جهانگردی

دیوار چین

۰۲

اردیبهشت
۱۳۹۷

اسرار دیوار چین , بزرگترین سیستم دفاعی نظامی جهان

Posted By : غزال طهماسبی/ 429 0

از بزرگترین و قدیمی ترین سازه های ساخت دست بشر میتوان دیوار بزرگ چین را نام برد که حدود ۲۰۰۰ سال حفظ و به عنوان میراث گذشتگان برا آیندگان به جا مانده است.

دیوار چین در سال ۱۹۸۷ میلادی توسط سازمان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است, همچنین این اثر جزء عجایب هفتگانه جهان نیز می باشد.

این اثر طولانی ترین و بزرگترین سازه ی مهندسی تدافعی و نظامی از لحاظ زمان ساخت در جهان می باشد, این دیوار در نقشه جغرافیایی چین ۷۰۰۰ کیلومتر امتداد یافته است.

تاریخ شناسان شروع ساخت دیوار چین را ۲۱۰ سال پیش از میلاد می دانند اما ساخت مهم ترین قسمت دیوار چین در قرن های ۱۴ تا ۱۷ میلادی انجام شده است. امپراطور شین هوانگ (Gin huwang) دستور داد همه دیوار هایی که بین شهر وجود داشت را خراب کنند و فقط دیوارهای مرز های شمالی باقی بمانند.

دیوار چین از استان های زیادی عبور می کند؛ این دیوار از غرب به دروازه ی جایو گوان ( در استان گانسو چین ) و از شرق به ساحل رود یالو جیان ( در استان  لیائونینگ در شمال شرقی چین ) می رسد.

در این مقاله سعی کرده ایم درباره بزرگترین سیستم دفاعی نظامی جهان مطالبی را برای شما ارائه نماییم, با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

شناسنامه دیوار چین

نام چینی: چانگ چنگ (Changcheng)

طول: ۱۳۱۷۰٫۷۰ مایل (۲۱۱۹۶٫۱۸ کیلومتر)

میانگین بلندی: ۲۵٫۶ فوت (۷٫۸ متر)

میانگین عرض: ۷٫۱ یارد (۶٫۵ متر)

سازنده: مردم عادی، کشاورزان، سربازان و برده های چین باستان

شروع دوره ساخت و ساز: ۲۰۰۰ سال پیش

. سال های ۲۱۰ تا ۷۷۰ قبل از میلاد

3دیوار چین

 

 

بزرگترین سیستم دفاعی نظامی جهان

دیوار بزرگ چین یک خط دفاعی بزرگ در برابر نفوذ دشمن در گذشته بوده است. آخرین نبرد، گوبیکو (Gubeikou) نام داشت که در سال ۱۹۳۳ در پکن (Beijing) اتفاق افتاد و آثار گلوله های آن هنوز روی دیوار چین باقی مانده است.

این دیوار که طولانی ترین سازه ساخت انسان در جهان است، به طول ۲۱۱۹۶٫۱۸ کیلومتر از شرق ساحل دریای لاگونتو (Laolongtou) به غرب کویر جیایوگوان (Jiayuguan) کشیده شده است. کل آجرهایی که برای ساخت این دیوار با عرض یک یارد (۰٫۹ متر) و ارتفاع ۱۶ فوت (۵ متر) استفاده شده است، برای ساخت کمربندی به دور زمین کافی است. این سازه آن قدر وسیع و حساب شده ساخته شده بود که هم زمان توانایی پنهان کردن ۱۰۰۰۰۰۰ سرباز را در خود داشت.

علاوه بر استفاده نظامی، دیوار چین با ایجاد امنیت برای مسیر تجاری جاده ابریشم، باعث می شد تجار تشویق شوند برای مبادله کالا بیشتر به چین (China) بروند. دیوار چین باعث می شد حکومت چین با دقت بیشتری بر مهاجرت ها هم نظارت داشته باشد.

آثار دیوار چین در ۱۵ استان پکن (Beijing)، تیانجین (Tianjin)، هبی (Hebei)، شانشی (Shanxi)، مغولستان (Inner Mongolia)، لیائونینگ (Liaoning)، جیلین (Jilin)، هیلونگجیانگ (Heilongjiang)، شاندونگ (Shandong)، هنان (Henan)، شانکسی (Shaanxi)، گانسو (Gansu)، چینگهای (Qinghai) توزیع شده است.

چه کسانی دیوار چین را ساختند؟

این اثر بزرگ تاریخی توسط حدود ۲۰ درصد جمعیت کشور چین ساخته شده است, سربازان , مردم و زندانیان از مهمترین سازندگان دیوار بوده اند.

طولانی ترین قسمت ساخته شده این دیوار مربوط به سلسله “هان” می باشد.

4دیوار چین

سلسله های موسس دیوار چین

سلسله هایی که در ساخت دیوار چین وجود داشتند به ترتیب، شین (Qin)،  ژو (gue)، هان (hun)، وی (Wei)، سوءی (suiy)، تانگ (tang)، سانگ (song)، جین (jin)، یوان (yuan)، مینگ (ming) و چینگ (Qing) بوده اند.

بعد از مرگ شین (Qin) در بعضی مناطق دیوار بزرگ چین، شروع به خراب شدن کرد و چند قبیله شمالی توانستند به چین (China) نفوذ کنند که آنها هم به تعمیر و بازسازی دیوار چین پرداختند تا از حمله قبایل دیگر جلوگیری کنند و طول آن را هم افزایش دادند.

در قرن ۱۷ میلادی، مانچو (Manchus) ها توانستند قسمتی از دیوار چین را تخریب کرده و به پکن (Beijing) نفوذ کنند، آنها سلسله مینگ (Ming) را شکست دادند و سلسله چینگ (Qing) را در پکن (Beijing) تاسیس کردند و توانستند از سال ۱۶۴۴ تا ۱۹۱۲ میلادی بر چین حکومت کنند. در زمان حکومت آنها دیوار چین به جهان معرفی شد و به یکی از قطب های مهم گردشگری جهان تبدیل شد.

طراحی و معماری دیوار چین

این دیوار بر روی تپه ها و کوه هایی با ارتفاعات گوناگون ساخته شده است به همین علت است که پیاده روی بر روی این کوه بیشتر شبیه به کوهنوردی می باشد و برای آسان تر شده پیاده روی در مناطق شیب دار دیوار را به صورت پله پله ساخته اند.

ارتفاع این دیوار حدودا ۱۰ متر می باشد اما در بعضی مناطق این ارتفاع کم و زیاد نیز می باشد و به ارتفاع ۵ متر نیز رسیده است.

پهنای آن نیز بین ۴ تا ۵ متر نیز متغیر می باشد اما بطوری ساخته شده است که چند اسب هم بصورت همزمان می توانند روی آن حرکت کنند.

دیوار چین را می توان به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم کرد که قسمت های شمالی این دیوار بلندتر می باشند و به همین علت برای صعود به انرژی بیشتری نیاز است.

6دیوار چین

قسمت های مختلف دیوار چین

۴۳۷۲۱ اثر تاریخی  مثل تراشه , قلعه ها و برج ها دیوار بزرگ چین را تشکیل داده اند , همچنین این دیوار از ۷۲۳ برج فانوس دریایی, ۱۰۲۶ خرابه و ۷۰۶۲ برج مراقبت تشکیل شده است.

در زمان سلسله “هان” طول دیوار چین از برج های فانوس دریایی با شکل های مربع, دایره و مستطیل ساخته شد, برج های فانوس دریایی یا بر روی دیوار, یا داخل دیوار و یا در فاصله کمی از دیوار قرار داشتند , در زمان صلح، برج ها به عنوان انبار آذوقه و هیزم و در زمان جنگ برای هشدار خطر از یک برج به برج بعدی استفاده می شد.

دروازه های دیوار چین در ۲ اندازه بزرگ و کوچک ساخته شده بودند. مهم ترین دروازه های بزرگ دیوار چین  Shanhaiguan ،Huangyaguan ،Juyongguan ،Zijingguan ،Dao Gua ،Pingxingguan ،Yanmengua ،Pianguan Jiayuguan نام دارند و از بین دروازه های کوچک Nankou ، Beikou و Shangguan را می توان نام برد.

در اطراف شهر دیوار شهری دیوار چین بخشی از دژ دفاعی شهر محسوب مشد و دروازه شهری این دیوار برای رفت و آمد مردم به داخل و خارج شهر ساخته شده بود.

برای حفاظت از شهر در قسمت ورودی شهر برج های دروازه دیوار چین  برای اسکان نگبانان و سربازان وچود داشت.

نقاط معروف دیوار چین برای گردشگران

بادالینگ (Badaling)

موتیانگیو (Mutianyu)

جینگشانگلین (Jinshanling)

سیماتای (Simatai)

جویونگوان (Juyongguan)

جیانکو (Jiankou)

گوبیکو (Gubeikou)

شانهایگوان (Shunghayguan)

لاگونتو (Laolongtou)

محبوب ترین بخش های دیوار چین، بادالینگ (Badaling)، سیماتای (Simatai)، موتیانگیو (Mutianyu) و جینگشانگلین (Jinshanling) هستند که در زمان سلسله مینگ (ming) ساخته شده اند. در زمان امپراتوری شین (Qin)، طول دیوار چین ۵۰۰۰ کیلومتر بوده است اما امروزه فقط در امتداد مرز شمالی پکن (Beijing)، طول دیوار چین به ۷۰۰۰ کیلومتر رسیده است.

دیوار چین5

بهترین زمان سفر به دیوار چین

بهترین زمان برای بازدید از دیوار بزرگ چین بهار و پاییز و به طور خاص ماه های اردیبهشت و شهریور و مهر است که هوا معتدل و مناسب است.

اگر انتخاب شما برای بازدید از دیوار چین بخش بادالینگ (Badaling) است می توانید از شهر پکن (Beijing) با متروی خط شماره دو (Subway line 2) خود را به ایستگاه (Jishuitan) برسانید و از خروجی A ایستگاه خارج شوید، به سمت شرق حدود ۴۵۰ متر پیاده روی کنید. خیلی زود برج بلندی را می بینید که (Deshengmen Arrow Tower) نام دارد.

در ایستگاه اتوبوس (Deshengmen) اتوبوس های خطوط شماره ۸۷۷ بدون هیچ توقفی شما را به دیوار بزرگ چین در بخش بادلینگ (Badaling) خواهند برد. در تمام طول سال، این اتوبوس از ساعت ۶ تا ۱۲ ظهر مسافران را از (Deshengmen) به بادالینگ (Badaling) می برد و در ساعت ۱۱ تا ۱۷ عصر آنها را بر می گرداند.

دیوار چین نماد فرهنگ و آداب مردم چین

باستان شناسان با مطالعه روی نقوش و سنگ نگاره های دیوار چین متوجه شدند که این نقوش، افسانه های قدیمی چین را بیان می کنند.

یکی از این افسانه ها درباره منگ جیانگو (Meng Jiangnu) است، زنی که شوهرش را در حین ساخت دیوار چین از دست می دهد که منگ به محض شنیدن این خبر از ته دل فریادی می کشد و با این فریاد او بخشی از دیوار چین فرو می ریزد و استخوان های شوهر منگ جیانگو (Meng Jiangnu) بیرون می ریزد که او بتواند آنها را دفن کند و سوگواری کند.

8دیوار چین

افسانه ای بعدی درباره کارگری به نام یی کاژان (Yi  Kaizhan) است که مهارت خاصی در محاسبات داشت. او تخمین زده بود که برای ساخت دروازه جیایوگان (Jiayuguan) به ۹۹۹۹۹ آجر نیاز هست. اما سرپرستش که حرفش را باور نمی کرد گفته بود اگر حتی ۱ آجر اشتباه محاسبه کرده باشد او و تمام کارگران را مجبور می کند ۳ سال اضافه کاری کنند. که اتفاقا بعد از اتمام پروژه، ۱ آجر باقی ماند، اما زمانی که سرپرستش آماده شد مجازات را اعلام کند، یی کاژان (yi Kaizhan) با هیجان گفت این آجر توسط یک موجود مافوق طبیعی برای تکمیل دیوار آورده شده است و اگر آن را حرکت دهند دیوار خراب می شود و با این ترفند این آجر در بنا ماندگار شد که هنوز هم می توان این آجر تاریخی را  بر روی برج جیایوگان (Jiayuguan) پیدا کرد.

افسانه معروف دیگر، افسانه برج فانوس دریایی (legend of the Beacon Tower) است. این داستان در زمان سلسله ژو غربی (jue) اتفاق افتاده است. بر اساس این افسانه، پادشاه عاشق زنی زیبارو به نام بائو سی (bao si) بود که هیچ وقت لبخند نمی زد. مقامی دولتی پیشنهاد داد که به دروغ به پادشاه خبر دهند برج فانوس دریایی در آتش می سوزد تا او را بترسانند و چون بائو سی (bao si) عاشق هیجان بود خنده به لبانش بر گردد، اما زمانی که دشمن واقعا به برج فانوس دریایی حمله کردند و در آتش سوخت، پادشاه هیچ کاری نکرد و همه فکر کردند این بار هم حیله ای از طرف شاه است و در همان حادثه شاه ژو (jue) توسط دشمن کشته شد و این سلسله به پایان رسید

دیوار چین7

حقایقی درباره دیوار چین

دیوار بزرگ چین یکی از عجایب هفتگانه جهان باستان نیست بلکه یکی از عجایب هفتگانه جهان در قرون وسطی است.

باید بدانید محاسبات نشان داده دیوار چین از ارتفاع ۱۹۶۸۵۰ پا به بعد نامرئی است.

حدود ۳۹۳ میلیون متر مکعب سنگ در ساخت دیوار چین استفاده شده است.

افسانه ای است که می گوید اژدهایی به سازندگان برای ساخت دیوار چین کمک کرده و دیوار چین را بر روی ردپای آن اژدها ساخته اند.

تیانگهوان (Tianwang) کسی بود که ایده ساخت ” دروازه های بهشت (Heaven Passes )” را در مناطق خاصی از دیوار بزرگ چین داد.

در طول انقلاب فرهنگی چین (۱۹۶۶-۱۹۷۸)، دیوار چین به عنوان نشانه ای از استبداد دیده می شد و مردم را به استفاده از آجرهای دیوار چین برای ساخت خانه هایشان تشویق می کرد.

دیوار بزرگ چین اغلب به اژدها تشبیه شده است، در فرهنگ چین، اژدها نماد “خدای محافظ (Protective God)” است.

در سال ۲۰۰۴، ۴۱٫۸ میلیون گردشگر خارجی از دیوار بزرگ چین بازدید کردند.

۲ سازمان “جامعه دیوار بزرگ چین (China Great Wall Society)” و “دوستان بین المللی دیوار بزرگ چین (International Friends of the Great Wall)” مسئولیت حفاظت از دیوار چین را بر عهده دارند.

 

نظر دهید و جایزه بگیرید