غار سون دونگ ویتنام

۲۷

آبان
۱۳۹۶

غار سون دونگ ویتنام

ارسال شده توسط: bolot/ 784 0

 غار سون دونگ ویتنام

غار سون دونگ (به ویتنامی: Hang Sơn Đoòng به‌معنای غار رود کوهستانی)، غاری است در پارک ملی فونگ نها-که بانگ در استان کوانگ‌بن در کشور ویتنام که در نزدیکی مرز این کشور با لائوس قرار دارد و رود زیرزمینی پرشتاب و بزرگی از درون آن می‌گذرد.


این غار  بزرگ‌ترین غار زیرزمینی جهان به شمار می‌آید. از نکات جالب این غار اینکه ۹ کیلومتر امتداد، ۲۰۰ متر ارتفاع و ۱۵۰ متر پهنا داشته و بسیار عمیق است به طوری که یک ساختمان ۴۰ طبقه به راحتی در آن جا می‌شود. و یک جنگل، رودخانه و آبشار در آن واقع شده‌است.

غار سون دونگ ویتناماین غار توسط فردی محلی به‌نام هو-کان در سال ۱۹۹۱ کشف گردید.

در عین حال مردمان جنگل‌نشین منطقه به‌دلیل صدای سوت‌مانندی که در نتیجه جریان رود زیرزمینی از غار شنیده می‌شد از آن هراس داشتند.

کشف این غار تا سال ۲۰۰۹ مسکوت گذاشته شد تا آنکه گروهی از دانشمندان بریتانیایی از انجمن غارپژوهی بریتانیا به رهبری هاوارد و دب لیمبرت از ۱۰ تا ۱۴ آوریل آن سال اقدام به انجام بررسی‌هایی در فونگ نها-که بانگ نمودند اما پیشرفتشان پس از رسیدن به دیوارهٔ کلسیتی بزرگی متوقف شد.

بنا به گفتهٔ لیمبرت این غار ۵ برابر بزرگتر از غار فونگ نهاست که آن را پیشتر بزرگترین غار ویتنام می‌دانستند. بزرگترین دهلیز غار سون دونگ بیش از ۵ کیلومتر طول، ۲۰۰ متر ارتفاع و ۱۵۰ متر عرض دارد.

با نگاه به چنین ابعادی می‌توان اینگونه گفت که غار سون دونگ از نظر بزرگی حتی از غار گوزن در مالزی که به‌عنوان بزرگترین غار جهان شناخته می‌شود پیشی گرفته‌است.

جنگلی که در این غار واقع شده توسط کاوشگران باغ ادم (Edam) نامیده شده، این غار زیستگاه میمون‌ها و روباه‌های پرنده است.درحقیقت جهانی دیگر در عمق زمین جای گرفته است.

ادامه مطلب  روتردام ، شهر مینیاتوری هلند

فسیل‌هایی با قدمتی ۳۰۰ میلیون ساله و گونه‌های جدیدی از گیاهان در نزدیکی رودخانه و آبشار، بلورهای کلسیت که در طول میلیون‌ها سال شکل گرفته‌اند سون دونگ را  از همه نظر غنی کرده است.

این نقطه از زمین فرصتی مناسب برای اکتشاف و جستجو در اختیار علاقمندان گذاشته شده تا بتوانند از زیباییهای این غار نهایت لذت را ببرند.البته برای این کار شما باید مبلغ ۳۰۰۰ دلار کنار بگذارید.

[تعداد:    میانگین: /5]

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید