لیوبلیانا

۱۷

آبان
۱۳۹۸

جاذبه های لیوبلیانا ، شهرسبزاروپا

ارسال شده توسط: بلاگر/ 177 0

جاذبه های لیوبلیانا ،شهر سبز اروپا Ljubljana

لیوبلیانا Ljubljana که  بر روی رودخانه لیوبلیان بنیان نهاده شده است ،با 300هزار نفر جمعیت پایتخت وبزرگترین شهر اسلوونی است.این شهر در سال 34 قبل از میلاد توسط آگوستوس امپراطور روم ساخته شد ،در آن زمان امونا نامیده می شد.

اکنون لیوبلیانا Ljubljanaمرکز اداری،سیاسی ،تجاری وفرهنگی اسلوونی است.

این شهرکوچک ولی شیرین را می توانید به راحتی پیاده روی کنید و از نقاط دیدنی آن بازدید کرده ولذت ببرید.

سمبل این شهر قلعه لیوبلیاناLjubljana ست که نمادی از شجاعت وجسارت تاریخی مردم این شهر است.

این شهر که با احداث پارک ها وفضاهای سبز بسیار متعدد و کاشت هزاران اصله درخت در سال در نقاط مختلف آن طراوت خاصی دارد در سال 2016 بعنوان پایتخت سبز اروپا انتخاب شده بود.

سبک غذاهای طبخ شده در اسلوونی بدلیل اینکه این کشور بین 4کشور اترش،مجارستان،کرواسی و ایتالیا قرار گرفته ، از سبک غذایی این کشورها الهام گرفته است.

غذاهایی چون شینزل،سیب زمینی،ماکارانی و پیتزا جزو غذاهای وارداتی این کشور هستند ودرکنار این، غذاهای محلی این کشور نیز همچون سوپ گیاهی وگوشتی ،کرمانارزینا(سیب زمینی کره ای)را در رستورانهای گوستلینای لیوبلیانا می توانید میل کنید.

شیرینی پرکومژه،پلاچکینه،ژامبون کراسکی،کوفته سیب زمینی ،بورک،سوپ قارچ،شیرینی گیبانیکا،برگر مخصوص و گولاش نیز جزو غذاهای سنتی و خاص این شهر هستند.

حال اگر قصد سفر به این شهر زیبا داشتید، بهتر است با نقاط گردشگری و تفریحی آن نیز آشنا شوید .

 

نقاط دیدنی لیوبلیانا Ljubljana:

 

1-پلهای سه گانه تروموسویه

یکی از جاهایی که در لیوبلیانا می تواند در صدر بازدیدهایتان قرار بگیرد،پلهای سه گانه تروموسویه است که میدان پرسرن را به مناطق توسعه یافته لیوبلیانا وصل می کند.

این پل در سال 1280بصورت چوبی احداث شده بود که بعدا در سالهای 1842 و1932 به پل های سنگی تبدیل شد واکنون نیز بعد از مرمت های صورت گرفته به یکی از نقاط پرتردد گردشگران تبدیل شده است.

 

2-قلعه لیوبلیانا

لیولاین قله در قرن 15 میلادی احداث شده است. با توجه به اینکه این قلعه در بالای یکی تپه مرتفع احداث شده ،منظره زیبایی از شهر لیوبلیانا را برای شما فراهم کرده است.

ادامه مطلب  وین

 

3-پل اژدها

قبل از پل اژدها،پلی بنام پل قصابها در این محل وجود داشت که براثر زلزله ای در سال 1895 از بین رفت و بجای آن در سال 1901 این پل ساخته شد.

پل اژدها دارای 4مجسمه بزرگ اژدهاست که در کنار آن 16مجسمه کوچک اژدهاها قرار گرفته اند و معماری فوق العاده ای  که دارند با فضای سبز کنار این پل نشاط وجذابیت خاصی را از دور برای هر بیننده ای فراهم آورده است.

 

4-میدان پرسرن

لیوبلیانا

اسم میدان به احترام شاعر نامی این شهر فرانس پرسرن گذاشته شده است که مجسمه ای از این شاعر نیز در وسط این میدان قرار دارد.

میدان پرسرن یک محیط فوق العاده برای اشنایی با فرهنگ و زندگی اجتماعی شهر است که برای گرفتن عکسهای یادگاری تان جذابیت های فوق العاده ای دارد.

در این میدان در ساعات خاصی هنرمندان وخوانندگان شهر نیز به اجرای مراسم و نمایش آثار خود می پردازند.

کتابخانه ملی،قبرستان زاله و پارک تیوولی در اطراف این میدان قرار دارند.

 

5-ساختمان تاریخی شهرداری

لیوبلیانا

ساختمان شهرداری لیوبلیانا در مرکز شهر قرار گرفته است  که معماری فوق العاده آن چشم نواز و جذاب  بوده وفعالیتهای فرهنگی وهنری در آن هرروز گردشگران بسیاری را به بازدید از آن ترغیب می کند.

این ساختمان تاریخی که درکنار قلعه لیوبلیانا قرار دارد ابتدا در سال 1481توسط پیتر بزلاچ به سبک معماری گوتیک ساخته شد و در بین سالهای 1717-1719 توسط گئورک ماچک مرمت شد.

این ساختمان 4حیاط دارد که برای برگزاری نمایشگاهها مراسمات هنری وفرهنگی استفاده می شوند.

 

6-پارک تیوولی

لیوبلیانااین پارک که  در شمال شهر لیوبلیانا قرار دارد در سال 1813 توسط ژان بلانچارد با الحاق اقامتگاههای پودتورن و چکین ساخته شد.

این پارک طبیعی که 5 کیلومتر مربع مساحت دارد ،میزبان انواع مختلف درختان وپرندگان است و بخاطر زیست طبیعی در آن مورد حمایت نهادهای محیط زیستی ودولتی نیز قرار دارد.

شما می توانید هنگام ورود به پارک تیوولی ،دوچرخه اجاره کنید و داخل پارک دوچرخه سواری کرده و از هوای فوق العاده دلنشین پارک بهره مند شوید و یا در زمین گلف این پارک به بازی فرحبخش گلف بپردازید و ساعات خوبی را بگذرانید.

ادامه مطلب  مدت زمان و هزینه اخذ ویزای شینگن

در داخل این پارک گالری  هنرهای معاصر و موزه نیز قرار دارند و همچنین این پارک میزبان برخی مسابقات ورزشی نیز می باشد.

 

7-مرکز فعالیتهای اجتماعی متل کووا

مرکز متل کووا سال 1993 در زمینی به مساعت 12.5کیلومتر در مرکز شهر لیوبلیانا ساخته شده است. این مرکز قبلا توسط ارتش اسلوونی استفاده می شد.

با فعالیت  وحمایت 200علاقمند وهنرمند این مرکز با استقبال گسترده ای روبرو شد که اخیرا نیز تقویم فشرده ای برای برنامه های فرهنگی هنری خود دارد. گالری های موسیقی، استودیوهای معماری،سالنهای کنسرت نیز دراین مرکز قرار دارند و شما می توانید با حضور دراین مرکز از فضای فوق العاده جذاب هنری آن استفاده کنید.

 

8-موزه هنری

این موزه در سال 1947 با تصمیم دولت اسلوونی ساخته شد و در سال 1948 نیز به روی بازدیدکنندگان باز شد.در گذشته وحال حاضر نیز میزبان آثار هنری بسیاری از هنرمندان است.

این موزه هر ساله میزبان نمایشگاههای بین المللی آثار گرافیکی است و البته نمایشگاه دائمی آثار هنری قرن بیستم نیز همیشه در این موزه برقرار است.

 

9-چشمه روبا

چشمه Robba ، نسخه ای از آن را  می توانید هنگام بازدید از تالار شهرداری مشاهده کنید ، توسط Francesco Robba ، یک مجسمه ساز اهل ونیز بین سالهای 1743-1775 ساخته شده است.

در طراحی این مجسمه  فرانچسکو روبا از چشمه های دوره روم الگو برداری کرد. بر روی اثری که در گالری ملی به نمایش گذاشته شده ، مجسمه هایی هستند که نماد سه خدای هستند که بنا به اعتقادات اهالی منطقه گمان می رود رودخانه های اطراف شهر را ایجاد کرده اند

 

10-کلیسای فرانسویان

در بین نقاط دیدنی لیوبلیانا اولین مرکز مذهبی که می تواند توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب کند،کلیسای فرانسوی هاست  که رنگ صورتی نمای آن زیبایی خاصی به آن بخشیده است.

این کلیسا در میدان پرسرن قراردارد .

کلیسای فرانسویان بجای یک کلیسای قدیمی  در بین سالهای 1646-1660 ساخته شد.

صومعه آن تا اواخر قرن 18 توسط اعضای فرقه دومینیکن استفاده می شده است.

ادامه مطلب  هلسینکی، شهر سفید اروپا

معماری اصلی کلیسا توسط فرانچسکو روبا بوده که بدلیل زلزله سال 1895 آسیب دید و در سال 1936 توسط ماتیژ استرنان مرمت شده و طرح های جدیدی نیز افزوده شده است.

 

11-میدان جمهوریت

این بنا در سال 1960 در منطقه تحت پوشش باغهای صومعه اورسولین در نزدیکی میدان جمهوری (Trg republike) ساخته شده است ، جایی که استقلال اسلوونی در سال 1991 اعلام شد.

این مرکز واقع در مرکز شهر مدرن ، توسط معمار ادوارد راویکار طراحی شده است.

در جنوب این میدان  موزه شهر قرار دارد که  می توانید بقایای دوره رومی را مشاهده کنید ، که در هنگام ساخت مرکز خرید زیرزمینی در منطقه ساختمان پارلمان یافت شد.

 

12-ساختمان کتابخانه ملی

ساختمان تاریخی کتابخانه ملی، مجموعه ای غنی از نسخه های خطی قرون وسطایی و چاپ های دوره رنسانس ، بین سالهای 1936 تا 1941 و براساس طراحی ژوزه پلکنیک ساخته شده است.

13-موزه معماری وطراحی

لیوبلیاناموزه معماری و طراحی لیوبلیانا که می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره معماری اسلوونیایی با سابقه ای غنی ، آن را به لیست مکانهای دیدنی لوبلیانا اضافه کنید ، این موزه در قلعه فوزاین Fuzine فعالیت می کند.علاوه بر معماری ، کارگاه هایی نیز  با هدف به وجود آوردن پروژه های جدید با به اشتراک گذاشتن ایده ها در حوزه برنامه ریزی شهری ، طراحی صنعتی و گرافیکی و عکاسی به برگزار می شود.

نمایشگاه دوسالانه طراحی صنعتی در این موزه برگزار می شود.

با مطالعه اطلاعات  تاریخی و گردشگری لیوبلیانا قطعا هر خواننده ای ترغیب خواهد شد تا در صورت سفر به اروپا ، نیم نگاهی نیز به این شهر داشته باشد . من نیز بعنوان گرد آورنده این مطلب به شما توصیه میکنم لیوبلیانا را بعنوان یکی از مقاصد گردش خودتان حتما اضافه کنید قطعا ضرر نخواهید کرد.

سفرسازان مجری تورهای مستقیم اروپا ،پکیج های مختلفی را در سفر به اروپا برای شما آماده کرده است برای اطلاع از آخرین تورها به این لینک مراجعه کنید.

[تعداد: 2   میانگین: 5/5]

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید