بوداپست

۲۳

دی
۱۳۹۸

بوداپست Budapest

ارسال شده توسط: دپارتمان کروز/ 201 0

بوداپست Budapest

بوداپست Budapest ، پایتخت کشور مجارستان ، مرکز سیاسی ، صنعتی ،هنری و تفریحی این کشور با 1750000 نفر جمعیت و مساحت 525 کیلومترمربع ، بزرگترین و پر جمعیت ترین شهر کشور مجارستان شناخته می شود. رود بزرگ دانوب در مرکز این شهر در جریان است و قسمت بودا ی این شهر در غرب رودخانه و قسمت پست در شرق این رودخانه واقع گشته است.شهر بوداپست کنونی در واقع حاصل ادغام سه منطقه یعنی اولد بودا ، بودا و پست در سال 1872 است. که با ادغام این سه ناحیه این منطقه بزرگ فرهنگی سیاسی و تجاری در شرق اروپا با عنوان بوداپست شکل گرفت.اغلب کشورهای شرق اروپا به دلیل پایین بودن هزینه های سفر در آنها و جذابیت های محیطی همواره گردشگران زیادی را به خود جذب نموده اند.بوداپست نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد.

آب و هوای بوداپست قاره ای مرطوب است یعنی زمستان های آن پر برف و تابستان های آن گرم و مرطوب است.با این همه این شهر چنان زیبا و جذاب و منحصر به فرد است که جامه تمام فصل ها بر قامت این شهر با برازندگی هرچه تمام می نشیند و چشم انداز خارق العاده ای از این شهر را به شما ارائه می نماید.

بوداپست یکی از ارزان ترین ، امن ترین و با کیفیت ترین شهرهای اروپا ، چه برای گردشگری و چه برای زندگی محسوب میشود.

تاریخچه

تاریخچه بوداپست بسایر پر فراز و نشیب و سرشار از حوادث و پستی و بلندهای زیادیست که کتاب ها و مقالات بی شماری در مورد آن به رشته تحریر در آمده است . به خصوص در دوران جنگ جهانی دوم که این شهر به اشغال آلمان نازی در آمد ، این شهر حوادث بسیار غم انگیز و تاسف باری را تجربه نمود. ولیکن ما اینجا به ناچار خلاصه ای از تاریخ این شهر را ، از بدو پیدایش تا به اکنون بیان می کنیم.مطابق اسناد و شواهد به دست آمده توسط محققان و باستان شناسان ، منطقه بوداپست فعلی در دوران باستان سکونتگاهی برای اقوام سلتی محسوب میگشته است.این شهر بعد ها به سلطه امپراتوری روم در آمد و به علت موقعیت جغرافیایی ویژه که داشت ، مرکز ایالت پانونیای رومی گردید.در اوایل قرن نهم میلادی ، مجاری های ساکن این منطقه ، این شهر را از امپراتوری روم تصاحب کرده و خود بر آن حکم راندند.

بوداپست در اوایل سده 13 میلادی مورد تاخت و تاز اقوام مغول قرار گرفت.لاکن در همین دوران نیز این شهر از رشد و شکوفایی خود باز نایستاد و به یکی از مراکز رنسانس در اروپا تبدیل گشت.با ظهور امپراتوری بزرگ عثمانی ، بوداپست توسط ارتش عثمانی فتح شد و به مدت 150 سال زیر سلطه امپراتوری عثمانی اداره گشت.این شهر در اواسط قرن 18 میلادی تا اوایل قرن 19 و همزمان با تضیف امپراتوری عثمانی ، خود را از این امپراتوری رهاند و تا سال 1917 به عنوان پایتخت امپراتوری اتریش-مجارستان ، یکی از بزرگترین و پر قدرت ترین مراکز اروپایی محسوب میگشت تا اینکه سایه شوم جنگ جهانی باری دیگر سرنوشت این شهر را تحت تاثیر خویش قرار داد و بوداپست در طول این جنگ به اشغال نیروهای نازی در آمد.در سال 1956 و همزمان با انقلاب مجارستان ، عصر جدید در این شهر آغاز شد که تا به امروز نیز شکوفایی و رونق این عصر ، در این بوداپست ادامه دارد.
بوداپست_گردشگری

گردشگری

همان طور که قبلا نیز اشاره کردیمن تاریخ بوداپست بسیار پر فراز و نشیب است و تمامی یادگارهای این تاریخ در این شهر به خوبی مشهود و نمایان است.بوداپست امروزی با تلفیق این یارگارهای تاریخی و عصر مدرینته ، چشم اندازی منحصر به فرد از یک شهر توریستی را ارائه می دهد.این شهر به دلیل تنوع در آثار باستانی و اماکن تاریخی ، هنری و فرهنگی و از طرفی زیبایی های طبیعی و جغرافیایی حاکم بر آن جایگاه خاصی را بین گردشگران کسب کرده و به عنوان یک مرکز تفریحی-سیاحتی ، همواره مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.ما در اینجا سعی داریم شما را با برجسته ترین جاذبه های گردشگری بوداپست آشنا کنیم.

ادامه مطلب  بهشت آبی بلژیک

لازم به ذکر است که بسیاری از آثار تاریخی بوداپست به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت گردیده اند.

قلعه بودا بوداپست

قلعه بودا

در کنار رود دانوب ، قلعه بودا ، یکی از مهم ترین بناهای تاریخی این شهر ، با نمایی پر شکوه ، به چشم میخورد.این بنا عظیم 200 اتاقی که ساخت آن به سده 13 ام میلادی بر میگردد دژی مستحکم برای محافظت در مقابل حملات اقوام مغول و تاتار بوده است.قلعه بودا جز آثاریست که در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.این بنا از سده 13 تاکنون بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته و به همین دلیل است که می توانید رایج ترین سبکهای معماری در اروپا را در این بنا به وضوح مشاهده کنید.امروزه اصلی ترین و بزرگترین موزه های مجارستان از جمله موزه بزرگ تاریخ بوداپست در این قلعه جای گرفته است.قلعه بودا به دلیل نور پردازی های خارق العاده آن ، در شب بسیار زیبا و دیدنی تر می باشد.

ساختمان پارلمان مجارستان

ساختمان پارلمان مجارستان ، یکی دیگر از جاذبه های گردشگری این کشور محسوب میشود.این بنا با سبک معماری نئوگوتیکی ، سومین ساختمان بزرگ جهان قلمداد میگردد که دارای 691 اتاق و 19 کیلومتر راهرو و تعداد بی شماری پله است . تاریخ ساخت این بنا به سال 1886 ، زمانی که بوداپست تحت امپراتوری اتریش-مجارستان بود ، و به مناسبت هزارمین سالگرد تاسیس کشور مجارستان بر میگردد.این ساختمان غول پیکر ، در کنار رود دانوب واقع گردیده و تور هایی نیز جهت بازدید گردشگران از آن تعبیه گشته است که مدت زمان بازدید از کل بنا 45 دقیقه به طول می انجامد.همچنین جواهرات سلطنتی مجارستان نیز در این ساختمان نگه داری می شود.
کلیسای باسیلیکای سنت استفان

کلیسای باسیلیکای سنت استفان

کلیسای باسیلیکای سنت استفان یک جاذبه گردشگری محبوب و در واقع می توان گفت سمبل بوداپست محسوب میگردد.این کلیسا به سنت استفان ، پادشاه مقدس و و بنیان گذار دولت مجارستان اختصاص یافته است.ساخت و ساز این کلیسا در سال  1851 آغاز شد اما به علت بروز مشکلات در ساخت و ساز از جمله سقوط گنبد نا تمام آن ، ساخت آن تا سال 1905 میلادی به طول انجامید.طی جنگ جهانی دوم ، سقف کلیسا و برجها و دیوارهای خارجی آن به شدت آسیب دید.ولی با این همه پس از جنگ حهانی ، این کلیسا به خوبی بازسازی گردید.کلیسای باسیلیکای سنت استفان با ارتفاع 96 متر مربع و، بلندترین بنای بوداپست محسوب می شود .سبک معماری این بنا نئوکلاسیک بوده و دقیقا همانند کلیساهای کاتولیک رومی بنا گردیده است.شما می توانید بر فراز گنبد مرکزی این کلیسا ، نما 360 درجه از شهر بودا پست را به خوبی رویت نمایید.
فیشرمن باستیون

فیشرمن باستیون (قلعه فیشرمن)

فیشرمن باستیون یا همان قلعه فیشرمن در شهر قدیمی بودا ی بوداپست ، در کنار رود دانوب و با چشم اندازی رو به ساختمان پارلمان مجارستان بنا گردیده است.این بنا در فاصله سالهای 1895 تا 1902 ساخته شده است و به دلیل رایگان بودن بازدید از ان ، محبوبیت بسیار زیادی را بین گردشگران به خود اختصاص داده است.در محوطه این بنا مجسمه برنزی بزرگی از سنت استفان در حال سوارکاری دیده می شود.سبک معماری این بنا تلفیقی از سبک معماری نئوگوتیک و نئو رمانسک می باشد.

کلیسای ماتیاس

کلیسای ماتیاس معروف به کلیسای بانوی ما ، قدیمی ترین ساختمان شهر بوداپست می باشد که در سال 1269 میلادی واقع در قلعه هیل ساخته شده و در بردارنده نمای برجسته ای از مرگ حضرت مریم ؛ در درون کلیسا می باشد.این کلیسا در سالهای 1541 تا 1641 و همزمان با دوره امپراتوری عثمانی به عنوان مسجد مورد استفاده قرار می گرفت بازسازی مجدد این کلیسا در سالهای پس از پایان دوره امپراتوری عثمانی و به سبک باروک انجام پذیرفت . تاج گذاری افرادی چون چالرز اول در سال 1309 و یا تاجگذاری امپراتور فرانتس جوزف اول نیز در این کلیسا انجام پذیرفته است.
موزه هنرهای زیبا بوداپست

موزه هنرهای زیبا بوداپست

موزه هنرهای زیبا بوداپست نه تنها مهمترین گالری هنری این شهر ، بلکه یکی از مهم ترین و بزرگترین گالری های هنری در اروپا می باشد که در آن می توان آثار ارزشمندی از هنرمندان اسپانیایی ، ایتالیایی و هلندی را در یک مجموعه رویت نمود . نخستین بار این مجموعه بزرگ هنری در 1870 تاسیس گردید و در کل به شش بخش عمده تقسیم میگردد : هنر مصری ، هنر باستان ، گالری مجسمه های قدیمی ، گالری نقاشی های قدیمی ، گالری آثار مدرن و مجموعه آثار گرافیکی.معماری این بنا و تالار مرکزی آن از سبک معماری رنسانس بهره گرفته است.موزه هنرهای زیبای بوداپست یکی از محبوب ترین و پر بازدید ترین امکان فرهنگی-هنری بوداپست قلمداد می گردد.

ادامه مطلب  استکهلم سوئد ،شهر حماسه های اسکاندیناوی
میدان قهرمان بوداپست

میدان قهرمان

میدان قهرمان بوداپست که در جوار موزه هنرهای زیبای این شهر قرار گرفته یکی دیگر از اماکن تاریخی بوداپست است که در فهرست میراث جهانی یونیسکو به ثبت رسیده است.یک ستون 36 متری که در راس آن یک فرشته بالهای خود را گسترانیده است و در واقع نمادیست از فرشته مقرب درگاه الهی ، گابریل ( جبرئیل ) .در کنار این ستون نیز مجسمه برنزی شش سوار با اسب مشاهده می شود که از آنها به عنوان ناجیان و قاتحان شهر یاد میشود.این بنا به عنوان یکی از زیبا ترین و با شکوه ترین میادین موجود در بوداپست محسوب می گردد.
حمام های آب گرم سیچینی

حمام های آب گرم سیچینی

بی شک اصلی ترین دلیلی که به بوداپست لقب “شهر آبگرم” را داده اند وجود حمامهای آبگرم درمانی متعددیست که در این شهر وجود دارند. اما در بین همه این حمام ها و مراکز آب گرم درمانی ، حمام آبگرم سیچینی اهمیت خاص و فوق العاده ای دارد.این حمام آب گرم  که در سال 1913 برای نخستین بار تاسیس و راه اندازی شده است  با ظرفیت گنجایش همزمان هزار نفر در درون استخر های آبگرم خود ، یکی از بزرگترین حمام های آب گرم اروپا محسوب میگردد.آبگرم این حمام توسط دو چشمه بزرگ آبگرم حرارتی تامین میشود.معماری بی نظیر نئوباروک و نئورنسانس این بنا و استخر رو باز مرکزی آن ، این ساختمان را بین گردشگران بسیار محبوب و خاص نموده است.
خانه اپرای مجارستان

خانه اپرای مجارستان

یکی دیگر از بناهای زیبای بوداپست ، خانه اپرای این شهر است که از سال تاسیس خود ( 1884) تاکنون ، همواره و همه روزه ، حتی در طول سالهای جنگ جهانی ، شاهد برگزاری رویداد ها و اتفاقات فرهنگی و هنری بیشماری در خود بوده است.این سالن با مجسمه های برنزی زیبایی که فضای درونی آنرا زینت بخشیده اند و شکل نعلی که دارد ، می تواند 1261 نفر را در خود بگنجاند.اغلب بزرگترین و دسته اول ترین اپرا های سطح جهانی ، کنسرت ها ، رقصهای باله ، تئاتر ها و … در این سالن اجرا میگردند.

پارک شهر

با اختصاص بیش از 302 هکتار فضای سبز به پارک شهر بوداپست ، این منطقه را به یکی از تفرجگاهای تفریحی این شهر تبدیل نموده است.از جمله مراکزی که در این باغ واقع گشته اند می توان به کاخ موزه هنری درون پارک اشاره نمود . از طرفی وجود باغ گیاه شناسی ، باغ وحش ، موزه حمل و نقل بوداپست ، مرکز تفریحی ویژه برای کودکان و … این پارک را چه در میان اهالی بوداپست و چه در میان گردشگران ، بسیار محبوب ساخته است.
[تعداد:    میانگین: /5]

ارسال دیدگاه