جهانگردی

Prinsengracht-canal-amsterdam3

۳۰

فروردین
۱۳۹۷

سفر به آمستردام پایتخت گل های لاله

ارسال شده توسط: غزال طهماسبی/ 174 0

آمستردام نزدیک به یک میلیون نفر جمعیت دارد و نیمی از این تعداد را مهاجران خارجی یا خارجی تبارها تشکیل می‌دهند که تنوع آنها به بیش از صد و پنجاه ملیت می‌رسد، و جمعیت فارسی زبانان نیز در آن کم نیست. طبق آمار سال ۲۰۱۶ میلادی مردم این شهر را خود هلندی‌ها و بعد مهاجرین مراکشی، سورینامی و سپس ترک‌ها تشکیل می‌دهند.

هستهٔ اصلی این شهر تاریخی در قرون وسطا بوجود آمد و در قرن شانزدهم توسعه یافت و تبدیل به مهم‌ترین بندر تجاری اروپا شد.

در قرون هفدهم و هجدهم که دوران شکوفایی اقتصاد استعماری هلند بود، خانه‌های اعیان نشین بسیاری در حاشیهٔ کانالهای بیرونی ساخته شدند که بسیاری از آنها هنوز هم پابرجا هستند

آمستردام یکی‌از محبوب‌ترین هدف‌های گردشگری در اروپا با بیش‌از چهار میلیون بازدیدکننده از سراسر جهان در سال است. بخش مرکزی آمستردام بافت فشرده و زیبای قدیمی خود را به خوبی حفظ کرده‌است و مانند یک موزهٔ روباز و دیدنی می‌ماند. به همین خاطر یکی از جاذبه‌های گردشگری در آمستردام، قایق‌سواری در کانال‌های داخل شهر است که از مقابل بسیاری از ساختمان‌های زیبای شهر می‌گذرد

اطلاعات ضروری درباره آمستردام

اختلاف ساعت با تهران : ۲ و نیم ساعت عقب تر می باشد.

زبان رسمی: هلندی زبان‌های رایج دیگر: انگلیسی و آلمانی

واحد پول رسمی: یورو

فرودگاه (Amsterdam Airport Schiphol (AMS

نوع برق شهری

برق شهری در هلند، ۲۳۰ ولت و ۵۰ هرتز و پریزها و دوشاخه‌ها از نوع C و F است

جهت رانندگی : راست

کد کشور : ۳۱+

وضعیت آب و هوایی

می توان آب و هوا در آمستردام را نسبتا معتدل توصیف کرد. همانطور که برف در آن کمیاب است، گرمای هوا هم آزار دهنده نخواهد بود. با این وجود، این امکان وجود دارد که در بیشتر طول سال با آسمانی خاکستری به همراه نم نم باران روبرو شویم. همچنین وزش باد ممکن است سرمای هوای زمستان را از آنچه که واقعا هست سردتر کند. علاوه بر آن، باراش شدید باران رایج نیست و احتمالا به داشتن چتر نیاز پیدا نخواهید کرد. تابستان‌ها با آب و هوایی بسیار خوب در آمستردام روبرو هستیم به همین دلیل با جمعیت زیادی روبرو خواهیم شد. بنابراین اگر نمی‌خواهید احساس اینکه در یک پارک تفریحی هستید به شما دست بدهد، فصل‌های بهار و پاییز،  بهترین انتخاب ممکن برای سفر به این شهر خواهند بود.

بهترین زمان برای رزرو هتل

اوج هجوم گردشگر به آمستردام و به طبع آن افزایش قیمت‌ها (Peak Season)، ماه‌های جولای، آگوست (اوت) و تعطیلات زمستان  است. فصل‌های پرگردشگر یا به اصطلاح High season  از ماه مارس تا نوامبر به استثنای جولای و آگوست (فصول اوج گردشگری) طول می‌کشد. در نقطه‌ی مخالف می توان فصول کم گردشگر یا به اصطلاح Off season را از ماه دسامبر تا فوریه (به جز تعطیلات) در نظر گرفت. با تمام این اوصاف، قیمت هتل‌های آمستردام در تمام طول سال تغییرات زیادی نمی‌کند و باید مقرون به صرفه‌ترین زمان را زمستان در نظر گرفت. خارج از فصل زمستان، پیدا کردن جای مناسب با قیمت ارزان مشکل است، پس بهتر است از آنجایی که قیمت‌ها تمایل به افزایش دارند، در سریع‌ترین زمان ممکن و از قبل به صورت اینترنتی جا رزرو کنید. پیدا کردن اتاق در این مدت و به محض ورود به شهر امکان‌پذیر است، اما بهترین و ارزان‌ترین مکان‌ها سریع پر می‌شوند، به خاطر همین موضوع شدیدا توصیه می‌شود که از قبل اقدام به رزرو اتاق کنید.

هزینه های سفر به آمستردام

هزینه اقامت

هزینه‌ی اقامت در خوابگاه هاستل‌ها شبی ۱۵ تا ۳۰ یورو است. در شهری مثل آمستردام این هزینه تا شبی ۴۵ یورو هم می‌رسد که بسیار گران است. اتاق‌های خصوصی در هاستل‌ها بین ۶۰ تا ۸۰ یورو هزینه دارند. این هزینه برای یک شب و برای اتاق دوتخته است. در آمستردام انتظار داشته باشید که ۲۰ یورو بیشتر بپردازید. با پرداخت شبی ۵۰ تا ۶۰ یورو می‌توانید اتاق در هتل ارزان رزرو کنید که دارای حمام اختصاصی و وای‌فای رایگان است.  در آمستردام و در فصل‌های پرگردشگر، این هزینه افزایش می‌یابد. انتخاب دیگری که برای اقامت دارید استفاده از سایت Airbnb و کرایه‌ی اتاق اشتراکی است. این اتاق‌های مشترک شبی ۱۵ یورو هزینه دارند. کرایه‌ی یک واحد کامل آپارتمان شبی بین ۵۰ تا ۶۰ یورو هزینه دارد.

۱ ستاره       ۳۰ تا ۶۰ یورو

۲ ستاره       ۴۹ تا ۱۶۸ یورو

۳ ستاره       ۵۶ تا ۲۱۰ یورو

۴ ستاره       ۵۹ تا ۳۱۰ یورو

۵ ستاره       ۱۳۴ تا ۳۷۳ یورو

هزینه حمل و نقل عمومی

بلیط قطارهای بین شهری در سراسر هلند ارزان است و بین ۱۲ تا ۳۰ یورو قیمت دارد. برای مسیرهای کوتاه‌تر این مبلغ در حدود ۵ یورو می‌شود. بلیط مسیر آمستردام به روتردام که ۴۰ دقیقه طول می‌کشد ۲۶ یورو است و مسیر آمستردام به لاهه که ۵۰ دقیقه طول می‌کشد، ۷ یورو است. از آنجایی که هلند کشوری مسطح است، دوچرخه‌سواری یکی از روش‌های محبوب و رایج برای حمل‌ونقل داخل شهری است. حتی بسیاری از افراد از این وسیله برای سفرهای بین شهری هم استفاده می‌کنند. با پرداخت روزانه ۱۰ یورو می‌توانید دوچرخه کرایه کنید. قطارها، تراموا و اتوبوس داخل شهری برای بلیط‌های تک سفره در حدود ۳ یورو هزینه دارند. تاکسی در هلند بسیار پرهزینه است و تا جایی که ممکن است باید از آن اجتناب کنید.

تراموای:

بسیاری از پایانه‌های تراموا در ایستگاه مرکزی آمستردام واقع شده‌اند. ۲ ایستگاه تراموا در بیرون بخش جلویی ایستگاه مرکزی وجود دارد، یکی در سمت شرقی  و دیگری در سمت غربی که فاصله‌ی کمی با هم دارند. ترامواهای مرکز شهر، محله‌ها و نواحی مختلف آمستردام را پوشش می دهند. بومی های آمستردام هنگام سفر با تراموا از چیپ کارت حمل و نقل استفاده می‌کنند، با این وجود امکان خرید بلیط‌های ۱ ساعته، ۲۴ و ۴۸ ساعته (معتبر تنها در GVB، شامل تراموا، اتوبوس و مترو)) هم وجود دارد.

مترو:

همه‌ی ایستگاه‌های مترو در آمستردام دارای درگاه‌های ورود و خروج هستند و تنها توسط چیپ‌کارت‌ها و کارت‌های معتبر سفری دیگر قابل استفاده خواهند بود. اگر امکان در اختیار داشتن چیپ‌کارت شخصی برایتان وجود ندارد، می توانید بلیط‌های ۱ ساعته و یا چیپ‌کارت‌های قابل شارژ غیر شخصی را در میز‌های خدماتی GVB یا ماشین‌های فروش مخصوص تعبیه شده در ایستگاه ها تهیه کنید.

قیمت انواع بلیط و کارت سفری و همچنین هزینه‌ی جابجایی با تاکسی در آمستردام به شرح زیر است:

قطار از فرودگاه تا مرکز شهر                                                    ۳.۹۰ یورو

تاکسی از فرودگاه تا مرکز شهر                                                ۴۰ تا ۵۰ یورو

۱ ساعته کشتی کروز                                                              ۱۵.۵۰ یورو

هر ۳ کیلومتر جابجایی توسط تاکسی در آمستردام                    ۹.۲۵ یورو

بلیط ۱ ساعته تراموا، اتوبوس و مترو                                       ۲.۸۰ یورو

کارت عبور ۲۴ ساعته تراموا و اتوبوس                                     ۷.۵۰ یورو

کارت عبور ۴۸ ساعته تراموا و اتوبوس                                     ۱۲ یورو

کارت عبور ۷۲ ساعته تراموا و اتوبوس                                     ۱۶.۵۰ یورو

کارت عبور ۴ روزه‌ی تراموا و اتوبوس                                       ۲۱ یورو

هزینه خوراک

هلند به خاطر غذاهای لذیذش شهرت دارد. در سفر به این کشور حتما poffertjes را امتحان کنید؛ پنکیکی که با پودر شکر سرو می‌شود. پنیر ادام و پنیر گودا و انواع دسرهای سنتی و مدرن هلندی را حتما امتحان کنید. غذاهای ارزان در فروشگاه‌های فست‌فود در حدود ۱۰ یورو قیمت دارند. وعده‌های غذایی در رستوران بین ۱۵ تا ۲۵ یورو هزینه دارند که این هزینه شامل غذای اصلی و نوشیدنی است. اگر خودتان وعده‌های غذایی را بپزید، هزینه‌ی خرید مواد اولیه‌ی لازم برای مدت یک هفته در حدود ۴۰ تا ۵۰ یورو می‌شود. این مواد اولیه شامل پاستا، سبزیجات، مرغ و سایر اقلام اصلی غذایی است. فست‌فودها و غذاهای ارزان هلندی بین ۵ تا ۱۰ یورو قیمت دارند.

میانگین هزینه‌ی روزانه‌ی پیشنهادی: ۴۵ تا ۶۰ یورو

جاذبه های دیدنی و گردشی در آمستردام

روتردام

رقیب سرسخت آمستردام، شهر زیبای روتردام است. این شهر با وجود اینکه مانند آمستردام نظر گردشگران را جلب نمی‌کند اما باز هم زیبایی‌های منحصربه‌فردی دارد و ارزش این را دارد که چند روزی از زمان سفرتان را برای بازدید از این شهر در نظر بگیرید. این شهر مکانی فوق‌العاده برای خرید است و البته بناهای تاریخی متعددی دارد که دارای معماری چشم‌گیر و قابل توجه هستند. متاسفانه بسیاری از ساختمان‌های تاریخی این شهر در جریان بمباران‌های جنگ جهانی دوم تخریب شده‌اند. روتردام شاید به اندازه‌ی آمستردام برای گردشگران جذاب نباشد اما زیبایی‌هایی دارد که معمولا نادیده گرفته می‌شود. روتردام، بزرگ‌ترین بندر اروپا و دومین بندر بزرگ جهان پس از بندر شانگهای است. روتردام را پایتخت معماری و شهرسازی هلند می‌دانند که شهرسازی آن آمیزه‌ای از هنر آوان گارد و شهرسازی مدرن و سنتی هلندی است. نزدیک به ۳۰۰ فرهنگ ملی و قومی گوناگون در روتردام زندگی می‌کنند.

روتردام

 جشن روز پادشاه

هر سال در روز ۲۷ آوریل ( یا روز ۲۶ آوریل در صورتی که بیست‌و‌هفتم مصادف با یکشنبه باشد) هلندی‌ها تولد ملکه یویلیانا (Juliana) را جشن می‌گیرند. بعد از اینکه در سال ۲۰۱۳، ملکه بئاتریکس به نفع پسرش سلطنت را کنار گذاشت و ولیم الکساندر، پادشاه هلند شد، این روز که با نام روز ملکه شناخته می‌شد، روز پادشاه نام گرفت. روز پادشاه، یک تعطیلی و جشن ملی در هلند است. در این روز در سراسر هلند جشن برگزار می‌شود، همه جا موسیقی زنده اجرا می‌شود، همه جا به رنگ نارنجی، رنگ ملی هلند در می‌آید و در کانال‌ها و قایق‌ها مراسم شادی برپا می‌شود؛ یکی از بهترین جشن‌های ملی که می‌توانید در تمام طول عمر خود تجربه کنید.

 

گشتی در کانال‌های امستردام

درست مثل ونیز، شهر آمستردام هم روی کانال‌های آب ساخته شده است. یکی از به‌یادماندنی‌ترین خاطراتی که مسافران آمستردام با خود می‌برند، گشت‌و‌گذار در کانال‌های دیدنی این شهر است. بسیاری از جاذبه‌های گردشگری آمستردام مثل موزه‌های متعدد به راحتی از طریق قایق قابل دسترسی هستند. یکی دیگر از تفریحات لذت‌بخش در این شهر، قدم زدن در خیابان‌ها است. یکی از مناطق حومه‌ی آمستردام به نامGrachtengordel میزبان پل‌های متعدد و خانه‌های قرن هفدهمی است. زمانی که در این خیابان چهارصدساله قدم می‌زنید نمونه‌های بی‌نظیری از آثار معماری، بوتیک‌های کوچک، کافه، هتل و باغ‌های رنگارنگ را خواهید دید.

موزه‌ی امپراتوری (Rijksmuseum)، گنجینه‌ای در آمستردام

موزه‌ی شگفت‌انگیز رایکس (Rijksmuseum) که با عنوان موزه‌ی ملی هلند هم شناخته می‌شود، آثار ارزشمند و نایاب هنری و تاریخی را از سال ۱۸۰۹ جمع‌آوری می‌کند. امروزه، این گنجینه‌ی ارزشمند به قدری گسترش یافته که شامل ۷ میلیون اثر هنری است. ۵۰۰۰ نقاشی در بیش از ۲۵۰ تالار این موزه به نمایش درآمده است. کتابخانه‌ی گسترده‌ی این موزه دارای ۳۵ هزار عنوان کتاب است. علاوه بر مجموعه‌ی منحصربه‌فردی از شاهکارهای هنری و آثار تاریخی، آثاری از توسعه و سیر تحول هنر و فرهنگ هلند در این موزه به چشم می‌خورد. صنایع دستی، مجسمه‌هایی از قرون وسطا و آثاری از هنر مدرن هلند را در این موزه مشاهده خواهید کرد. برای تماشای این گنجینه‌ی ارزشمند و باشکوه، حداقل یک روز کامل زمان در نظر بگیرید.

کلیسا

 

موزه آنه فرانک  The Anne Frank Museum

موزه آنه فرانک وقف تمام قربانیان مشهور هولوکاست شده است. این خانه مأمن خانواده آنه (پناهندگان یهودی از فرانکفورت) بوده که اکثر مدت زمان جنگ جهانی دوم را در آن پنهان شده بودند. در همین خانه بود که آنه خاطرات روزانه خود را که بعدها تبدیل به پرفروش‌ترین کتاب بین‌المللی بعد از جنگ شد (تنها چند سال پس از مرگش، چند ماه قبل از اتمام جنگ) را نوشت. بسیاری از فضای خانه دست نخورده باقیمانده است و به‌عنوان یادمانی تلخ از دوران تراژیک تاریخ عمل می‌کند.

موزه آنه فرانک The Anne Frank Museum

موزه ونگوگ  The Van Gogh Museum

تنها تعداد اندکی از هنرمندان قرن نوزدهم، تخیلی مانند «ونسان ونگوگ» را ثبت کرده‌اند. چه بر اثر زندگی تراژدی‌وار و سخت و یا به خاطر هوش سرشارش، حدود یک و نیم میلیون بازدیدکننده در سال به این موزه فوق العاده کشیده می‌شوند. این موزه دومین موزه‌ی پربازدید هلند و یکی از مهم‌ترین گالری‌های هنری جهان محسوب می‌شود که در سال ۱۹۷۳ بازگشایی شده و به خانه‌ی بزرگ‌ترین مجموعه از نقاشی‌های ونگوگ در جهان بدل شد. این مجموعه شامل ۲۰۰ نقاشی، ۵۰۰ طراحی و ۷۰۰ نامه از این هنرمند می‌شود

موزه ونگوگ The Van Gogh Museum

کلیسای غربی The West Church

کلیسای غربی آمستردام، به خاطر اینکه محل عروسی ملکه سابق «بئاتریکس» در سال ۱۹۶۶ بوده، شهرت دارد و یکی از مشهورترین کلیساهای شهر نیز هست. ساخت این بنا در سال ۱۶۳۰ کامل شد. این کلیسای رنسانسی به خاطر شاخصه‌های متعدد داخلی و خارجی گوتیکی‌اش نامتعارف محسوب می‌شود. برج ۸۵ متری آن که به “جان قد بلند” شناخته شده است، بلندترین برج در شهر بوده و در نوک منار مخروطی‌اش به نشانی از احترام، یک کپی از تاج امپراتور ماکسیمیلیان اتریش که در سال ۱۴۸۹ بیماری‌اش در آمستردام درمان شد قرار داده شده است. بعد از این اتفاق، وی شهر را تحت حمایت خود گرفت و این امتیاز را به آنان داد تا تاجش را بر روی نشان دولتشان بزنند. مقبره نقاش معروف دوران باروک، «رامبراند» نیز در بیرون این کلیسا قرار گرفته است.

کلیسا

 

خانه موزه رامبراند  Rembrandt House Museum

رامبراند به همراه همسرش ساسْکیا، شادترین سال‌های زندگی خود را در این خانه سپری کردند که امروزه تبدیل به موزه‌ای از آثار رامبراند شده است. در همین محله یهودی بود که وی برای موضوعات مذهبی خود مدل‌هایش را پیدا کرد و نقاشی‌های بسیاری از مناظر حوالی کانال‌ها کشید. وی به مدت ۲۰ سال در این خانه زندگی کرد و فضای آن به سبک قرن هفدهمی با تعداد زیادی چاپ فلز و اشیا شخصی چیدمان شده است. به فاصله دو دقیقه پیاده‌روی از این خانه، کلیسای جنوبی قرار دارد که سه تن از فرزندان هنرمند و یکی از شاگردانش در آن دفن شده‌اند. این کلیسا که در سال‌های ۱۶۰۳ تا ۱۶۱۱ ساخته شد، اولین کلیسای پروتستان ساخته شده در آمستردام بعد از جنبش اصلاحات بود. یکی دیگر از بناهای مرتبط با رامبراند، میدان رامبراند است که محل تعداد زیادی کافه و رستوران بوده و مجسمه‌ای از این نقاش شهیر در آن به چشم می‌خورد.

خانه موزه رامبراند Rembrandt House Museum

کاخ سلطنتی  The Royal Palace

سالن شهرداری سابق، به‌عنوان مقر شاه در زمان حضورش در شهر استفاده می‌شود. نمای خارجی این بنا کاملاً کلاسیک بوده در حالی که نمای داخلی به طرز باشکوه و مجللی چیدمان شده است. آپارتمان‌های آن با نقش‌برجسته‌های شاخص و غنی، مجسمه‌های مرمرین، کتیبه‌های تزئینی و نقاشی‌های سقفی توسط «فردیناند بول» و «خوفِرت فلینْک» (Govert Flinck)، شاگردان رامبراند تزئین شده‌اند. بازدید از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین اتاق این کاخ یعنی «تالار شورا» بسیار حیرت‌انگیز خواهد بود.

کاخ سلطنتی The Royal Palace

بِخاین هوف The Begijnhof

بخاین هوف یکی از آن مناطق نادر آرام داخل شهری است که بسیاری از گردشگران حین رفتن از جاذبه‌ای به جاذبه دیگر به آسانی متوجه آن نمی‌شوند. اگر به این نقطه سری بزنید، با حیاط‌هایی پر از چمن‌های سبز هرس شده، محصور شده بین برخی از قدیمی‌ترین خانه‌های آمستردام روبرو می‌شوید که یکی از آن‌ها خانه‌ای چوبی متعلق به قرن ۱۴ بوده که تنها نمونه‌ی خانه چوبی باقیمانده محسوب می‌شود.

بِخاین هوف The Begijnhof

کلیسای قدیمی  The Old Church

کلیسای قدیمی در سال ۱۳۰۶ میلادی ساخته شده و اولین کلیسای سالنی در شمال هلند است که بعدتر مدل بسیاری از کلیساهای منطقه شد. برج این کلیسا در قرن شانزدهم ساخته شده و ناقوسی دارد که متعلق به سال ۱۶۵۸ بوده و یکی از مرغوب‌ترین و ظریف‌ترین‌های نوع خود در کشور است. بعد از کاوش این ساختمان زیبای تاریخی، دو دقیقه روی پل پیاده‌روی کنید و به سمت زِدایک (Zeedijk) یکی از قدیمی‌ترین خیابان‌های آمستردام بروید. خانه‌ی پلاک شماره یک، قدیمی‌ترین ساختمان بازمانده شهر به حساب می‌آید.

کلیسای قدیمی The Old Church

بندر آمستردام The Port of Amsterdam

مسافران از بندر آمستردام به سمت شهرهای راین مانند دوسلدورف، کوبلِنز و بازل می‌روند. تأسیسات این بند در سال ۱۸۷۲ در ارتباط با ساخت کانال دریای شمال، با هدف بازیابی اهمیت سابق پایتخت ساخته شدند. یکی دو ساعت گردش در این مکان به ویژه در شب که پل‌ها و خانه‌ها نورانی می‌شوند بسیار جذاب و خوشایند خواهد بود. توجه داشته باشید که طی بازدیدتان حتماً به موزه ملی دریانوردی نیز سری بزنید. یکی دیگر از جاذبه‌های این حوالی، مرکز علمی نمو، یک موزه درجه یک علمی است که معماری خاصی دارد که شبیه به تنه یک کشتی بزرگ است.

بندر آمستردام The Port of Amsterdam

خیابان کالفِر و بازار ارزان‌قیمت Kalverstraat and Vlooienmarkt

مناطق بسیاری برای خرید در آمستردام وجود دارند، چه برای کالاهای لوکس و گران‌قیمت، چه صنایع دستی بومی و یا سوغاتی. یکی از شلوغ‌ترین و معروف‌ترین این مناطق خیابان کالفر با بوتیک‌ها، گالری‌ها، عطر فروشی‌ها، کافه و رستوران‌های متعدد است. هرچند ازدحام جمعیت به ویژه در شنبه‌ها ممکن است کمی رعب‌انگیز شود اما تجربه‌ای فراموش نشدنی را برای شما به ارمغان خواهد آورد. بازار ارزان‌قیمت و دست دوم مشهور آمستردام از سال ۱۸۸۶ در این نقطه برپا می‌شود. در اینجا هر چیزی از عتیقه‌جات گرفته تا غذا و لباس، چه نو و چه دست دوم را می‌توانید پیدا کنید.

Amsterdam, The Netherlands - September 14, 2011- Shopping street in Amsterdam with lots of people and shops. This street is called "Kalverstraat" and is the most famous shopping street in Amsterdam.

باغ‌ های گیاه‌ شناسی و باغ‌ وحش  The Botanical Gardens & the Zoo

در قلب آمستردام می‌توانید باغ‌های گیاه‌شناسی، یکی از قدیمی‌ترین‌ها در جهان را پیدا کنید که در سال ۱۶۳۸ تأسیس شده‌اند. این باغ‌ها در ابتدا باغی کوچک برای گیاهان دارویی پزشکان و داروسازان بودند؛ امروزه اما جایگاه گیاهان و درختان نادر، گل‌های عجیب و گلخانه‌ای بزرگ شامل مناطق مختلف استوایی است. با پنج دقیق پیاده‌روی می‌توانید به باغ‌وحش بی‌نظیر آمستردام که موجوداتی گوناگون از سرتاسر جهان را به نمایش گذاشته است، برسید. در این باغ‌وحش یک موزه جانورشناسی، حشره خانه، پاویلیون پروانه و افلاک نما نیز وجود دارند.

باغ‌ های گیاه‌ شناسی و باغ‌ وحش The Botanical Gardens & the Zoo

غذاهای محلی آمستردام

کراکت (Kroket)

کراکت یک رول سرخ‌شده حاوی گوشت معطر است که اصالتا از گوشت گاو یا گوساله تهیه می‌شود که با ادویه‌های مختلفی آن را معطر می‌کنند. شما می‌توانید کراکت را به عنوان یک میان‌وعده به صورت اسنک میل کنید اما بیش‌تر مواقع آن‌ها را بر روی نان‌های بریده‌شده سفید یا نان همبرگر به همراه سس خردل سرو می‌کنند. مراقب محتوای داخل کراکت‌ها باشید چراکه بسیار داغ هستند.

کراکت‌ها را می‌توانید از تمام نقاط آمستردام، اسنک بارها، رستوران‌ها، مک‌دونالد  یا دست‌فروشان تهیه کنید. فبو (Febo) یکی از اسنک بارهای معروف آمستردام است که در تمام نقاط شهر شعبه دارد و به خاطر کراکت‌هایش بسیار معروف است. سه برند معتبر دیگر شامل وان دوبن (Van Dobben)، هولتکمپ (Holtkamp)، و کوکبوم (Kwekkeboom) است.

کراکت (Kroket)

پاتات (Patat)

مدل هلندی سیب‌زمینی سرخ‌شده نام‌های فراوانی چون فریت (Friet)، فریتس (Frites)، پاتات (Patat)، یا ولامس فریتن (Vlaamse frieten)، دارد که از شکل معمول آن ضخیم‌تر است. هلندی‌ها خود عاشق این سیب‌زمینی سرخ‌کرده با مکمل‌های مختلفی چون مایونز، کچاپ، کاری یا سس بادام‌زمینی هستند. معروف‌ترین این مواد طعم‌دهنده سس مایونز همراه با پیاز خام خورد شده و سس بادام‌زمینی است. این غذا برخلاف ظاهرش طعم بی‌نظیری دارد.

پاتات در جعبه یا کاغذهای مخصوص سرو می‌شود. در رستوران‌های زیر می‌توانید طعم بهترین پاتات را تجربه کنید:

ولامز فریتشویس (Vlaams Friteshuis Vlemminckx)، ووئتبووگ‌استرات ۳۳ (Voetboogdtraat 33)، مانکن پیس (Manneken Pis)، دامراک ۴۱ (Damrak 41).

پاتات (Patat)

پوفرجیس (Poffertjes)

از غذاهای سنتی آمستردام پوفرجیس است که از خمیر تهیه می‌شود. آن‌ها شبیه به پنکیک‌های کوچک هستند اما کمی تردتر. برای تهیه این غذا از خمیر و آرد گندم استفاده شده و همراه با کره و شکر سرو می‌شود. پوفرجیس را معمولا در زمستان در غرفه‌هابی برای فروش در خیابان‌ها به وفور می‌بینید. معمولا این نان را روی بشقاب‌های کاغذی با یک چنگال سرو می‌کنند علاوه بر کره و شکر، می‌توانید از خامه زده‌شده، شیره و توت‌فرنگی نیز استفاده کنید.

پوفرجیس (Poffertjes)

بیتربالن (Bitterballen)

بیتربالن یکی از محبوب‌ترین میان وعده‌ها در هلند است که معمولا در هر بار یا کافه یافت می‌شود. این توپ‌های گوشتی کاملا سرخ شده و طبق سنت با سس خردل سرو می‌شود. بیتربالن سطحی بسیار ترد و محتوای بسیار نرمی دارد. وقتی برای اولین بار امتحان می‌کنید مراقب باشید زیرا ممکن است درون توپ بسیار داغ باشد. اگر از محتوای آن بپرسید ما به شما می‌گوییم که تشکیل شده از گوشت گاو، آب گوشت گاو، کره، آرد برای محکم شدن و ادویه است. این غذا از نظر مواد بسیار شبیه به کراکت است.

بیتربالن (Bitterballen)

سوغاتی آمستردام

پنیر

پنیرهای آمستردام شهرت جهانی دارند. در این شهر و از فروشگاه‌های مختلف می‌توانید انواع پنیر را خریداری کنید و از چشیدن طعم لذیذ آن‌ها لذت ببرید. البته برای بسیاری از مسافران تهیه‌ی پنیر و بردن آن به شهر محل زندگی‌شان کار سختی است. حتی اگر به عنوان سوغات هم نخواستید پنیر بخرید، حتما برای خودتان بخرید و آن را امتحان کنید.

پنیر در هلند یک سبک زندگی است! پنیرهای مشهوری چون ادام (Edam) و گودا (Gouda) از این کشور نشات گرفته‌اند و اکنون در تمام دنیا مشهور هستند و مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر می‌خواهید برای خانواده و دوستان خود پنیرهای هلند را به عنوان سوغات ببرید، پنیر گودا بهترین انتخاب است. چرا که پنیر گودا در همه جای دنیا وجود دارد و بسیاری از افراد روزانه از آن استفاده می‌کنند. با بردن پنیر گودای هلند به برای دوستان، آن‌ها متوجه تفاوت چشم‌گیر پنیرهای هلندی با سایر پنیرهای دنیا می‌شوند.

اگر در مدت اقامت‌تان در آمستردام زیاد پنیر گودا را امتحان کرده‌اید و می‌خواهید برای خودتان هم کمی پنیر به خانه ببرید، پنیرهای محلی را امتحان کنید. این پنیرها را می‌توانید از فروشگاه‌های محلی خریداری کنید.

پنیر

کفش‌های چوبی

کفش‌های چوبی یکی از سوغاتی‌های مورد توجه گردشگران هستند. در گذشته از این کفش‌ها به عنوان کفش‌های محافظ در مزارع استفاده می‌کردند. البته در بسیاری از شهرهای دنیا می‌توانید انواع کفش چوبی را بخرید اما کفش‌های چوبی آمستردام، تزیینات و نقش‌های منحصربه‌فردی دارند. روی این کفش‌های چوبی زیبا می‌توانید نمادهای کشور هلند را ببینید؛ یعنی مزارع زیبا و رنگارنگ لاله و آسیاب‌های بادی. این کفش‌ها در اندازه‌های مختلفی برای فروش در اکثر فروشگاه‌های سوغات آمستردام عرضه می‌شوند. هم می‌توانید کفش‌هایی در اندازه‌ی واقعی بخرید و هم کفش‌های کوچک به عنوان جاکلیدی.

کفش‌های چوبی

ظروف سفالی دلفت (Delftware)

کارگاه تولید ظروف سفالی و سرامیکی دلفت در نزدیکی آمستردام قرار ندارد اما محصولات آن را در تمام فروشگاه‌های سوغات در همه‌ی شهرهای هلند به خصوص آمستردام می‌توانید پیدا کنید. این محصولات با نقش و نگارهایی به رنگ‌های سفید و آبی کاملا متمایز و سوغات خوبی برای دوستدان و نزدیکان هستند. علاوه بر انواع ظرف شامل بشقاب و کاسه و گلدان و… تندیس‌های کوچک سرامیکی هم در فروشگاه‌ها به فروش می‌رسند. قدمت ساخت این ظروف سفالی در شهر دلفت به قرن شانزدهم بازمی‌گردد. علاوه بر ظروف و اشیای کوچک و بزرگ، انواع عتیقه‌ی این ظروف را هم می‌توانید خریداری کنید که البته قیمت بسیار بالایی دارد.

ظروف سفالی دلفت (Delftware)

اشتروپ وافل

برای آن دسته از دوستان‌تان که عاشق انواع خوراکی هستند، این سوغات بهترین انتخاب است. اشتروپ وافل به معنای وافل شربتی، از دو لایه نازک ویفر تشکیل شده است که در بین آن از شربت کاراملی استفاده می‌کنند. بعد از اینکه این وافل‌های لذیذ را داغ داغ از یک فروشنده خیابانی بخرید یا در یک کافه در آمستردام نوش جان کنید، مطمئنا ترغیب می‌شوید که برای دوستان‌تان هم آن را ببرید. بهترین اشتروپ‌وافل‌های شهر را می‌توانید از Lanskroon بخرید؛ یک قنادی قدیمی در کنار کانال. بعد از این قنادی، فروشنده‌های خیابانی در بازار Albert Cuyp، بهترین وافل‌های شهر را عرضه می‌کنند. انواع وافل بسته‌بندی را هم می‌توانید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای Hema و Albert Heijn بخرید.

همچنین می‌توانید دو سوغاتی مشهور آمستردام را با هم ترکیب کنید. از رویال دلفت (Royal Delft) ظرف مخصوص وافل بخرید و این شیرینی‌های لذیذ را در آن نگهداری کنید.

اشتروپ وافل

ارسال دیدگاه