ماجراجویی

۱۶

خرداد
۱۳۹۷

این گردشگری غیرقانونی است!

Posted By : غزال طهماسبی/ 198 0

یکی از عجیب ترین مقاصد گردشگری در سفر به اسلوونی شهر متلکوا metelkova می باشد.

این منطقه به علت وجود ساختمان های غیر قانونی که به مرور زمان  توسط مردم به شکل و شمایل های مخصوصی درآمده است معروف می باشد.

در طرف دیگر پایتخت اسلوونی , در کنار رودخانه شهر قدیمی لیوبلیانا  خیابان های عجیب با خانه هایی با دیوار های رنگارنگ و مجسمه های عجیبی قرار دارند

که نشان دهنده هنر مردمانی است که گویا به صورت غیر قانونی در این منطقه فعالیت دارند.

نکته جالب این است که این ساختمان ها به عنوان دومین سرمایه اسلوونی شناخته شده است, با سفرسازان همراه باشید تا شما را با این منطقه گردشگری غیرقانونی و عجیب آشنا سازیم.

موفق ترین منطقه حاشیه نشین اروپا

در نگاه اول در بازدید از این شهر ممکن است ساختمان ها واقعی به نظر نیایند و با دیدن نقاشی ها,مجسمه ها, کاشی های رنگارنگ و عجیب هیجان زده شوید.

منطقه  متلکوا بزرگ ترین منطقه موفق حاشیه نشین در اروپا است.

این منطقه  دارای ۱۲۵۰۰ متر مربع مساحت می باشد و یک منطقه ترک شده نظامی است که موسیقی و هنر زیرزمینی زیادی در آن وجود دارد.

موزاییک وکاشی هایی با رنگ های شفاف و تند، دیوارهای این ناحیه را پوشانده اند، مجسمه های غیر عادی، دوچرخه های شکسته و کلی موارد دیگر جزو عجایبی هستند که در این منطقه ببینید.

شب ها در متلکُوا هنرمندان، نوازندگان خیابانی و دانشجوها جمع می شوند و به کشف خیابان ها و هنرهای خیابانی می پردازند.

هرساله منطقه متلکوا میزبان بیش از ۱۵۰۰ رویداد مختلف در این ساختمان های غیر قانونی است, این فعالیت ها شامل تئاترهای خیابانی, کنسرت های پانک و کارگاه های مخصوص معلولین و… می باشد.

زورتان جانکوویچ، شهردار فعلی لیوبلیانا، که این منطقه را از برخی لحاظ قانونی می خواند، می گوید: ” متلکُوا مرکز فرهنگی شهری است. این جا، محلی است برای تفکر انتقادی و مشارکت مدنی که تمام نسل ها می توانند از آن بهره ببرند”.

متلکُوا

متلکوا با تنوع فرهنگی

طبق نظر یک مجسمه ساز آلمانی که به طور مداوم از این جا بازدید می کند، متلکُوا باید برای همه باشد. پیر و جوان، بومی و غیر بومی، این جا منطقه ای است که گردشگران در تور اسلوونی و البته همه می توانند از آن لذت ببرند و هنرهای خود را به نمایش بگذارند.

ارزش متلکُوا به تنوع فرهنگی است که در آن دیده می شود.

مردمی که در تور اسلوونی به اینجا می آیند، برای این ایده هنری ,بسیار ارزش قائلند.

پایگاه نظامی که  این مجتمع را در اختیار داشت، در مدت کوتاهی پس از فروپاشی یوگسلاوی سابق بیش از ۲۴ سال پیش رها شد.

بزرگ ترین تغییر این منطقه زمانی بود که اسلوونی استقلال خود را در سال ۱۹۹۱ به دست آورد. این سربازخانه ها که برای مدتی متروک شده بودند به جای ساخت و ساز برج و فروشگاه ها، به محلی برای ایده های خلاقانه هنرمندان تبدیل گشت.

متلکُوا

بعد از دو سال این منطقه جزو قسمت های غیر قانونی تبدیل گشت که البته مدیران شهری، به خاطر علاقه روز افزون هنرمندان و البته مردم به این جا، از این فعالیت ها چشم پوشی کردند.

البته نمی‌توان این جا را تنها منطقه در اروپا دانست، شهر آزاد کریستینای دانمارک نیز که پایگاه نظامی در کوپنهاگن بوده، از اوایل قرن ۱۷ محلی برای زاغه نشینان شده است.

کریستینا اکنون به عنوان یک روستایی برای هیپی‌ها به رسمیت شناخته می شود. بخشی از آن دارای معماری خاص و بی نظیر است، و بخشی از آن به منطقه سبز روشن معروف می باشد

فعالیت های غیرقانونی مضر و بسیار متناقض با هنجارهای جامعه، منطقه کریستینا، جایی برای گردشگری و لذت بردن نیست.

متلکُوا بر خلاف کریستینا، جایی است که تمرکزش تنها بر روی فعالیت های فرهنگی و هنری است. این منطقه مستقل است، اما این بدان معنی نیست که فعالیت های موجود در این جا خلاف قانون می باشد.

متلکُوا

قلب فرهنگی اسلوونی

هنرمندان به طور هفتگی دور هم جمع می شوند و در مورد مسائل گوناگون با هم بحث می کنند. آن ها اثرهای هنری‌شان را به اشتراک می گذارند و مردم را به نوع دوستی تشویق می کنند.

مسئولان نیز گاهی به طور مستقیم و یا غیر مستقیم کمک های مالی به هنرمندان می کنند تا بتوانند نمایشگاه های مختلف را در سطح ملی و البته بین المللی برگذار کنند.

در سال ۲۰۰۶ شهرداری، متلکوا را جاذبه فرهنگی اسلوونی خواند و اعلام کرد که فعالیت های آن تحت نظر و پشتیبانی قرار خواهد گرفت.

البته این قضیه همچنان مورد بحث است. افرادی اعتقاد دارند که اگر این جا استقلال خود را از دست بدهد و زمین ها و خانه ها را دیگر مردم و هنرمندان مدیریت نکنند امکان این وجود دارد که منطقه هویت اصلی خود را از دست بدهد.

متلکُوا

متلکُوا..

افرادی که در تور اسلوونی از اینجا دیدن می کنند معمولا به خاطر هنرهایی که توسط خود مردم در اینجا برگزار شده، شگفت زده می شوند.

از بیرون که به این قضیه نگاه کنید، به نظر می رسد افرادی که در اینجا فعالیت می کنند بهترین بهره را از آن می برند.

آن ها مالیات یا اجاره ای برای چیزی پرداخت نمی کنند و از این که این محل قلب فرهنگی اسلوونی خوانده شود، بسیار خشنود هستند.

Leave your comment