ایرانگردی

آتشکده آذرگُشنَسب یا تخت سلیمان

۰۹

خرداد
۱۳۹۷

آتشکده آذرگُشنَسب یا تخت سلیمان

Posted By : غزال طهماسبی/ 323 0

تخت سلیمان (یا آتشکده آذرگُشنَسب) نام محوطهٔ تاریخی بزرگی در نزدیکی تَکاب و روستای شهر تخت سلیمان (در گذشته نصرت‌آباد) در استان آذربایجان غربی و ۴۵ کیلومتری شمال شرقی این شهر است. گفته شده که تخت سلیمان همان «فره‌اسپه» پایتخت ایران اشکانی بوده‌است.

تخت سلیمان

تخت سلیمان بزرگ‌ ترین مرکز آموزشی، مذهبی، اجتماعی و عبادتگاه ایرانیان در قبل از اسلام به‌شمار می‌رفت؛ اما در سال ۶۲۴ میلادی و در حمله هراکلیوس، امپراتور رومیان، به ایران تخریب شد.

آباقاخان برادرزاده هلاکوخان که به دین اسلام گرویده بود، بر روی ویرانه‌های تخت سلیمان مسجدی بنا کرد که آن نیز بعدها ویران شد و تنها کاشی‌هایی با نقوش و خط برجسته از آن به جا مانده که امروزه در موزه رضا عباسی نگهداری می‌شود.

تخت. سلیمان

تخت سلیمان، ویرانی های بجا مانده از آتشکده آذرگشنسب اطراف ویرانی های بجا مانده از آتشکده آذرگشنسب، دریاچه ای همیشه جوشان و بر روی صخره ای سنگی ناشی از رسوبات آهکی دریاچه، در میان برج و باروی سنگی، آثار معماری خاص مانند چهار طاقی آتشکده و سازه های آیینی وابسته بدان، نیایشگاه آناهیتا، کاخ های دوران ساسانی و ساختمان هایی مربوط به سلاطین ایلخانی قرار دارد.

برای بازدید از تخت سلیمان از دو مسیر زنجان و یا تکاب  می توان به آنجا سفر کرد.

تخت سلیمان.

در دوره ساسانی بویژه در زمان خسرو انوشیروان (۵۷۹-۵۳۱ میلادی) و خسرو پرویز، توجه خاصی به عمران و آبادانی این محوطه معطوف گردیده، و به عنوان یکی از معابد بسیار با اهمیت تلقی شده است. آتشکده آذر گشنسب در متون قدیم دارای اسامی متعددی است از جمله به زبان پهلوی؛ گنزک (GANZAK) یا گنجه نامیده می شده، رومیان آنرا گزکا (GAZKA) و اعراب شیز (SHIZ) می گفته اند.

در زمان ایلخانان نیز به آن “ستوریق” گفته شده است.

تخت سلیمان

ساخت تخت سلیمان به سه هزار سال پیش باز میگردد.

این اثر در دوران هخامنشیان, اشکانیان و ساسانیان از شکوه و ارزش ویژه ای برخوردار بوده است.

در زمان پادشاهی خسرو اول انوشیروانی در دوران ساسانیان کوشش فراوانی برای آبادانی این مکان انجام شده است.

تخت... سلیمان

آتشکده آذرگُشنَسب

آتشکده این بنای تاریخی در زمان خود بسیار مورد توجه بوده و آتش جاویدان آن به مدت ۷ قرن به عنوان نماد اقتدار آیین زرتشتی و یکی از عوامل مهم وحدت سیاسی و حکومت ساسانی  نقش مهمی را داشته است.

مجموعه بناهای تاریخی در تخت سلیمان در اطراف دریاچه ای طبیعی ساخته شده است.

آب این دریاچه که از عمق بیش از ۱۲۰ متری از درون زمین به سطح می آید و به زمین های اطراف می ریزد دارای املاح زیادی است که آن را برای آشامیدن و کشاورزی نامناسب کرده است.

رسوب های حاصل از این املاح در طی قرن ها، لبه دریاچه را شکل داده و متغیر کرده است.

۳تخت سلیمان.

آثار و بناهای دوره های اشکانیان و ساسانی و ایلخانان مغول در این محل یافت شده است.

مهم ترین آثار به جامانده آن آتشکده و تالارهای دوره ساسانی است. برخی آثار ساسانی دیگر نیز در کوه بلقیس و زندان سلیمان در نزدیکی تخت سلیمان ساخته شده است.

کاوشگاه باستانی شیز از سوی سازمان یونسکو به عنوان میراث جهانی شناخته شده است.

نظر دهید و جایزه بگیرید