به اصفهان

ارسال شده توسط: بلاگر/ 865 0

اصفهان به واسطه تاریخ کهن و آثار باستانی بی‌شمار،‌ از شهرهای معروف جهان است و به گفته آندره مالرو فقط با دو شهر‌ پکن و فلورانس قابل مقایسه است. بهترین نمونه‌های بجا مانده از سبک‌های گوناگون معماری را می‌توان در اصفهان دید. همچنین در آثار تاریخی این شهر می‌توان انواع گنبدسازی،‌ کاشیکاری،‌ گچبری،‌ مقرنس‌کاری،‌ منبت‌کاری و خوشنویسی را در بهترین شکل آن مشاهد کرد.

در رابطه با نام این شهر،‌ اکثر پژوهشگران بر این باورند که چون این ناحیه در پیش از اسلام،‌ به‌ویژه دوران ساسانیان،‌ مرکز گرد آمدن سپاه بوده،‌ آنجا را «اسپهبان» می‌گفتند که بعدها به شکل عربی اصفهان درآمده است.

اصفهان با ۱۰ شهر فرایبورگ در آلمان،‌ کوآلالامپور در مالزی،‌ ایروان در ارمنستان،‌ فلورانس در ایتالیا،‌ شیان در چین،‌ سنت پترزبورگ در روسیه،‌ هاوانا در کوبا، یاش در رومانی،‌ شهر کویت و بارسلون در اسپانیا خواهرخوانده است.

آب و هوای شهر اصفهان

این شهر در قسمت بیابانی ایران قرار دارد و آب وهوای ان در شمال و شرق تحت تاثیر منطقه کویری و در قسمت جنوب به دلیل وجود کوه ها از آب وهوای خنک تری برخوردار می باشد.

جاذبه های گردشگری اصفهان

میدان نقش جهان

در کناره های میدان، بازارهای سنتی زیادی وجود دارد که صنایع دستی اصفهان را عرضه می کنند و بهترین جا برای خرید این آثار هنری زیبا هستند.  میدان  نقش جهان که از مهمترین جاذبه های گردشگری شهر اصفهان است در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

در زمان شاه عباس اول، این میدان محل بازی چوگان، برگزاری آیین‌ها، جشن‌ها و نمایش‌های گوناگون و همچنین رژه قشون بوده است. هنوز هم دو دروازه سنگی چوگان مربوط به آن دوره در این میدان باقی مانده است.

میدان-نقش-جهان

پل خواجو

این پل در شرق سی وسه  پل قرار دارد.

در وسط این پل عمارتی قرار دارد که محل زندگی موقت شاه عباس دوم و خانواده اش بوده است. طول این پل ۱۳۳ متر است و چون در محله خواجو قرار گرفته به پل خواجو معروف است.

پل-خواجو

سی و سه پل

در زمان حکومت صفویه اصفهان به عنوان مرکز حکومت دولت انتخاب می گردد.

در آن زمان جهت گسترش, شهر به سمت جنوب متمایل می شود که عنصر مهم شهرسازی در این طرح , محور چهار باغ بوده.

نام دیگر این پل الهوردیخوان می باشد که بر روی زاینده رود و منطبق بر چهارباغ ایجاد شده است.

زمان احداث این پل در بین سال های ۱۰۰۸ تا ۱۰۱۱ ه.ق بوده و طول آن ۳۰۰ و عرضش ۱۴ متر می باشد.

این پل از معماری بسیار زیبا و متناسب برخوردار است ، نظم طولانی دهانه های آن ، ابهت و وقار خاصی در آن به وجود آورده است . در طرفین سطح فوقانی ، دو راهروی سرپوشیده ساخته شده که هم در زمستان و هم در تابستان سرپناه مطمئنی برای عابرین می باشد . پل الهوردیخان را می توان نتیجه مطلوب ترکیب فنون در مهندسی با هنر معماری محسوب کرد.

سی-و-سه-پل

کاخ چهل ستون

این کاخ از بناهای بینظیر شهر اصفهان است که  در زمان شاه عباس اول ساخته شده است.

یکی از جاذبه های این کاخ تابلوهای بزرگ نقاشی است که گردشگران را ساعت ها به خود جلب می کند.

این کاخ حیاطی زیبا و ساختمانی با معماری  خیره کننده ای دارد.

کاخ-چهل-ستون

منارجنبان

منارجنبان به منارهایی گفته می شود که قابلیت تکان خوردن دارند. از معروف ترین منار جنبان های ایران، منارجنبان اصفهان است که دو مناره دارد و با تکان دادن یک مناره، مناره دیگر هم تکان می خورد اما امروزه مدت هاست که تکان دادن مناره ها ممنوع شده است.

منارجنبان

عمارت هشت بهشت

کاخ هشت بهشت در سال ۱۰۸۰ هجری به دست صفویان ساخته شد.

این بنای دو طبقه طاق ها و تزئینات فراونی دارد و از نمونه های درخشان معماری در زمان صفویه است. گفته می شود که این عمارت محل زندگی ۸ سوگولی پادشاه بوده که ۴ نفر آن ها در طبقه همکف و ۴ نفر دیگر در طبقه اول رندگی می کردند.

عمارت-هشت-بهشت

آتشگاه

کوه آتشگاه در ۷ کیلومتری غرب اصفهان در مسیر منارجنبان قراردارد . ارتفاع این کوه حدود ۱۶۸۰ متر از سطح دریا است .

در زمان ساسانیان یک آتشکده در بالای این کوه احداث شده است . ساختمان از خشت های بسیار بزرگ و ضخیم ساخته شده است .

جایگاه و محل روشن نگه داشتن آتش هنوز در بین خرابه های بالای کوه دیده می شود و این بنا یکی از معدود بناهای مربوط به دوران قبل از اسلام است .

آتشگاه

کلیسای وانک

در قرن یازدهم هجری ، تعدادی از ارامنه ساکن در ارمنستان فعلی به اصفهان منتقل گشته و در دهکده ای در جنوب غرب اصفهان سکونت داده شدند .

نام این دهکده را جلفا گذاشتند . پادشاهان صفوی براساس فرامینی که صادر کردند ، آزادی های مذهبی برای آنها را تضمین نمودند و این اقلیت ارامنه را مورد حمایت قراردادند .

کلیسای وانک یکی از زیباترین کلیساهای ایران است که دارای آمیخته ای از معماری ایرانی و اروپائی می باشد .

داخل کلیسا تزئینات هنری از جمله گچبری ، نقاشی و طلاکاری وجود دارد . در کنار کلیسا ، موزه با ارزشی وجود دارد که در آن تابلوهای نفیس نقاشی ، کتب خطی و سایر اشیا نفیس هنری دیده می شود .

کلیسای-وانک

عمارت عالی قاپو

این عمارت در قرن ۱۱ هجری در شش طبقه ساخته شد که هرطبقه آن معماری منحصربفرد خود را دارد.

یکی از قسمت های مهم این عمارت ایوان طبقه سوم , حوض مسی و تالار پذیرایی می باشد.

تالار موسیقی طبقه ششم و تزئینات گچبری بی نظیر آن و اغلب کارهای هنری به وسیله رضا عباسی هنرمند مشهور آن دوران انجام شده است .

عمارت-عالی-قاپو

مسجد امام

یکی از زیباترین مساجد جهان اسلام که به دستور شاه عباس اول و توسط استاد علی اکبر اصفهانی احداث گردیده است مسجد امام است که در قسمت جنوبی میدان نقش جهان اصفهان قرار دارد.

در داخل مسجد یک حیاط اصلی و مرکزی ، با چهار ایوان و دو حیاط فرعی جانبی قراردارد . گنبد خانه جنوبی به صورت دو پوش اجرا گردیده و فضای بین این دوگنبد حدود ۱۲ متر ارتفاع دارد.

کتیبه های مسجد، توسط خطاطان و خوشنویسان معروف دوران صفویه مانند : علیرضا عباسی ، عبدالباقی تبریزی ، محمدصالح اصفهانی و محمدرضا امامی مزین شده است .

مسجد-امام

مسجد شیخ لطف اله

در ضلع شرقی میدان امام (نقش جهان) مسجدی قراردارد که در زمان شاه عباس اول صفوی ، هنگام احداث میدان و همراه با بناهای اطراف آن به منظور محل عبادت و حوزه تدریس مرحوم شیخ لطف اله ، که از علما و روحانیون بزرگ جبل عامل در لبنان بوده ، ساخته شده است.

سطوح داخلی به ویژه محراب مسحد شیخ لطف اله از شاه کارهای بی نظیر هنر کاشی کاری هفت رنگ و معرق است. در محراب دو کتیبه وجود دارد که عبارت ذیل بر آنها نوشته شده است : عمل فقیرحقیر محتاج به رحمه خدا محمد رضا بن استاد حسین بنا اصفهانی .

مسجد-شیخ-لطف-اله

بازار قیصریه

سردرب قیصریه در شمال میدان امام (نقش جهان) ساخته شده است . این سردرب ، یکی از زیباترین نقاشی های مربوط به دوران صفویه را نشان می دهد . از این سردرب ، وارد یکی از زیباترین بازارهای جهان, بازار قیصریه می شویم . این بازار در دوران صفویه مرکز فروش کالاهای گران قیمت بوده است و نمایندگان شرکتهای خارجی در این مکان دارای حجره هائی بوده اند .

غذاهای معروف اصفهان

بریان ( بریونی )

کاله جوش ( کله جوش )

حلیم بادمجان

پلو ماش و قمری

خورش ماست

خورش گوشت و لوبیا

یخمه تُرُش

کباب مشتی

شامی هویج

غذاهای اصفهان

سوغاتی های خوراکی :

گز , پولکی , نبات , عسل فریدونشهر , برشتوک , شیرینی برنجی , شیرینی کرکی , جوز قندی , سوهانن عسلی.

سوغاتی های صنایع دستی :

مینا کاری, خاتم کاری , پارچه های قلمکار , ملیله سازی , قلمزنی.

مراکز خرید اصفهان

سیتی سنتر

بازار موبایل اصفهان

مجتمع پارک

بازار بزرگ اصفهان

بازار قیصریه

بازار ماهی خلیج فارس

مرکز خرید جلفا

مجتمع تجاری مارتین

مجتمع تجاری کوثر

بازار نقش جهان

ارگ جهان‌نما

بازار سپاهان

مجتمع تجاری – اداری ارکیده

مجتمع تجاری اوسان

مجتمع تجاری نوژان

بازار بزرگ حکیم

بازار هنر اصفهان

مجتمع موبایل گلستان

سرای هنرمندان اسپادانا

مرکز تجاری گلدیس

بازار کفش‌ها در میدان نقش جهان

بازار نقش جهان

مجتمع تجاری کاویان

مرکز خرید پنج طبقه

مراکز خرید مهرسان

مجتمع تجاری نگین

مجتمع تجاری جشنواره

مجتمع تجاری آزادی

بازار سپه

مجتمع تجاری مریم

مجتمع تجاری عالی قاپو

مجتمع تجاری افتخار

پاساژ جعفری

پاساژ ایفل

پاساژ تخت‌جمشید

 

 

 

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

ارسال دیدگاه