برلین Berlin

۲۴

دی
۱۳۹۸

برلین Berlin

ارسال شده توسط: دپارتمان کروز/ 196 0

برلین Berlin

برلین Berlin پایتخت کشور آلمان با جمعیتی در حدود 3600000 نفر و مساحت 891 کیلومتر مربع ، اولین شهر بزرگ و پر جمعیت کشور آلمان و دومین رتبه را در کل اتحادیه اروپا به خود اختصاص داده است. این شهر بزرگ در شمال شرقی کشور آلمان و در ایالت برلین این کشور واقع گشته است . شهر برلین در کنار رودهای شپغه و هافل بنا گشته است.جالب است بدانید که از کل مساحت برلین یک سوم آن را فضای سبز و پارک ها و باغ های بزرگ درون شهری تشکیل داده است.برلین در کنار تاریخ پر فراز و نشیب خود و با جاذبه های گردشگری متعددی که دارد ، یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری برای گرشگران محسوب می گردد.

زمستان در برلین

ساختار شهری و آب و هوا

مطابق آمار ارایه شده در سایت ویکی پدیای فارسی در مورد شهر برلین ، از کلیه افرادی که در این شهر مشغول به کار هستند ، تقریبا 50 % در مراکز وابسته در صنایع مختلف ، 15 % از طریق داد و ستد ، 13 % از طریق مشاغل مرتبط به صنعت و 12 % در ادارات دواتی فعالیت می کنند که همین امر از این شهر ، شهری بسیار فعال و پویا می سازد که آمار بیکاری در آن بسیار پایین ( 10 % در سال 2015 ) و سطح رفاه و زندگی آن بسیار بالاست.بسیاری برلین امروزه را در کنار فرهنگ ، هنر ، سیاست و تاریخ ، یک شهر صنعتی بزرگ در اروپا می دانند.جالب است بدانید برلین از جمله شهرهاییست که سطح در آمد آن بالا و حد قیمتهای آن پایین است و در کل یک شهر ارزان تلقی می شود و همین امر موجب مهاجرت اقشار مختلف مردم از جای جای جهان به این شهر شده است.

آب هوای برلین جز آب هوای گرم و معتدل محسوب می شود.بدان معنا که تابستانهای آن نسبتا گرم و در اغلب اوقات شرجی و پاییز و زمستانهای آن مرطوب و بسایر پر بارش است.در کل میزان بارندگی در برلین بسیار بالاست و حتی در خشک ترین ماهای سال نیز بارش در آن به وفور به چشم میخورد.متوسط دمای برلین 10 درجه سانتی گراد است که دلیل آن نیز  زمستانهای خشک و سرد برلین می باشد . زمستانها در این شهر بسیار سرد و پر بارش است و مطلقا برای طبیعت گردی مناسب نیست.ولی با بارش برف ، شهر جلوه فوق العاده منحصر به فرد و زیبایی به خود می گیرد.
تاریخچه برلین

تاریخچه

تاریخچه برلین Berlin کنونی به سال 1307 میلادی بر می گردد.اگرچه برلین شاهد تاریخ بسیار پر فراز نشیب ، به خصوص در دوران جنگ جهانی دوم بوده است ، با این همه مختصری از تاریخ این شهر را در اینجا برای شما بازگو می کنیم.منطقه ای که ما هم اکنون به عنوان برلین می شناسیم ، در سال 1307 میلادی از ادغام دو شهرک برلین واقع در سواحل شمالی رود شپغه و شهرک کلن Coln که شامل قسمت جزیره موزه برلین کنونی می باشد ، تشکیل یافت.در سال 1451 ، فردیریک دوم ، پادشاه مورد انتخاب مردم ، شروع به ساخت کاخ سلطنتی جدید خود در این شهر نمود.با روی کار آمدن فریدریک دوم ، دوره تیره و تاریکی برای برلین شروع شد و چیزی جز جنگ ، آتش سوزی و گرفتاری را برای برلین به همره نداشت.سرانجام با پایان حکومت فریدریک دوم و روی کار آمدن فریدریش ویلهلم ( 1640 تا 1683 میلادی ) برلین دوباره به شکوه و ثبات سیاسی و اقتصادی دست یافت . این دوره همان دوره ایست که زیبا ترین و مستحکم ترین آثار برلین در بنا گردیده است.

در سال 1701 و با تاج گذاری فریدریش سوم که با عنوان فریدریش اول پروس تاجگذاری نمود ، برلین شکلی کاملا با وقار و متانت سلطنتی به خود گرفت و به عنوان پایتخت پروس اعلام گردید.این روند تا سال 1786 ادامه یافت و برلین را به یک شهر بزرگ صنعتی در پروس تبدیل نمود.در این دوره و دهه های آتی آن بود که شینکل تعدادی ساختمان معروف کلاسیک در این شهر طرحی نمود و لن ، شروع به گسترش و زیبا سازی فضا سبز شهری در برلین کرد.

در سال 1871 امپراتوری آلمان تاسیس گردید و با دستور امپراتور آلمان ، ویلهلم اول پروس ، برلین به عنوان پایتخت این امپراتوری منسوب گشت.جالب است بدانید در این سالها برلین به چنان رشد و تکاملی رسیده بود که که از سال 1871 تا سال 1895 جمعی این ناحیه از 800000 نفر به 1.5 میلیون نفر افزایش یافت.تا اینکه با شروع جنگ جهانی اول و شکست غیر قابل انکار آلمان در این جنگ ، این کشور با مشکلات بسیار بزرگی مواجه گشت.پس از پایان جنگ ، ویلهلم دوم ، آخرین امپراتور آلمان تبعید گشت و اولین جرقه ها برای تاسیس جمهوری آلمان زده شد.لاکن بر خلاف سایر شهر ها ، برلین از رشد و شکوفایی خود حتی در این دوره سخت نیز باز نایستاد و بحران های ناشی از جنگ را با سر بلندی پشت سر نهاد تا جایی که حتی برلین ، در این دوران به یک کلان شهر فرهنگی بزرگ در اروپا تبدیل گشته بود.

ادامه مطلب  معبد باتوکیو و مجسمه خدای مورگان

تا اینکه در سال 1933 تاریک ترین و شوم ترین دوران برلین آغاز گشت.

برلین جنگ جهانی

با به روی کار آمدن آدولف هیتلر ، رهبر حذب نازی آلمان و انتخاب وی به عنوان صدر اعظم این کشور ، تاریخ برلین به معنای واقعی دگرگون گشت. هیتلر با سرکوب شدید کمونیست ها و مخالفان سیاسی و قتل و تبعید یهودیان آلمان و در راس آن برلین Berlin ، کل آلمان را تحت تاثیر اهداف و افکار خویش قرار دادو در اول سپتامبر سال 1939 با حمله به لهستان ، آلمان را وارد جنگ خانمان سوز جهانی دوم نمود.در این سال برلین بیش از 4.5 میلیون نفر جمعیت داشت.جنگ جهانی دوم تا سال 1943 به طول انجامید ، پیشروی نیروهای آلمانی در روسیه و در شهر استالینگراد متوقف شد.در همان سال نیروهای متفقین شروع به بمباران سنگین برلین نمودند و ویرانه ای از برلین بر جای نماند.بیش از نیمی از جمعیت برلین جان خود را از دست دادند .تمام کارخانه ها و مراکز صنعتی این شهر از بین رفت و در یک کلام برلین نابود گشت.

پس از این بمباران و حملات سنگین نیروهای متفقین به برلین و شکست کامل آلمان و خود کشی هیتلر ، بقایای به جا مانده از برلین به دست متفقین افتاد و این نیرو ها این شهر را به چهار قسمت تقسیم نمودند و هر یک کنترل بخش مربوطه را در دست گرفتند.در سال 1961 و با خروج متفقین از برلین ، این شهر به دو قسمت برلین شرقی و برلین غربی تقسیم گشت و همین تقسیم بندی آغاز شده از برلین ، کل آلمان را به دو قسمت شرقی و غربی تبدیل نمود که این دو بخش توسط دیواری در برلین از یک دیگر جدا می شد.دیواری که به دیوار معروف برلین شهرت یافته بود عصر جدیدی را در خفگان برلین و در کل ، در کل آلمان حاکم نمود.دیوار برلین در شب 9 نوامبر 1989 توسط مرم برلین فرو ریخت و از همان سال برلین شرقی و برلین غربی دوباره به برلین واحدی تبدیل گشت که خود را مجددا پایتخت کشور آلمان محسوب می کرد.با فرو ریختن دیوار برلین ، آلمان شرقی و آلمان غربی نیز دیگر معنایی نداشت و این شهر بار دیگر در مسیر رشد و شکوفایی قرار گرفت.در سال 1990 دو آلمان به طور رسمی با یکدیگر متحد شدند و کشوری یک پارچه با پایتخت برلین بر پایه سخت کوشی و احیای دوباره آلمان در اروپا بنا گشت.امروزه آلمان یکی از بزرگترین و اصلی ترین قطب های صنعتی جهان محسوب می شود و نقش غیر قابل انکاری را در روند بازار جهانی ، سیاست و صنعت جهان ایفا میکند.
برلین

جاذبه های گردشگری

تاریخ پر فراز و نشیب آلمان ، آثار بزرگی را برای عصر حاضر به یادگار گذاشته است و همین امر باعث می شود برلین به یکی از بزرگترین جاذبه های گردشگری جهان تبدیل شود که همه ساله میزبان طیف وسیعی از گردشگران از جای جای دنیا می باشد. مسلما هرچه از مراکز دیدنی و جاذبه های فرهنگی ، هنری و گردشگری برلین بگوییم ، باز کم گفته ایم.چرا که هر بنا یا ساختمانی در برلین ، تاریخچه ای بزرگ را در دل خود نهفته دارد . لاکن سعی شده است به اختصار شما را با مهمترین و جذاب ترین جاذبه های گردشگری این شهر که از محبوبیت ویژه ای در بین گردشگران برخوردار است ، آشنا کنیم.
دروازه براندنبورگ برلین

دروازه براندنبورگ

دروازه براندنبورگ ، در غرب شهر برلین Berlin ، معروفترین نقطه عطف تاریخ این شهر می باشد که در طول سالهای 1788 تا 1791 توسط پادشاه ، فریدریک ویلیام دوم بنا گردید. این دروازه که به عنوان نماد صلح برلین نیز تلقی می شود معروف ترین اثر تاریخی این شهر نیز به حساب می آید. بعد از فرو پاشی دیوار برلین و به علت همجواری این دروازه با مرز برلین شرقی و برلین غربی ، این دروازه تبدیل به نماد برلین یکپارچه و متحد گشت.طرح این دروازه با الهام از آکروپولیس آتن انجام یافته است ، بر فراز آن مجسمه ارابه چهار اسبه ای قرار دارد که در دوران امپراتوری روم ، فاتحان بر روی آن می نشستند و به کوآدریگا شهرت داشت.

افرادی بزرگی طی سالیان از زیر این دروازه گذر نموده اند که از جمله معروفترین آنها می توان به ناپلئون بناپارت فرانسوی اشاره کرد. با ورود ناپلون به برلین ، کوآدریگای برلین به پاریس منتقل شد ، ولی بهد از شکست ناپلئون در نبرد واترلو ، این مجسمه ارزشمند دوباره به جایگاه اصلی خود بازگشت و یک صلیب آهنین با عقابی که بر فراز آن قرار دارد به مجسمه اضافه گردید.

ادامه مطلب  MARSEILLE

در طول جنگ جهانی دوم آسیب چندانی به این دروازه نرسید و فقط نمای آن کمی دچار آسیب های جزئی گشته بود که آن هم به سرعت مرمت و بازسازی گشت.دروازه براندنبورگ در دوره نازی ها نماد اقتدار و قدرت حزب نازی به شمار می آمد .

رونالد ریگان ، میخائیل گورباچف ، آنگلا مرکل ، لخ ولسا از جمله سایر افراد مهمی هستند که بعد از فروپاشی دیوار برلین و به نماد صلح و احترام به آلمان یکپارچه از زیر این دروازه عبور نمودند.

ساختمان رایشتاگ برلین

ساختمان رایشتاگ

ساختمان رایشتاگ که امروزه از آن با عنوان خانه پارلمان آلمان نیز یاد میشود نخستین بار در سال 1884 و همزمان با روی کار آمدن امپراتوری آلمان بنا گشت و ساخت این ساختمان ده سال به طول انجامید و از آن در ابتدا به عنوان خانه مجلس امپراتوری آلمان استفاده می شد . این بنا در سال 1933 به آتش کشیده شد.پس از اتحاد مجدد آلمان ساختمان رایشتاگ باز سازی شد و در سال 1999 به عنوان خانه پارلمان آلمان معرفی گشت. ویزگی بارز این بنا گنبد شیشه ای بزرگ آن است که در طول شب ، نمایی مسحور به این ساختمان می بخشد.
جزیره موزه

جزیره موزه

جزیره موزه برلین Berlin که بین دو رود اشپغه و کوینفرگرابن قرار گرفته است ، یک بنای باشکوه هنری می باشد که شامل پنج موزه مشهور جهان است و بخشی از میراث فرهنگی یونسکو  نیز به شمار می آید.این پنج ساختمان در فاصله سالهای 1830 تا 1930 و توسط معماران معروف پروس بنا گشته اند.موزه کهن (1830) با هدف حفظ و نگه داری از تاج و جواهرات سلطنتی ، موزه جدید که در طول جنگ جهانی دوم تخریب گردید ولی در سال 2009 بازسازی مجدد ان به اتمام رسید و شامل آثار بزرگ باستانی مصری شامل پاپیروسها و سنگ نوشته های باستانی است ، گالری ملی آلته ، موزه پرگامون که در واقع موزه هنرهای اسلامی باستانی و خاورمیانه ای محسوب میگردد و در نهایت انجمن تاریخی هامبولت ، این پنج ساختمان زیبا را در این جزیره تشکیل می دهند.
یادبود دیوار برلین

یادبود دیوار برلین

دیوار برلین Berlin در سل 1961 و با هدف جلوگیری از فرار ساکنین آلمان شرقی به آلمان غربی و جدایی دو قسمت آلمان ، در برلین شکل گرفت.این دیوار در سال 1989 و به صورت خود جوش توسط ساکنین برلین ویران گشت.در هنگان تخریب این دیوار ، طول آن 155 کیلومتر امتداد داشت و در مسیر خود با 293 برجک نگهبانی و 57 انبار ، 55 خیابان را قطع می نمود.امروزه تنها قسمتی از دیوار معروف برلین ( 1.4 کیلومتر) ، به عنوان یادبودی از دیوار اصلی به یادگار مانده است.
کاخ شارلوتنبورگ

کاخ شارلوتنبورگ

کاخ شارلوتنبورگ قدیمی ترین و بزرگترین املاک پروس در برلین Berlin می باشد که در اواخر قرن 17 میلادی به عنوان اقامتگاه سلطنتی در آلمان بنا گردید.گنبد بزرگ 50 متری ، دکوراسیون باروک و روکوکو در تمام اتاقهای آن ، و باغ بزرگ آن که با الهام گیری از باغهای ورسای ساخته شده است از ویژگی های بارز آن می باشد . اتاق خواب فریدریک اول به همراه اثباب و اثاثیه درون آن ، سالن غذاخوری 42 متری با دکوراسیون گچ بری های طلاکاری شده و اتاقهای مخصوص خدمتکاران ساکن این کاخ نیز همواره بازدید کنندگان را مجذوب خود ساخته است.علاوه بر این مجموعه بزرگی از ظروف چینی تاریخی به همراه جواهرات گران قیمت سلطنتی نیز در این مجموعه در معرض دید عموم قرار گرفته است.
میدان گندمن مارکت

گندرمن مارکت

گندرمن مارکت یکی از بزرگترین و پر بازدید ترین میادین برلین Berlin محسوب می شود که توسط سه ساختمان تاریخی یعنی : خانه کنسرت برلین ، کلیسای جامع فرانسه و کلیسای جامع برلین Berlin احاطه شده است.بازار بزرگ و محبوب کریسمس برلین نیز همه ساله در این میدان برگزار می شود .علاوه بر این بنای یاد بودی از شیلر نیز در این میدان قرار گرفته که به مجسمه چهار بانو شهرت دارد و در واقع نماد چهارگانه از آلمان محسوب میگردد ( غزل ، درام ، تاریخ و فلسفه).این میدان و بناهای پیرامون آن یکی از مهمترین اماکنی است که گردشگران در برلین توجه ویژه ای را به آن معطوف می دارند.

کلیسای جامع برلین

کلیسای جامع برلین

کلیسای جامع برلین با گنبد عظیم الجثه 75 متری خود ، بزرگترین کلیسای شهر برلین Berlin محسوب می گردد.این کلیسا در سال 1905 بر محل کلیسای جامع قدیمی تر این شهر که قدمت آن به سال 1532 میلادی باز می گردد ، بنا گشت و هنوز نیز می توان آثار باقی مانده از کلیسای قدیمی تر از جمله ناقوس های بزرگ آن را در این کلیسای جدید رویت نمود.این کلیسا با سبک معماری باروک جدید به سه قسمت اصلی : کلیسای یاد بود ، کلیسای تعمید و کلیسای محلی تقسیم می شود.پس از جنگ جهانی اول و تحمیل خسارات برپیکره این کلیسا ، بازسازی آن سال ها به طول انجامید.سردابه این کلیسا با 100 تابوت سنگی و کنسرت های مذهبی که در فضای اصلی آن برگزار می شود به همراه بازدید از گنبد آن ، از اهمیت ویژه ای در میان گردشگرانی که از این کلیسا بازدید می کنند ، برخوردار است.
کلیسای جامع فرانسه

کلیسای جامع فرانسه

کلیسای جامع فرانسه ، درست در همسایگی کلیسای جامع برلین Berlin و در میدان گندرمن مارکت واقع گشته است.تاریخ ساخت این بنا به سال 1705 میلادی و با هدف افزایش اقتدار جامعه مسیحیان پروتست مستقر در برلین ساخته شد.برج گنبد داری که در کنار این کلیسا بنا گردیده است ، بعد ها به پیکره اصلی کلیسا اضافه گردیده است و ارتفاع آن به 70 متر می رسد. از جمله اصلی ترین و بارز ترین ویژگی های این کلیسا می توان به ساز زنگی پنج اکتاوی مستقر شده در برج این کلیسا اشاره نمود که تقریبا در نوع خود بی نظیر است. همچنین اتاقهای 20 متری برج و ایوان بزرگ 40 متری برج که بر فراز برج واقع گشته است نیز از جمله سایر جاذبه های این کلیسا محسوب می گردد. شما همچنین می توانید در طبقه همکف کلیسای جامع فرانسه ، از موزه پروتستان فرانسویان که مجموعه آثار و تاریخ مسیحیان پروتست ساکن برلین را در معرض نمایش عموم قرار داده است نیز بازدید نمایید.
کلیسای یادبود قیصر ویلهلم

کلیسای یاد بود قیصر ویلهلم

کلیسای یاد بود قیصر ویلهلم برلین Berlin یا به آلمانی Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche ، یکی از جالب ترین و پر مخاطب ترین اماکن دیدنی در برلین می باشد.این کلیسا که امروزه تنها بقایای باقی مانده از آن حفظ شده و باقی مانده است ، در سال 1895 و به افتخار امپراتور ویلهلم اول ساخته شد.در طول جنگ های جهانی اول و به خصوص دوم ، خسارات جبران ناپذیر بسیاری بر پیکره این بنا وارد گشت که امکان بازسازی مجدد را از آن سلب نمود . از آنجایی که این کلیسا متحمل خسارات از هر دو جنگ جهانی بوده است ، به عنوان یاد بود جنگ در برلین نیز شناخته می شود.

در کنار این کلیسا در سال 1961 یک کلیسای مدرن دیگری بنا گشت که هر دو کلیسا در کنار هم تبدیل به مجموعه ای گران قدر در آلمان گشتند.معماری کلایسای قدیمی نئورمانس می باشد و ارتفاع آن به 63 متر می رسد.

ادامه مطلب  ساحل جنوا ،بهشتی در شمال ایتالیا
محله نیکلای برلین

محله نیکلای برلین

محله نیکولای برلین ، درست در قلب این شهر و در جایی قرار گرفته است که بسیاری از قدیمی ترین و محبوب ترین جاذبه های شهر برلین را می توانید در آنجا بیابد.محله نیکلای با حفظ قدمت دیرینه خود در واقع محوریت اصلی برلین از بدو پیدایش تاکنون می باشد.تمام خانه ها و مغازه ها و کافی شاپ و رستوران های موجود در این محله قدیمی همچنان ساختار تاریخی خود را حتی در ریزترین جزئیان ممکن ، حفظ نموده اند.کلیسای معروف سنت نیکولای نیز در این محله واقع گردیده است . علاوه بر آن کاخ افرایم (Ephraim palace) که در دهه 1760 میلادی بنا گردیده است نیز در این محله واقع گشته است.محله نیکولای پیش از جنگ جهانی دوم خانه های بازرگانان و تجار ثروتمند یهودیان ساکن برلین محسوب میگشت که طیف عظیمی از سرمایه آلمان را در اختیار خود داشتند.
موزه گوشتاپو

موزه گشتاپو

توپوگرافی ترور ( Topographie des Terrors ) یا موزه گشتاپو ، ساختمانیست که قبلا به دفتر مرکزی پلیس مخفی حذب نازی آلمان تعلق داشته است و از آن به عنوان بازداشتگاه مخالفان ، شکنجه گاه و اعدام با شلیک به سر در کنار دیوارها ، مورد استفاده قرار میگرفته است. مبارزان بزرگی در این ساختمان و در کنار دیوار های آن شکنجه گشته و اعدام شده اند . این موزه همچنین شامل نمایشگاهی از اسناد ، تصاویر و فیلمهاییست که در همان زمان و در همین ساختمان به ثبت و ضبط رسیده اند و تمام جنایات گشتاپو در این ساختمان از شکنجه گرقته تا اعدامها و اعترافات را به نمایش می گذارد.هر چند این ساختمان از اهمیت بالایی در میان گردشگران برخوردار است ، ولی به علت تاریخ تلخ و غم بار نهفته در آن ، بازدید از این موزه به افرادی که مشکل کنترل احساسات دارند به هیچ وجه توصیه نمیگردد.
[تعداد:    میانگین: /5]

ارسال دیدگاه